TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Po 13 latach wracają pociągi Kielce – Busko-Zdrój
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 25.06.2018 17:00:20
Po 13 latach wracają pociągi Kielce – Busko-Zdrój (foto: UMWŚ)

W sobotę po ponad 13-letniej przerwie wznowiona zostanie komunikacja kolejowa na trasie Kielce - Busko-Zdrój. Przez całe wakacje w każdy weekend w trasę wyjadą nowoczesne pojazdy elektryczne przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Do drugiego września w każdą sobotę i niedzielę na trasie Kielce – Busko-Zdrój będą kursować dwa pociągi, które po drodze będą zatrzymywały się na następujących przystankach: Kielce Białogon, Kielce Słowik i Sitkówka Nowiny. Podróż będzie trwała około 53 minut.

"Trasę będą obsługiwały nowoczesne pociągi elektryczne, klimatyzowane z dostępem do bezpłatnego internetu i z możliwością kupienia biletu nie tylko u kierownika pociągu, ale również w specjalnym automacie. Wszystkie pojazdy będą oczywiście przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych" – powiedział PAP dyr. świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych Robert Zaborski.

Władze Buska-Zdroju uruchomiły dla pasażerów bezpłatną komunikację miejską, która będzie kursowała na trasie od dworca kolejowego do centrum miasta. "Sam transport będzie nas kosztował około 20 tys. zł. Oprócz tego uporządkowaliśmy okoliczny teren. Całość prac zamknie się sumą około 50 tys. zł. To dobrze wydane pieniądze. Opłacalna inwestycja, która sprawi, że nasze miasto odwiedzać będzie jeszcze więcej turystów i kuracjuszy" – zapewnił PAP burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora.

Na modernizację linii kolejowej Kielce – Busko-Zdrój PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Kielcach wyda w tym roku 1,6 mln zł. "Odstąpiliśmy od całkowitej modernizacji peronu w Busku. Przewozy są na razie uruchamiane na okres wakacyjny, więc wydatkowanie tak dużej kwoty nie miało uzasadnienia ekonomicznego. Została jednak odtworzona nawierzchnia peronowa. Są dwie informacje turystyczne i odpowiednia infrastruktura na peronach, przystosowana także dla osób niepełnosprawnych. Ponadto odtworzyliśmy zdewastowaną sieć trakcyjną na długości około 5 km" – podkreślił dyr. Grzegorz Łukasik, który dodał, że w najbliższych latach na modernizację linii kolejowej Kielce – Busko-Zdrój spółka zarezerwowała kolejne 5 mln zł.

"Są to jednak dane szacunkowe, uzależnione m.in. od tego czy ta linia kolejowa będzie obsługiwana przez cały rok. Wydatkowanie takiej kwoty tylko na połączenia wakacyjne byłoby nieopłacalne ekonomicznie" – zaznaczył Łukasik.

Busko-Zdrój to kolejne miasto w regionie świętokrzyskim, do którego w czasie wakacji będą kursowały specjalne pociągi turystyczne. Dwa lata temu samorząd województwa uruchomił podobne połączenie z Sandomierzem. "Tamten pomysł okazał się przysłowiowym +strzałem w dziesiątkę+. Liczymy, że w przypadku Buska-Zdroju będzie podobnie. Zrobiliśmy wszystko, aby tak się stało. Skorelowaliśmy m.in. odjazd pociągów z Kielc z przyjeżdżającymi do stolicy regionu świętokrzyskiego składami z Ostrowca i Katowic" – powiedział wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, który dodał, że istnieje szansa, aby pociągi do Buska-Zdroju kursowały przez cały rok.

"Jest to uzależnione m.in. od stanu infrastruktury kolejowej. Warto zauważyć, że na razie pociągi nie będą się zatrzymywały na każdej stacji. Wspólnie z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Kielcach rozmawiamy o tym, aby znaleźć na ten cel unijne pieniądze. Namawiamy także samorząd Buska-Zdroju na przygotowanie dokumentacji na przedłużenie linii kolejowej do centrum miasta. Wtedy szanse na całoroczne połączenie kolejowe na tej trasie będą zdecydowanie większe" – nie ukrywał Maćkowiak.

Busko-Zdrój to jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Ma blisko 200 lat tradycji w leczeniu uzdrowiskowym. W tutejszych sanatoriach leczy się choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporozę oraz choroby skóry. Leczenie opiera się m.in. na miejscowych źródłach cennych wód leczniczych - siarczkowej i solanki.

W mieście funkcjonuje kilkanaście obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, m.in. prowadzone przez samorząd województwa świętokrzyskiego "Uzdrowisko Busko-Zdrój" S.A., a także sanatoria prowadzone przez inne podmioty, w tym prywatne. W ostatnich latach przedsiębiorcy zainwestowali też w SPA, hotele i pensjonaty.

W uzdrowiskowej części miasta znajduje się zaprojektowany w XIX w. Park Zdrojowy. Wśród 4,5 tys. gatunków rosnących tu drzew najwięcej jest klonów, lip, kasztanowców i wiązów; wiele z nich rośnie od ponad stu lat. W parku są też m.in. korty tenisowe, muszla koncertowa, plac zabaw oraz kawiarenki i restauracje.

Park dzieli się na trzy części: ogród łazienkowski z najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta – siedzibą Sanatorium Marconi, reprezentacyjną, długą na 950 m promenadę łączącą ogród z rynkiem oraz skwer w centrum Buska.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
świętokrzyskie
Przewozy Regionalne
Kielce
Busko-Zdrój

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....