TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP PLK nie wiedzą czy powstanie przystanek Chorzów Uniwersytet?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 31.07.2017 09:50:45 3 komentarze
PKP PLK nie wiedzą czy powstanie przystanek Chorzów Uniwersytet?

Kolejowy przystanek osobowy Bytom Północny zostanie przeniesiony, zgodnie z wnioskiem Kolei Śląskich i miasta – poinformowały PAP służby prasowe PKP PLK. Spółka na razie nie wypowiedziała się, czy będzie możliwe utworzenie nowego przystanku Chorzów Uniwersytet.

Zarządca kolejowej infrastruktury chce poprawić dostęp pasażerów do pociągów. Współpracuje przy tym z przewoźnikami i lokalnymi samorządami. W ostatnim tygodniu informował o uruchomieniu na terenie kraju trzech nowych przystanków osobowych: Sucha Beskidzka Zamek, Wólka Orłowska oraz Gorzów Wielkopolski Wschodni.

Na Górnym Śląsku dwie oddolne inicjatywy w tym zakresie dotyczą tamtejszego odcinka linii nr 131. Oznaczenie takie nosi tzw. magistrala węglowa Chorzów Batory – Tczew (będąca częścią europejskiej magistrali C-E 65). W woj. śląskim poruszają się nią m.in. pociągi Kolei Śląskich z Katowic przez Bytom do Tarnowskich Gór i Lublińca.

To właśnie przewoźnik kolejowy należący do samorządu woj. śląskiego wnioskował, aby przenieść istniejący przystanek Bytom Północny o kilkaset metrów na północ, w rejon wiaduktu kolejowego przy ul. Strzelców Bytomskich w tym mieście. Umożliwiłoby to m.in. skomunikowanie pociągów z komunikacją miejską.

Wniosek ten jeszcze z końcem kwietnia pozytywnie zaopiniowało miasto. Potem PLK analizowały czy możliwe będzie sfinansowanie budowy m.in. nowych peronów w ramach przygotowywanego obecnie kolejnego etapu rewitalizacji linii nr 131. Ostatecznie, zgodnie z informacją przekazaną PAP przez Jacka Karniewskiego z biura prasowego PLK, zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie.

Koleje Śląskie argumentowały m.in., że przed laty w pobliżu obecnego Bytomia Północnego działała kopalnia Powstańców Śląskich (obecnie na jej gruncie funkcjonuje prywatna spółka górnicza Ekoplus). Nieopodal mieści się też niewielkie Osiedle Awaryjne. Przystanek jest jednak oddalony od większych osiedli czy arterii komunikacyjnych, dlatego korzysta z niego niewielu pasażerów. Z kolei następny przystanek Rojca mieści się w sąsiednim Radzionkowie.

Jednocześnie Koleje Śląskie starają się stymulować popyt na swoje połączenia, w tym wypadku: S8 Katowice – Tarnowskie Góry - Lubliniec. W obecnym rozkładzie jazdy przewoźnik zwiększył tam liczbę pociągów w godzinach dojazdów do i z pracy lub szkół, a także wprowadził promocyjną ofertę cenową. Skierował tam też zmodernizowane pociągi 14WE.

Dzięki przesunięciu przystanku o ponad 500 metrów na północ, w pobliże ul. Strzelców Bytomskich, znajdzie się on bliżej dużych osiedli. Podróżni zyskają też możliwość przesiadki na autobus czy tramwaj. Dodatkowym plusem może stać się bliskość dużego centrum handlowego. Jednocześnie nowa lokalizacja pozwoli zapewnić dobrą komunikację z tworzoną na pokopalnianym terenie strefą ekonomiczną.

Przedstawiciele PLK, pytani o drugą inicjatywę dotyczącą górnośląskiego odcinka magistrali węglowej, potwierdzili jedynie dotąd, że "została zgłoszona". Chodzi o wspólną propozycję Uniwersytetu Śląskiego, miasta Chorzów i Kolei Śląskich utworzenia nowego przystanku: Chorzów Uniwersytet.

Przystanek miałby się mieścić między stacjami Chorzów Batory i Chorzów Miasto, a więc w niedalekim sąsiedztwie kampusów Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Bankowej, a także chorzowskiego szpitala miejskiego. Przedsięwzięcie jest na wcześniejszym etapie, niż w przypadku przesunięcia Bytomia Północnego. Drugie spotkanie w tej sprawie, z udziałem zainteresowanych stron, odbyło się 20 lipca br.

12 lipca br. rząd przyjął aktualizację Krajowego Programu Kolejowego – bez zmiany limitu wydatków z budżetu państwa. Wśród wprowadzonych w KPK zmian zwiększono z 1 mld zł do 2,133 mld zł wartość projektu "Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo; odcinek Chorzów Batory - Zduńska Wola Karsznice".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chorzów
przystanek
PKP PLK
Koleje Śląskie
 • kubex.. – 31.07.2017

  Dobrze się dzieje na śląsku. Gdyby zainteresowali się rozbudowywaniem systemu SKR na wzór Niemieckich S-Bahnów i przywracaniem ruchu pasażerskiego na LK161 (i może też wprowadzaniem go na inne linie to byłoby świetnie.

 • Rurek – 31.07.2017

  a jak się na zdjęcie do tematu?!!!

 • kolejFAN – 31.07.2017

  w tej prymitywnej wsi nie ma uniwersytetu. po kiego taki przystanek

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....