TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP Intercity kupują Pendolino
Karol Wach - Opublikowano: 31.05.2011 22:09:04 7 komentarzy
PKP Intercity kupują Pendolino

30 maja PKP Intercity podpisały z Alstom Transport kontrakt na dostawę 20 pociągów dużej prędkości i budowę nowego zaplecza technicznego dla potrzeb utrzymania taboru. Jego wartość to 665 milionów euro. Połowa pieniędzy pochodzić ma z funduszy unijnych, z programu \'Infrastruktura i środowisko\', reszta zaś z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Mimo, że kredyt musi uzyskać jeszcze rządowe gwarancje, Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewnił, iż nie widzi przeszkód, które mogłyby uniemożliwić sfinansowanie kontraktu. Umowa obejmuje również utrzymanie techniczne pociągów przez okres maksymalnie 17 lat. Dostawa pierwszych pociągów planowana jest w 2014 roku. Pendolino będą kursowały na trasach: Warszawa –Gdańsk –Gdynia, Warszawa –Kraków, Warszawa –Katowice. Czas przejazdu na wspomnianych liniach zostanie dzięki zakupom szybkich składów znacznie skrócony. Odcinek pomiędzy Warszawą a Gdańskiem nowe pociągi będą pokonywały w 2,5 godziny (dziś ponad 6 godzin), a odcinki Warszawa –Kraków i Warszawa –Katowice w nieco ponad 2 godziny (dziś prawie 3 godziny). Z Krakowa do Gdańska pojedziemy natomiast w niecałe 5 godzin (dziś prawie 9). Osiągnięcie tych czasów przejazdu będzie możliwe tylko w przypadku zakończenia remontów tras przez PKP. Zdaniem kolejarzy do 2014 roku, a więc do momentu przybycia pociągów Pendolino, modernizacje tras mają zostać zakończone. 7-wagonowe pociągi dla PKP Intercity będą produkowane na bazie standardowej platformy konstrukcyjnej New Pendolino, we włoskiej fabryce Alstomu w Savigliano, która od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji pociągów Pendolino. Udziału w powstawaniu nowych pojazdów nie będą miały natomiast chorzowskie warsztaty Alstomu, które według przedstawicieli producenta mają obecnie inne zadania. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i specyfikacją przetargową pociągi nie będą wyposażone w system przechyłu nadwozia. Jednak zdaniem Prezesa PKP Intercity różnica w czasie przejazdu na poszczególnych liniach wyniosłaby 5-12 minut, natomiast koszt zakupu pociągów z wychylnym pudłem i ich utrzymania byłby wyższy o 8-10%. Czyli gra świeczki nie warta. Zdaniem PKP Intercity. Maksymalna prędkość pociągów to 250 km/h (220 km/h dla systemu zasilania trakcji prądem stałym 3 kV, 250 km/h dla systemu prądu przemiennego). Na swoim pokładzie będą mogły przewozić maksymalnie 402 pasażerów.

Pociągi zespołowe na polskich torach oznaczać będą nową jakość i komfort dla pasażera. Staną się znakiem rozpoznawczym technologicznego przełomu. Pociągi te pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa zachowują najwyższe standardy - powiedział Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Pociągi New Pendolino koncernu Alstom stanowią element strategii ochrony środowiska realizowanej przez firmę. W 95% nadają się do ponownego przetworzenia i są wyposażone w elektryczne układy hamulcowe, które pozwalają obniżyć zużycie energii nawet o 8% i odzyskać nawet do 97% energii, która powraca do sieci trakcyjnej. W celu sprostania nowym normom europejskim, szczególną uwagę poświęcono ograniczeniu poziomu hałasu. Konstrukcję pociągu zoptymalizowano tak, by zmniejszyć hałas docierający do wnętrza przez dach, którego projekt udoskonalono w zakresie aerodynamiki. Udoskonalona jest również izolacja dźwiękową podwozia. W kołach - między obręczą a środkiem - montowane są amortyzatory drgań, co pomaga ograniczyć hałas emitowany przez jadący pociąg –chwalą się PKP Intercity.

