PKP PLK z lokomotywami od PKP CARGO

inforail
13.11.2019 10:45
0 Komentarzy

PKP CARGO będąświadczyć usługę trakcyjną, związaną z zabezpieczeniem lokomotyw wraz zdrużynami trakcyjnymi dla celów utrzymaniowo-naprawczych i awaryjnych w latach2020–2021 na rzecz PKP PLK.

Przewoźnik został wybrany w drodze procedury negocjacyjnejbez uprzedniego zaproszenia do ubiegania się o zamówienie.

W uzasadnieniu czytamy, iż PKP Polskie Linie Kolejowe jakozarządca infrastruktury kolejowej jest odpowiedzialny między innymi zautrzymanie przejezdności zarządzanych linii kolejowych, które obejmuje:

1) prowadzenie pociągów utrzymaniowo-naprawczych i próbnych;

2) wykonywanie pracy manewrowej;

3) pozostawanie w pogotowiu do wykonywania ww. czynności;

4) przejazdy lokomotyw luzem do i z obsługi pociągówobjętych przedmiotem umowy;

5) prowadzenie pługów odśnieżnych, zespołów odśnieżnych, wagonówdo wywózki śniegu;

6) usuwanie oblodzeń (przecieranie) przewodów jezdnych siecitrakcyjnej, przeprowadzanie jazd patrolowych przejezdności linii kolejowych wekstremalnych warunkach pogodowych (atmosferycznych), np. obfitych opadówśniegu;

7) prowadzenie pociągów pomiarowych;

8) prowadzenie składów zespołów (pociągów) kolejowegoratownictwa technicznego;

9) prowadzenie pociągów zastępczą trakcją spalinową(przeciąganie);

10) usuwanie nagłych utrudnień eksploatacyjnych będącychprzyczyną zablokowania linii kolejowych, wynikających z nieprzewidzianychuszkodzeń infrastruktury kolejowej, spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi,złośliwymi chuligańskimi i lekkomyślnymi działaniami osób postronnych.

Do wykonywania powyższych zadań niezbędne są pojazdytrakcyjne w postaci lokomotyw spalinowych i elektrycznych. PKP Polskie LinieKolejowe nie posiadają lokomotyw oraz drużyn trakcyjnych (maszynistów)niezbędnych do realizacji przedmiotowego zamówienia, brak tych pojazdówskutkuje potrzebą ich wynajmu wraz z obsługą.

Z informacji opublikowanej na stronie Urzędu TransportuKolejowego (UTK) (stan na 26.6.2019 r.) wynika, że 77 podmiotów gospodarczychposiada aktywne licencje na świadczenie usług trakcyjnych, w tym 19 podmiotówgospodarczych posiada aktywne licencje na wykonywanie przewozów kolejowych osóbi przewozów kolejowych rzeczy. Jednak tylko PKP Cargo posiada wszystkieniezbędne licencje na świadczenie usługi będącej przedmiotem zamówienia.Zakłady PKP Cargo rozmieszczone są na terenie całej Polski, a lokomotywy tegoprzewoźnika poruszają się po liniach kolejowych zarządzanych przez naszą Spółkęi w związku z tym są w stanie zapewnić usługi trakcyjne na wszystkich liniachkolejowych, co szczególnie ważne jest w przypadku świadczenia usług dla ZakładuMaszyn Torowych w Krakowie oraz Centrum Diagnostyki w Warszawie (zakłady tedziałają na terenie całego kraju).

Wykonawca posiada lokomotywy spalinowe i elektryczne o mocyzapewniającej poprawne świadczenie wymaganych usług. Oprócz tego posiadalokomotywy spalinowe ze sprzęgami typu SA-3 przystosowane do współpracy zpługami odśnieżnym typu SDP-M posiadającymi również sprzęgi typu SA-3. PKPCargo S.A. świadczy usługi trakcyjne dla PKP Polskie Linie Kolejowe od czasupowstania Spółki. Zamówienia udzielane były w trybie z wolnej ręki zgodnie zprzepisami ustawy.

Podane wyżej przesłanki zastosowania trybu zamówienia zwolnej ręki wyczerpują przesłanki formalne i potwierdzają, że z przyczyntechnicznych o obiektywnym charakterze jedynym wykonawcą mogącym zrealizowaćzamówienie, przedmiotem którego są usługi trakcyjne związane z zabezpieczeniemlokomotyw wraz z drużynami trakcyjnymi dla celów utrzymania infrastruktury kolejowej,nadzoru, przeprowadzenia badań i usuwania awarii w okresie od godziny 00:00dnia 1.1.2020 r. do godziny 24:00 dnia 31.12.2021 r., na potrzeby jednostekorganizacyjnych Zamawiającego, jest PKP Cargo i nie istnieje rozsądnerozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jestwynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.

Umowa zostanie zawarta na okres od 1.1.2020 r. do 31.12.2021r.


Komentarze