TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP Intercity Remtrak inwestuje w Opolu. Docelowo przejęcie zakładu [FILM]
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.05.2020 12:45:08
PKP Intercity Remtrak w Opolu do końca 2021 roku

PKP Intercity Remtrak podpisał umowę dzierżawy z Wagon Opole. Dzięki niej spółka będzie naprawiać swoje wagony właśnie w Opolu do końca 2021 roku.

To ważny dzień dla spółki PKP Intercity i PKP Intercity Remtrak, a chyba jeszcze ważniejszy dla Wagon Opole. Stawiamy kolejny krok w kierunku rozwoju naszej spółki i niezależności w zakresie napraw taboru kolejowego. Od dawna – jako Zarząd PKP Intercity – twierdzimy, że Opole stanowi świetny materiał do budowania integralnej części naszej firmy – powiedział Adam Laskowski, członek Zarządu PKP Intercity.

Warto w tym miejscu dodać, że w Opolu są już naprawiane wagony dla PKP Intercity. Jeszcze rok temu obraz opolskich zakładów wyglądał zupełnie odmiennie. Teraz współpraca z przewoźnikiem daje szanse na duże zmiany.

Liczę, że to się uda. Ale do tego potrzeba zaangażowania dwóch stron. I Zarządu PKP Intercity i pracowników Wagon Opole – powiedział Adam Laskowski.

PKP Intercity chce, aby docelowo Wagon Opole stał się własnością spółki. Adam Laskowski zapewnił, że Zarząd będzie do tego dążył.

Plany zaczynają się ziszczać – powiedział Zbigniew Ciemny, szef PKP Intercity Remtrak. Umowa na dzierżawę zaplecza i maszyn, przejęcie pracowników pozwoli nam na przygotowanie się do naprawy wagonów na wyższych poziomach – dodał.

O umowie

Obowiązująca do końca maja br. umowa obejmuje między innymi dzierżawę od spółki Trinites Polska, właściciela większości nieruchomości na terenie opolskiego przedsiębiorstwa, specjalistycznych stanowisk wykorzystywanych do wykonywania napraw okresowych wagonów osobowych. PKP Intercity Remtrak przejęło także około 165 pracowników Wagon Opole. Te działania pozwoliły realizować bieżące zamówienia i dokończyć zaległe przeglądy techniczne wagonów PKP Intercity.

W tym czasie PKP Intercity Remtrak zleciło także przeprowadzenie audytu, mającego ocenić kondycję i możliwości spółek Wagon Opole i Trinites Polska. Podczas dzierżawy części przedsiębiorstwa Sąd Gospodarczy w Opolu ogłosił upadłość likwidacyjną Wagon Opole.

W wyniku udanych rozmów PKP Intercity Remtrak wydłużyło umowy dzierżawy do 31 grudnia 2021 roku. Pierwsza umowa z syndykiem masy upadłościowej Tabor Opole dotyczy maszyn i urządzeń, na mocy drugiej dzierżawione są od spółki Trinites Polaka budynki i teren zakładu. PKP Intercity Remtrak opracowuje obecnie długoterminowy plan rozwoju opolskiego przedsiębiorstwa uwzględniający przygotowanie do jego przejęcia.

Ambitne plany rozwoju opolskiego zakładu

Od początku dzierżawy przez PKP Intercity Remtrak opolski zakład wykonał naprawy łącznie 56 wagonów. Dodatkowo miesięcznie naprawianych jest 70 zestawów kołowych. Zaplecze techniczne w Opolu i doświadczenie zatrudnionych w nim pracowników pozwalają na wykonywanie napraw wagonów na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz z modernizacją.

Proces unowocześniania kolei jest niezbędny do tego, aby zapewnić pasażerom bezpieczne i komfortowe podróże. Jego realizacja to w dużym stopniu inwestycje w zakup nowoczesnego taboru, ale także w zaplecza techniczne, które są niezbędne do utrzymania dobrego stanu technicznego floty pociągów. Inwestycja w spółkę Wagon Opole to następny krok w sukcesywnym rozszerzaniu możliwości i kompetencji PKP Intercity Remtrak, działającego w ramach Grupy Kapitałowej PKP Intercity. Pozwoli nam to zwiększyć liczbę przeglądów i napraw możliwych do wykonania we własnym zakresie, będąc w mniejszym stopniu uzależnionym od partnerów zewnętrznych – zapowiedział Adam Laskowski.

Trwają już przygotowania do tego, aby po podpisaniu kolejnej umowy dzierżawy rozpocząć realizację napraw głównych z modernizacją wagonów typu 154A oraz restauracyjnych, które znajdują się na terenie opolskiego zakładu.

Sukcesywny rozwój PKP Intercity Remtrak

Trwa, rozpoczęty w ubiegłym roku, trzeci etap modernizacji oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach. Głównym celem inwestycji jest dalsze podnoszenie jakości napraw taboru kolejowego i usług świadczonych w tym zakresie na rzecz PKP Intercity. Trzeci etap rozbudowy oddziału zakłada m.in. budowę dwóch hal naprawczych. Oprócz hali, w której będą wykonywane naprawy zestawów kołowych i wózków, powstanie drugi obiekt, przeznaczony do realizacji napraw lokomotyw i wagonów. Realizacja wartego 135 mln zł brutto zadania przypadła konsorcjum firm, w którym liderem jest Przedsiębiorstwo AGAT S.A., a partnerem Hochtief Polska S.A. Zakończenie prac zaplanowano na styczeń 2021 r.

Z myślą o wyposażeniu tego obiektu PKP Intercity Remtrak w ostatnich tygodniach podpisał ze spółką Rafamet Kuźnia Raciborska wartą niemal 18 mln zł umowę na zakup sześciu maszyn do obróbki kół i zestawów kołowych do naprawy taboru kolejowego, z założeniem jej finansowania leasingiem długoterminowym. Dokonane uzgodnienia wskazują, że urządzenia zostaną wyleasingowane na okres 120 miesięcy dzięki wsparciu partnera PKP Intercity – ARP Leasing, specjalistycznej spółki powołanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu, skupiającej się głównie na leasingu maszyn i urządzeń.

Zakończenie modernizacji oddziału w Idzikowicach pozwoli znacząco zwiększyć liczbę wykonywanych przez PKP Intercity Remtrak przeglądów na czwartym i piątym poziomie utrzymania. Stały rozwój zakresu prac świadczonych przez zakład umożliwi zaspokojenie około 90% potrzeb PKP Intercity w zakresie przeglądów P4 i do 25% przeglądów P5 wagonów, jak również około 60% przeglądów okresowych lokomotyw elektrycznych oraz niemal wszystkich prac przy zestawach kołowych. Inwestycja ma również istotne znaczenie z punktu widzenia regionalnego rynku pracy. Docelowo pracę w oddziale na terenie Idzikowic znajdzie od 400 do 450 nowych pracowników, co przełoży się łącznie na ponad 800 miejsc pracy.

   


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
Wagon Opole
PKP Intercity Remtrak
wagon

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....