TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP modernizuje dworce i inwestuje w tabor
Karol Wach - Opublikowano: 05.06.2007 11:31:20
PKP modernizuje dworce i inwestuje w tabor

PKP SA szacuje, że modernizacja największych dworców kolejowych w Polsce do 2012 roku pochłonie 1,5 mld euro. Środki będą pochodziły ze źródeł prywatnych - poinformował na konferencji prasowej prezes PKP SA Andrzej Wach. Zamierzamy do 2012 roku zmodernizować największe dworce w Polsce i na ten cel wydać 1,5 mld euro. Modernizacja będzie się odbywać na zasadzie partnerstwa prywatnego, dlatego środki będą pochodziły głównie ze źródeł prywatnych - powiedział Wach. Dodał, że w niewielkim stopniu inwestycje te mogą zostać zasilone z budżetu państwa. Do tej pory w Polsce nie było podstawy prawnej, aby środki publiczne mogły być przeznaczone na modernizacje dworców. W przyszłym roku taka podstawa prawna być może się pojawi - powiedział. Modernizacja dworców będzie przebiegać na zasadzie umów PKP SA z prywatnymi firmami. PKP SA będzie np. częściowo sprzedawać nieruchomości lub je dzierżawić. Wach poinformował także, że spółka w tym roku rozpocznie przygotowania do ogłoszenia przetargów na wybór potencjalnych inwestorów. W tym roku takie procesy na pewno zostaną rozpoczęte i będziemy czekać na zgłaszanie się potencjalnych inwestorów - powiedział. Na podobnych zasadach trwają obecnie przygotowania do przebudowy dworca w Katowicach. W połowie września zamknięta zostanie lista potencjalnych inwestorów, a do końca roku nastąpi wybór ostatecznego inwestora. Do 2011 roku katowicki dworzec w nowym kształcie ma być gotowy. Inwestor na terenie przebudowanego dworca będzie mógł umieścić pomieszczenia handlowo-usługowe, biurowe czy hotelowe. Powierzchnia dla obsługi pasażerów kolei ma liczyć co najmniej 900 metrów kwadratowych, a kompleks ma mieścić m.in. parkingi i dworzec autobusowy komunikacji miejskiej. Całość nie będzie mogła być wyższa niż otaczające dworzec kamienice. Prezes PKP mówił wcześniej, że podobne inwestycje mają do 2012 roku objąć również 8 lub 9 innych dworców w całej Polsce - wśród nich warszawski dworzec centralny.

PKP Intercity w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku miała ponad 15 mln zł zysku. Rok wcześniej w tym samym czasie miała straty na poziomie 5,8 mln zł. Od stycznia do kwietnia PKP Intercity przewiozła prawie 3,54 mln pasażerów, czyli o ponad 350 tys. więcej niż rok wcześniej! Pociągami jeździ coraz więcej Polaków, bo PKP Intercity walczy o klientów promocjami i atrakcyjnymi połączeniami. Po prawie dwóch latach przerwy znowu zacznie kursować pociąg z Warszawy do Moskwy (bilety od 67 do 151 euro). Na wakacje spółka uruchamia kilka nowych połączeń krajowych głównie nad morze i wprowadza nowe promocje (m.in. tańsze bilety w I klasie czy bilety za 25 zł w niektórych pociągach z Warszawy do innych dużych miast). Ale atrakcyjna oferta to nie jedyny powód zwiększonego zainteresowania koleją. Pociągi PKP są bowiem coraz nowocześniejsze. Tylko w tym roku PKP Intercity chce wydać na inwestycje 200 mln zł. Jak deklaruje prezes firmy Czesław Warsewicz, w ciągu najbliższych trzech-pięciu lat spółka kupi za 1,5 mld zł około 20 nowoczesnych pociągów (tzw. składów zespolonych podobnych do francuskiego TGV i włoskiego Pendolino). - Za kolejny miliard chcemy wyremontować i kupić nowe wagony i lokomotywy - mówi Warsewicz. Część pieniędzy na inwestycje ma pochodzić ze środków własnych, część z funduszy unijnych i kredytów. Prezes Intercity liczy też na środki pochodzące z prywatyzacji spółki, do której ma dojść w 2009 r. Problem w tym, że resort transportu w \'Strategii dla transportu kolejowego do roku 2013\' założył, że pieniądze ze sprzedaży akcji PKP Intercity będą przeznaczone głównie na oddłużenie PKP SA. W kolejnych latach oprócz pociągów i torów (na ich modernizację możemy dostać prawie 5 mld euro z funduszy unijnych) PKP zapowiada też gruntowną przebudowę dworców. - Przewidujemy do 2012 r. wydanie około 1,5 mld euro na poprawę standardu dworców kolejowych - mówi Andrzej Wach, prezes PKP SA.

Zadowolenie z osiągniętych przez PKP Intercity wyników finansowych oraz wznowienia przez przewoźnika po dwuletniej przerwie połączenia kolejowego pociągiem „Polonez”na trasie Warszawa –Moskwa wyraził Minister Transportu Jerzy Polaczek. Jednocześnie Minister J.Polaczek na konferencji, że zgodnie z przyjętą przez rząd „Strategią dla transportu kolejowego do 2013 roku”spółka zostanie poddana częściowej prywatyzacji w 2009 roku.

Zwiastunem poprawy standardu obsługi podróżnych jest sala VIP na warszawskim Dworcu Centralnym, w której odbywała się konferencja. PKP Intercity dokonała gruntownego remontu sali przystosowując pomieszczenie do potrzeb nowoczesnej, ekskluzywnej poczekalni dla pasażerów 1 klasy pociągów Intercity.

W ostatnich dniach PKP Intercity rozstrzygnęła przetarg na modernizację 238 wagonów, o łącznej wartości 529 mln zł. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem prac w ciągu trzech lat zmodernizowanych zostanie 187 wagonów z miejscami do siedzenia klasy 1 i 2, 11 wagonów restauracyjnych i 40 wagonów sypialnych. W postępowaniu przetargowym wyłonione zostały cztery firmy:

- H. Cegielski - FPS sp. z o.o.

- NEWAG S.A.

- Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

- Tabor Szynowy Opole S.A.

Jeszcze w czerwcu Intercity rozpisze przetarg na zakup 10 lokomotyw i 30 wagonów konwencjonalnych. Na inwestycje w 2007 r. Spółka przeznaczy ponad 200 mln zł.

Na podstawie informacji PKP S.A. i Ministerstwa Transportu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP S.A.
wagon
dworzec
modernizacja
PKP Intercity
Cegielski
PESA
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....