TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pociąg przejechał 9 km bez maszynisty!
UTK - Opublikowano: 12.05.2015 14:58:54
Pociąg sieciowy PKP Energetyka (źródło: Wikipedia)

W ramach działającego przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego Zespołu Zadaniowego do spraw monitorowania poziomu bezpieczeństwa sektora kolejowego w Polsce, odbyło się spotkanie zprzedstawicielami PKP Energetyka S.A. Jego celem było omówienie zdarzeń, które miały miejsce z udziałem pracowników spółki w 2014 i2015 roku oraz przedstawienie podejmowanych przez firmę działań systemowych i inicjatyw służących obniżeniu poziomu ryzyka związanego z prowadzoną działalnością.

Niepokojącym zdarzeniem, które było powodem zorganizowania spotkania Zespołu był incydent wdniu 2 kwietnia 2015 r. Polegał na zbiegnięciu pociągu sieciowego należącego do PKP Energetyka S.A. wwyniku jego niewłaściwego zabezpieczenia. Zostało to zakwalifikowane na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie poważnych wypadków, wypadków i incydentów na liniach kolejowych jako incydent C47.

Przedstawiciele PKP Energetyka S.A. omówili szczegółowo przebieg zdarzenia przekazując również wstępne ustalenia z prac komisji kolejowej. Zdarzenie to nastąpiło podczas prac prowadzonych na torze zamkniętym. Ustalenia wskazują, że przyczyna zdarzenia leży po stronie przewoźnika, ponieważ doszło do opuszczenia pociągu roboczego przez maszynistę ikierownika jednostki. Nienadzorowany i niezabezpieczony przez obsługę pojazd, znajdujący się na spadku ruszył izostał skierowany na tor wolny, na którym zatrzymał się po przejechaniu łącznie aż 9 kilometrów. Spółka poinformowała, że maszynista i kierownik pociągu roboczego zostali zawieszeni wczynnościach służbowych.

Zgodnie z wewnętrznymi przepisami, pojazd powinien być zabezpieczony przed zbiegnięciem poprzez założenie płóz hamulcowych oraz dodatkowo hamulcem ręcznym.

W związku ze zdarzeniami na sieci kolejowej, takimi jak zbiegnięcie pojazdu kolejowego spółka, w ramach prowadzonej oceny ryzyka, przeprowadza analizę mającą na celu identyfikację możliwych zagrożeń. Wskutek przeprowadzonej analizy, spółka podjęła następujące środki profilaktyczno-zapobiegawcze:

  • stworzono pisemne procedury i zapoznano z nimi pracowników,
  • prowadzone są szkolenia pracowników, które dotyczą m.in. sposobu postępowania izasad prowadzenia ruchu na torach zamkniętych,
  • rozszerzono tematykę pouczeń okresowych,
  • wydawane są biuletyny o zaistniałych zdarzeniach,
  • podczas organizowanych narad omawiane są zdarzenia kolejowe,
  • podjęto decyzję, że wszystkie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa będą prowadzone przez jedną zewnętrzną firmę.

Na spotkaniu poruszony został również temat dotyczący zmian prawnych z zakresu transportu kolejowego. Przedstawiciele spółki PKP Energetyka zaprezentowali swoje spostrzeżenia w tym zakresie.

Prezes UTK będzie kontynuował działania monitorujące w odniesieniu do ww. zdarzeń, mając na uwadze ich istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
PKP Energetyka

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....