TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

PKP PLK udostępniają tory do Helu, Marszałek nie korzysta w pełni
InfoRail.pl - Opublikowano: 18.12.2018 11:57:18
PKP PLK udostępniają tory do Helu, Marszałek nie korzysta w pełni

W odpowiedzi na interpelację Posłanki Małgorzaty Zwiercan w sprawie połączenia kolejowego na półwysep Helski stanowisko przedstawił wiceminister Andrzej Bittel.

W swoim wystąpieniu Posłanka zwróciła uwagę na fakt, iż linia kolejowa na Półwysep Helski została gruntownie zmodernizowana. Remont trwał trzy lata, a już po roku od jego zakończenia ograniczono na tej trasie ruch. Pociągi uruchomiono na trasie Gdynia Główna-Władysławowo (ok. 40 km), zaś dalsze 35 km na Hel jest obsługiwane tylko przez wybrane pociągi lub Regiobusy. Jak stwierdziła posłanka pojawiły się głosy o małej rentowności tej trasy. Trzeba jednak zauważyć, że wielu mieszkańców półwyspu pracuje poza nim i muszą dojeżdżać do pracy. Również część uczniów wybrało szkoły poza miejscem swojego zamieszkania i dojeżdża nawet do Gdyni. Przejazd z przesiadką z pociągu na autobus znacznie wydłuża czas dotarcia mieszkańców półwyspu do celu – napisała Małgorzata Zwiercan w interpelacji.

Niewielka liczba pociągów obsługująca całą trasę poza sezonem nie sprzyja także ożywianiu ruchu turystycznego na Półwyspie Helskim, z którego żyje część jego mieszkańców – dodała.

Co na to resort? Jak wyjaśnił wiceminister Andrzej Bittel w zakresie realizacji połączeń kolejowych na trasie Gdynia Główna – Hel, PKP PLK wykonują czynności wymienione w art. 5 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, w tym m.in. udostępniają drogi kolejowe i świadczą usługi z tym związane, pobierają opłaty z tego tytułu, prowadzą ruch kolejowy i utrzymują infrastrukturę kolejową w stanie zapewniającym bezpieczny ruch kolejowy. Natomiast zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwy ze względu na zasięg przewozów minister właściwy do spraw transportu, województwo, związek metropolitarny lub organ samorządu terytorialnego, tj.: gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, związek powiatowo-gminny. W przypadku połączeń regionalnych na trasie Gdynia Główna – Hel jest to Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Jednocześnie Bittel podał, że ww. Spółka opracowuje rozkład jazdy na podstawie wniosków składanych przez przewoźników kolejowych. Projekt rocznego rozkładu jazdy podlega akceptacji przez zamawiającego przewoźnika. Opracowane w rozkładzie jazdy 2017/18 trasy pociągów na trasie Gdynia Główna – Hel uzyskały akceptację przewoźników.

Infrastruktura kolejowa linii 213 Reda – Hel jest udostępniona całodobowo (poza sezonem letnim jedynym operatorem na omawianej linii są Przewozy Regionalne sp. z o. o.). Z punktu widzenia zarządcy infrastruktury nie ma przeszkód dla zwiększenia liczby pociągów kursujących na przedmiotowej trasie poza sezonem letnim, niemniej inicjatorami zmiany w tej sprawie powinni być organizator publicznego transportu zbiorowego oraz przewoźnicy kolejowi.

Niezależnie od powyższego wiceminister poinformował, że w obecnej perspektywie finansowej planowane jest przygotowanie dokumentacji przygotowawczej dla projektu pn. "Poprawa przepustowości na linii kolejowej nr 213 Reda – Hel". Ww. projekt uzyskał pozytywną ocenę w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego na dofinansowanie opracowania dokumentacji przedprojektowej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020 (dalej: "RPO"). W ramach omawianego projektu zostanie wykonane m.in. studium wykonalności. Rozwiązania i koncepcje w nim zawarte będą podstawą do określenia optymalnego wariantu inwestycyjnego w przypadku podjęcia decyzji o realizacji ww. przedsięwzięcia. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na brak możliwości finansowania ze środków RPO nie zakłada się realizacji prac budowlanych w obecnej perspektywie finansowej.

W ramach prowadzonych obecnie w PKP PLK prac planistycznych związanych z nową perspektywą finansową 2021 – 2027 analizowany jest projekt pn. "Poprawa przepustowości na linii kolejowej nr 213 Reda – Hel." Niemniej należy mieć na uwadze, że ostateczna lista inwestycji będzie również uwarunkowana dostępnością środków finansowych oraz decyzjami uprawnionych interesariuszy, w tym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
Pomorskie
Hel
Gdynia
PKP PLK

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....