TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP Intercity, Koleje Wielkopolskie i PESA w klastrze Luxtorpeda 2.0
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 06.03.2017 14:14:32 8 komentarzy
PKP Intercity, Koleje Wielkopolskie i PESA w klastrze Luxtorpeda 2.0

W poniedziałek powołano Klaster "Forum na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Luxtorpeda 2.0". Celem przedsięwzięcia jest to, by przedsiębiorstwa z branży kolejowej, skupione w klastrze, stały się realną siłą wdrażającą założenia programu rozwojowego Luxtorpeda 2.0.

Luxtorpeda 2.0 to jeden z projektów flagowych rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przewiduje on stymulowanie rozwoju produkcji polskich pojazdów szynowych transportu publicznego.

Celem powołania klastra jest to, by przedsiębiorstwa z branży kolejowej skupione w klastrze stały się realną siłą wdrażającą założenia programu rozwojowego Luxtorpeda 2.0 - powiedział Czesław Warsewicz, przewodniczący Rady Ekspertów Centrum Rozwoju Transportu - organizatora i założyciela klastra w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami. Klaster ma m.in. tworzyć rozwiązania przyspieszające modernizację i konkurencyjność polskich kolei. Skorzystać mają na tym pasażerowie i klienci biznesowi kolei.

"To jest forum, które ma skupiać wszystkich przedsiębiorców z branży kolejowej: samorządowych, państwowych, prywatnych w celu uszczegółowienia programu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, aby polskie przedsiębiorstwa stały się przedsiębiorstwami globalnymi, by mogły wejść na rynki międzynarodowe i konkurować z podmiotami europejskimi, światowymi. I to jest nasz główny cel. (...) Chodzi o to, by (Luxtorpeda-PAP) stała się rzeczywistym instrumentem innowacji i wsparcia polskiej myśli technicznej i polskich przedsiębiorstw" - powiedział PAP Warsewicz.

Jak dodał podczas uroczystości, klaster "Forum na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Luxtorpeda 2.0" ma być swoistym centrum myśli strategicznej w obszarze transportu.

Cele klastra zakładają m.in. tworzenie rozwiązań przyspieszających modernizację i konkurencyjność polskich kolei, promocję usług i towarów wytworzonych przez polski przemysł, zwiększenie konkurencyjności "przedsiębiorstw uczestników porozumienia poprzez poprawę warunków i dostępu do wiedzy organizacyjnej".

Według Warsewicza chodzi o to, by impuls inwestycyjny, który płynie dziś ze strony Unii Europejskiej, oraz krajów, takich jak np. Chiny, które na rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku przeznaczyły 300 mld dolarów został należycie wykorzystany przez polski przemysł i aby przedsiębiorstwa polskie stały się "graczami globalnymi".

Klaster jest porozumieniem największych podmiotów rynku transportowego w Polsce. Wśród jego założycieli są m.in. PKP Intercity SA, Przewozy Regionalne Sp. z o.o., Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o., Budimex SA, PESA Bydgoszcz SA.

Trwają jednak rozmowy również z innymi podmiotami. "Rozmawiamy ze wszystkimi podmiotami rynku. Mamy nadzieję, że do końca marca będziemy znali ostateczny kształt (klastra - PAP). Mamy nadzieję, że będą w tym przedsięwzięciu uczestniczyły także PKP PLK, PKP SA, a również inne podmioty infrastrukturalne działające na polskim rynku, jak Siemens, który też był zainteresowany udziałem w tym podmiocie (...) czy producenci tacy, jak Newag SA, PKP Cargo, jak również producenci taboru i dostawcy rozwiązań jak (...) Kombud SA" - powiedział Warsewicz.

Dodał, że ostateczną liczbę podmiotów poznamy z końcem marca. "Od kwietnia chcemy rozpocząć (...) wnikliwe prace na temat nowego wsparcia kolei w zakresie poprawy jej konkurencyjności. Jesteśmy otwarci na wszystkich uczestników rynku kolejowego, bo oni są zainteresowani poprawą jakości, większym wykorzystaniem środków unijnych, przygotowaniem rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą rozwijać się polskiemu sektorowi kolejowemu" - powiedział.

"Od końca marca chcemy rozpocząć prace w grupach merytorycznych, które dzielimy na przewozy towarowe, przewozy pasażerskie, infrastrukturę i przewozy niskoemisyjne. I chcemy z uczestnikami rynku - wytwórcami, producentami - do końca czerwca przygotować pierwszy projekt uszczegółowienia programu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jako inicjatywy podmiotów tego rynku, aby ten program przesłać rządowi, a szczególnie wicepremierowi Morawieckiemu, aby w szczegółowych rozwiązaniach (zawarte tam propozycje - PAP) były brane pod uwagę" - powiedział Warsewicz. Dodał, że klaster planuje, by najpóźniej do końca sierpnia ten uszczegółowiony i w pełni opracowany przez branżę projekt mógł być proponowany stronie rządowej. "Chcemy być uczestnikiem aktywnym w kształtowaniu polskiej polityki transportowej" - podsumował.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PESA
Koleje Wielkopolskie
PKP Intercity
Luxtorpeda
 • PPP – 06.03.2017

  A Newag gdzie? Będzie w ranach tych co dokoptują do finalnej grupy 20-25 firm?

 • jatal – 06.03.2017

  Pewnie będzie kiedy wpłaci swoje wpisowe.

 • wytrzęsiony – 06.03.2017

  Newag niech się najpierw nauczy wózki robić

 • 67 – 07.03.2017

  Newag? Z czym do ludzi? To jest innowacyjność a nie stoimy i klepiemy to samo

 • advisor – 07.03.2017

  @67Innowacyjność to według ciebie robienie kolejnych niedopracowanych prototypów? To nie uczelnia, to twardy biznes. Wynajdywanie koła na nowo do niczego nie prowadzi.

 • kolejFAN – 07.03.2017

  weźcie tą mordkę karpia z głownej bo można rzygnąć...albo chociaż załóźcie mu CUMLA

 • husarz_intercity – 07.03.2017

  To prawda, że produkty Pesy są wyjątkowo brzydkie. Ale karpia akurat zażyczylo sobie PKP Intercity. Kazało zdjąć osłony. Nie wiem dlaczego.

 • poadad – 07.03.2017

  @kolejFAN weź zmień płytę, ekspercie od siedmiu boleści. A co do samej Luxtorpedy to zobaczymy jak się rozwinie. Teraz klastry są bardzo popularne, przedsiębiorcy współpracują ze sobą w celu osiągnięcia synergii w wybranych sektorach, to nie przypadek, że coraz więcej ich powstaje, faktycznie musi to przynosić korzyści.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....