Po ponad dwóch latach drgnęło ws. naprawy Darta ED161-020

inforail
12.07.2019 12:41
0 Komentarzy

Wdniu dzisiejszym (12 lipca) PKP Intercity opublikowały ogłoszenie o dobrowolnejprzejrzystości ex ante dotyczące wykonania naprawy poawaryjnej elektrycznegozespołu trakcyjnego ED161- 020.

Jako potencjalnego wykonawcę wskazano producenta jednostki – PESĘ.Dlaczego?

PKP Intercity zawarły w dniu 24 maja 2014 roku z tą firmą umowę nadostawę 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług utrzymania.

Zgodnie z nią PKP Intercity są uprawnione do użytkowania dokumentacjikonstrukcyjnej wyłącznie w określony w Umowie sposób tj. może wykorzystywać jejtreść do obsługi eksploatacyjnej pociągów, do ich przeglądów i usług utrzymaniaoraz napraw okresowych. PKP IC może również, w określonym w umowie dostawyzakresie, upoważniać inne podmioty, działające na jego zlecenie, dowykorzystywania dokumentacji konstrukcyjnej w opisany wyżej sposób.

Zamawiający nie jest natomiast uprawniony do korzystania z dokumentacjikonstrukcyjnej w inny, niż wskazany w umowie dostawy sposób. Zatem PKP IC niemoże wykorzystać dokumentacji konstrukcyjnej do tego, aby na jej podstawie(samodzielnie lub zlecając podmiotowi trzeciemu) wytworzyć inną dokumentację,np. projektu technicznego wykonania wózków napędowych, wózków tocznych,sprzęgów międzyczłonowych i tarcz hamulcowych, które niezbędne są do wymiany wuszkodzonym Pojeździe. Ponadto zakres techniczny dokumentacji dostarczonejprzez producenta w ramach dostawy pojazdów nie daje możliwości wyprodukowanianowych wózków, co stanowi element przedmiotowej naprawy.

Podmiotem wyłącznie uprawnionym z tytułu praw własności intelektualnej,w tym autorskich praw majątkowych i innych praw własności intelektualnej dodokumentacji Pojazdów, wyprodukowanych na podstawie Umowy dostawy (w tymdokumentacji konstrukcyjnej, dokumentacji Warunków Technicznych Wykonania,Warunków Technicznych Odbioru, Dokumentacji Techniczno-Ruchowej, DokumentacjiSystemu Utrzymania oraz Planu Utrzymania Technicznego, dalej Dokumentacja),jest PESA Bydgoszcz i to ten podmiot jest jako jedyny uprawniony do zbyciaprzysługujących mu do tej dokumentacji praw.

Tylko uzyskanie praw do dokumentacji uprawniałoby PKP IC do zlecenianaprawy podmiotowi innemu niż PESA Bydgoszcz. PKP IC wystąpił do wykonawcy zprośbą o udzielenie licencji lub sublicencji do Dokumentacji, jednakżeWykonawca poinformował, iż nie wyraża zgody na udzielenie PKP IC licencji aniteż sublicencji do dokumentacji w celu dokonania naprawy powypadkowej pojazduED161-020. Jednocześnie wykonawca oświadczył, iż posiada wyłączne prawaautorskie do dokumentacji i nie udzielił żadnemu podmiotowi trzeciemu licencjiani też sublicencji do przedmiotowej dokumentacji w celu wykonania naprawypowypadkowej pojazdu ED161-020.

Brak alternatywnego rozwiązania wynika także z faktu zastosowanychtechnologii w budowie ED161, o których to pełną wiedzę oraz do których prawaposiada wyłącznie ich producent.

PKP Intercity podają, że zawarta umowa dostawy w zakresie praw dokorzystania z dokumentacji jest odzwierciedleniem warunków rynkowych. Wwarunkach rynkowych producenci nie zbywają praw do dokumentacji technicznej ocharakterze konstrukcyjnym oraz technologicznym pojazdu. Zamawiający nie był wstanie pozyskać tej dokumentacji na etapie nabywania pojazdów, jak również iobecnie.

Innymi słowy tylko PESA może naprawić ED161-020. I pewnie naprawi zaodpowiednią zapłatą.

Jednostka, przy której mają zostać wykonane prace uległa awarii 14kwietnia 2017 roku.


Komentarze