TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKM podsumowuje rok działalności - ponad dwa miliony pasażerów
InfoRail - Opublikowano: 07.10.2016 11:29:31 1 komentarz
PKM podsumowuje rok działalności - ponad dwa miliony pasażerów

Pomorska Kolej Metropolitalna podsumowała pierwszy rok funkcjonowania. Po 12 miesiącach, mimo półtoramiesięcznej przerwy spowodowanej lipcową ulewą, liczba korzystających z nowej kolei pasażerów przekroczyła dwa miliony.

Przypomnijmy, że W ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej obsługiwane są trzy trasy: Gdańsk Główny - Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna oraz Kościerzyna - Gdynia.

źródło wykresów: UMWP

We wrześniu 2015 r. - pierwszym miesiącu funkcjonowania nowych połączeń kolejowych - PKM przewiozła 140 tys. osób. W kolejnych miesiącach, wraz z rozszerzeniem oferty przewozowej o Kartuzy, liczba pasażerów systematycznie rosła. Wiosną 2016 r. przekroczyła 200 tys. miesięcznie. W ostatnim pełnym miesiącu przed lipcową ulewą, w efekcie której ruch pociągów na linii PKM został zawieszony na półtora miesiąca, pasażerów było już 218 tys. (dane za czerwiec 2016 r.).

Po wznowieniu kursowania pociągów, między 4 a 30 września kolej metropolitalna przewiozła 157 tys. pasażerów, z czego 82,5 tys. na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna; 29,2 tys. na trasie Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz (na razie pociągi nie dojeżdżają jeszcze do Gdańska Głównego) i 45 tys. w relacji Kościerzyna - Gdynia Główna. Jednocześnie we wrześniu - czyli równo rok po uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - łączna liczba pasażerów korzystających z nowej siatki połączeń kolejowych przekroczyła już 2 miliony!

Najbardziej dynamicznie rozwijającym się kierunkiem ruchu było połączenie Kartuzy - Gdańsk Główny, gdzie wzrost liczby korzystających z przejazdów kształtował się na poziomie 10-20 proc. miesięcznie.

- Kiedy po przerwie w ruchu spowodowanej lipcową ulewą pociągi częściowo powróciły na linię, wszyscy zastanawiali się, czy powrócą także pasażerowie - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Dane statystyczne potwierdzają, że wrócili ? dodaje.

Natomiast w przypadku tzw. aglomeracyjnego odcinka PKM (Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna) widać wyraźny spadek liczby pasażerów z 151,6 tys. w czerwcu bieżącego roku do 82,5 tys. we wrześniu. Warto pamiętać, że we wrześniu na linię PKM powróciły tylko 62 pociągi ze 121, jakie obsługiwały każdego dnia tę linię przed lipcową ulewą.

Kaszubski odcinek PKM, zarówno w przypadku połączeń do Kartuz, jak i do Kościerzyny ma się doskonale - we wrześniu odnotowano ponad 10.procentowy wzrost liczby pasażerów (z 26,5 tys. w czerwcu do 29,2 tys. pasażerów na trasie Kartuzy - Gdańsk oraz z 40 tys. w czerwcu do 45 tys. na trasie Kościerzyna - Gdynia).

- Dane te wskazują na potrzebę dalszego rozwijania połączeń regionalnych z Kościerzyny i Kartuz do metropolii trójmiejskiej. Dlatego od nowego rozkładu jazdy 2016/17 region kościerski zostanie jeszcze lepiej skomunikowany z Gdańskiem dzięki uruchomieniu bezpośrednich połączeń z Kościerzyny do Wrzeszcza, a pociągi kursujące na linii Gdańsk - Kartuzy będą kursować w bardziej dogodnych godzinach - podkreśla Małgorzata Pisarewicz. - Na nowych planach skorzystają także mieszkańcy Żukowa, z którego do Gdańska dziennie jeździć będzie aż 48 pociągów ? czyli o 1/3 więcej niż w obecnym rozkładzie jazdy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Trójmiasto
Gdańsk
Kartuzy
  • kku – 16.10.2016

    I kto powiedział że ludzi nie chcą jeździć koleją.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....