Wyposażenie wnętrza jest również unowocześnione, szerokie korytarze i przejścia między wagonami zapewniają pasażerom łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie wpływając na komfort podróży. Maksymalny poziom bezpieczeństwa gwarantują monitory wideo i system kamer. Poza spełnieniem wymagań najnowszych unijnych specyfikacji interoperacyjności (TSI) niezbędnych do rozpoczęcia eksploatacji pociągów nie tylko w Polsce, ale i w Austrii, Czechach oraz Niemczech pociągi będą wyposażone w urządzenia europejskiego systemu sterowania ERTMS, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa w kierowaniu ruchem pociągów.

Poza taborem Alstom zapewni również pełen zakres usług w zakresie bieżącego utrzymania pociągów, realizowanych w nowym zapleczu technicznym o powierzchni 12 000 m², które zostanie wybudowane w Warszawie. W hali warsztatowej zatrudnionych ma zostać około 100 osób, odpowiedzialnych za utrzymanie i przygotowanie pociągów do eksploatacji, napraw gwarancyjnych i pełną konserwację pociągów. Dodatkowo firma Alstom wyszkoli 40 osób z personelu PKP Intercity, w tym 20 pracowników drużyn trakcyjnych i 20 członków załogi pokładowej. Pracownicy obu grup posiadający uprawnienia instruktorskie będą szkolić pozostałych pracowników spółki dedykowanych do obsługi nowych zespołowych pociągów.

Cieszy nas możliwość dostarczenia PKP Intercity najnowocześniejszych pociągów dużej prędkości –to już ich czwarta generacja. Są to pociągi sprawdzone w eksploatacji, a w związku z tym można na nich polegać - stwierdził Thierry Best, Chief Commercial Officer Alstom Transport. Ten kontrakt stanowi potwierdzenie bogatego doświadczenia Alstomu we wszystkich sektorach: produkcji taboru, infrastruktury, systemów sygnalizacji i sterowania, usług i innych. Dzięki niemu Alstom wzmocni swoją pozycję rynkową w Polsce, która już i tak jest dość mocna za sprawą zakładu w Chorzowie, zatrudniającego ponad 500 osób - dodał Thierry Best.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Alstom
Pendolino
PKP Intercity
 • Wojtas_1987 – 31.05.2011

  A nasi i tak zrobią testy, odbiory itp. Czyli prawie pół roku poślizgu będzie. :P

 • Adam Z – 01.06.2011

  To koła nie są monoblokowe? Nie będzie problemu tak jak w Eschede?

 • nowy – 01.06.2011

  @Adam.Z - dobre pytanie. "...i odzyskać nawet do 97% energii, " - nasze podstacje, zdaje się, nie są w stanie odzyskiwać energii ...? (prostowniki)

 • nowy – 01.06.2011

  Jaką maksymalną prędkość będą mogły osiągną takie składy przy polskim systemie zasilania (3000 V i chyba 2000A - tak ??) nawet jak ulepszymy tory? Kłócono się o to na różnych forach - co ustalono?

 • Warszawiak – 02.06.2011

  @Wojtas_1987 - Ja już wolę ten półroczny poślizg, niż choć jeden wypadek z udziałem nowego składu z powodu zakłócenia obowdów sygnalizacji lub wadliwie wykonanych podzespołów. Tak to już jest z ruchem kolejowym i lotniczym - tu musi być wszystko sprawdzone w 100% - wtedy to są najbezpieczniejsze środki transportu.

 • Warszawiak – 02.06.2011

  @nowy - Podstacje nie mają falowników do zwrotu energii do sieci energetycznej. Oni zakładają sobie zapewne szczególny przypadek, że na tej samej sekcji zasilania, gdzie nowy skład będzie hamował, znajduje się akurat inny pociąg, który rusza i tą energię pobiera. Wtedy faktycznie sporo można odzyskać (ale 97%?), ale w ruchu dalekobieżnym zyski z tego są małe, bo ruch jest nie dość gęsty i taka sytuacja zachodzi rzadko. Co innego tramwaje, metro, pociagi podmiejskie, gdzie ogół dużej liczby jadących pojazdów to w zasadzie stały, ciągły okład pobieranej mocy.

 • jatal – 02.06.2011

  Przez 97% należy rozumieć tylko sprawność energetyczną samej zamiany energii kinetycznej pojazdu na elektryczną. Czyli straty "na falowniku" tylko 3%.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....