TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Po 13 latach pociągi wrócą na trasę Kielce – Busko-Zdrój
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.04.2018 16:30:12
Po 13 latach pociągi wrócą na trasę Kielce – Busko-Zdrój (foto: UMWŚ)

Od 30 czerwca 2018 roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego uruchomi wakacyjne weekendowe połączenie kolejowe na trasie Kielce – Busko-Zdrój.

Pociągi na tej trasie zostają wznowione po 13-letniej przerwie, po sukcesie podobnego wakacyjnego połączenia w latach ubiegłych na trasie Kielce – Sandomierz.

Buski kurort to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Świętokrzyskiem, a lecznictwo uzdrowiskowe to jedna z kluczowych specjalności regionalnych, którą chcemy rozwijać – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Na razie pociąg będzie uruchomiony w formie połączeń wakacyjnych. Z oferty wakacyjnych pociągów do Sandomierza skorzystało kilkanaście tysięcy osób. Wierzę, że również połączenia do Buska będą cieszyć się nie mniejszą popularnością – dodał.

To bardzo ważne połączenie dla kielczan, dla kuracjuszy buskich sanatoriów, ale ważne także dla mieszkańców Buska. Będą oni mogli rano przyjechać do Kielc, a wieczorem wrócić, ponieważ będą kursować dwie pary pociągów – zapewnił wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Trwają prace nad koncepcją przedłużenia toru, by można dojechać pociągiem w pobliże uzdrowiska. Na razie władze Buska zorganizują połączenia busami z dworca kolejowego do centrum miasta. - To ważna decyzja. Podmioty uzdrowiskowe są bardzo zadowolone, że wraca to połączenie – mówił Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Do Buska wybieramy się po zdrowie, po wypoczynek, po relaks. Wzrasta liczba osób odwiedzających Busko. To co roku ponad 80 tys. kuracjuszy. Wielu przyjeżdża do Kielc pociągami i często zwracali uwagę na brak tego połączenia. Cieszę że ta inicjatywa radnych Sejmiku jest realizowana – stwierdził Grzegorz Gałuszka, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz dyrektor buskiego Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna".

Funkcjonowanie połączeń w okresie wakacyjnym będzie sfinansowane przez samorząd województwa. Koszt szacowany jest na ok. 70 tys. zł. W trakcie podróży pasażerowie będą mogli w pociągu wykonać badania profilaktyczne czy zapoznać z ofertą buskich uzdrowisk.

Z Kielc w soboty i niedziele pociągi będą odjeżdżać o godz. 10:52 oraz 19:16, a z Buska o godz. 12:00 i 20:28. Podróż będzie trwała ok. 53 minut. Do obsługi połączeń skierowane zostaną nowe ezty, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz dużych bagaży. Pociągi po drodze będą się zatrzymywać na stacjach: Sitkówka-Nowiny, Brzeziny i Włoszczowice.

Wicemarszałek Jan Maćkowiak podał, że istnieje szansa, aby pociąg do Buska-Zdroju kursował w przyszłości przez cały rok. Po okresie wakacyjnym ocenimy, jakie efekty to przyniosło. Będziemy wiedzieli, ilu pasażerów skorzystało z tego połączenia. Jestem jednak przekonany, że dalej będziemy tę inicjatywę rozwijać - zapewnił Maćkowiak, który poinformował też, że organizacja wakacyjnego połączenia kolejowego będzie kosztowała samorząd województwa około 70 tys. złotych. Oczywiście, jeśli wpływy z biletów będą wyższe niż zakładamy, to ta kwota będzie mniejsza – zaznaczył.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki.

W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., a także sanatoria prowadzone przez inne podmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje.

Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Busko-Zdrój
Kielce
świętokrzyskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....