TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pociągi dojeżdżają do krakowskiego lotniska
PKP PLK - Opublikowano: 28.09.2015 22:00:08 2 komentarze
fot. PKP PLK

Tylko 18 minut zajmie podróż nowoczesnym pociągiem ze stacji Kraków Główny do nowego terminalu Kraków Airport. Stolica Małopolski dołączyła do europejskich miast, które szczycą się bezpośrednim połączeniem kolejowym z centrum miasta na lotnisko. Trzy nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki i Kraków Olszanica dodatkowo ułatwią mieszkańcom komunikację w aglomeracji Szybką Koleją Aglomeracyjną.

Nowym torem ? komfortowo, bezpiecznie i szybko

Dziś ruszyły regularne kursy pociągów na zmodernizowanej trasie z Krakowa Głównego do Krakowa Lotniska. Pociągi elektryczne zastąpiły dotychczas wykorzystywane szynobusy spalinowe. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pociągi jadą dwa razy szybciej z prędkością do 80 km/h Modernizacja objęła budowę oraz przebudowę blisko 12 km linii kolejowej od Krakowa Głównego do Krakowa Lotniska oraz jej elektryfikację i modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

? Drugie co do wielkości lotnisko w Polsce zyskało szybki, niezawodny i wygodny dojazd do centrum Krakowa. To konsekwentny etap budowy kolei aglomeracyjnej w Krakowie i dogodnego łączenia jej z coraz nowocześniejszą siecią kolei dalekobieżnych. Rozpoczęta już przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budowa łącznicy Kraków Zabłocie ? Kraków Krzemionki oraz planowana rozbudowa odcinka Kraków Główny ? Kraków Płaszów zapewnią możliwość dalszego wzbogacenia oferty kolei aglomeracyjnej w Krakowie i Małopolsce ? mówi Marcin Mochocki, Członek Zarządu ds. realizacji inwestycji w PLK.

PLK wybudowała także trzy nowe przystanki ? Kraków Młynówka, Kraków Zakliki oraz Kraków Olszanica. Tym samym mieszkańcy aglomeracji krakowskiej mają ułatwiony dostęp do transportu kolejowego. Dodatkowo przebudowany został przystanek Kraków Łobzów. Wszystkie perony zostały wyposażone w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, system informacji pasażerskiej oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i rodziców z dziećmi w wózkach.

W ramach inwestycji wybudowane zostały również wiadukty kolejowe nad ul. Balicką i ul. Armii Krajowej, które zapewnią bezkolizyjny i sprawny ruch drogowy i kolejowy.

Suchą stopą z pociągu do samolotu

Budowa przystanku kolejowego przy lotnisku jest wspólną inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Kraków Airport. Przystanek Kraków Lotnisko został przeniesiony o 500 m bliżej terminalu, a zmiana jego lokalizacji była kluczowym elementem inwestycji. Lotnisko odpowiadało za budowę części kubaturowej: zadaszenie nad peronem i torami, klatkę schodową i windę oraz ruchome pochylnie prowadzące do kładki łączącej przystanek z terminalem, system informacji wizualnej i elementy małej architektury. Dzięki temu pasażerowie po opuszczeniu pociągu dostaną się na lotnisko poprzez zadaszoną kładkę.

Oddanie do użytku przystanku kolejowego wraz z nową częścią terminalu pasażerskiego kończy pierwszy, kluczowy etap inwestycji Landside, obejmującej rozbudowę i modernizację terminalu pasażerskiego, przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego oraz budowę przystanku wraz z kładką łącząca go z terminalem.

? Dzięki połączeniu przystanku z terminalem pasażer, który wsiądzie do pociągu na stacji Kraków Główny będzie mógł przejść suchą stopą do samolotu ? podkreśla Jan Pamuła, Prezes Kraków Airport. ? Ta inwestycja to jeden z elementów wielkiego programu inwestycyjnego, który całkowicie zmienia nasze lotnisko.

Łączna powierzchnia użytkowa przystanku wynosi 1 955 m2, zaś kubatura 23 000 m3. Szklana elewacja przystanku oraz zielony dach nawiązują do głównych elementów nowego terminalu. Autorami obu projektów są architekci z firmy ?Apa Czech Duliński Wróbel Agencja Projektowa Architektura?. Budowa przystanku rozpoczęła się latem 2014 r. Generalnym wykonawcą inwestycji był Zakład Techniczno-Budowlany POLBAU Sp. z o. o.

78 połączeń na dobę

Codziennie do stacji Kraków Lotnisko będzie docierać 39 pociągów obsługiwanych przez spółkę Koleje Małopolskie: 31 w relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia ? Kraków Lotnisko, 8 w relacji Kraków Główny ? Kraków Lotnisko. Tyle samo będzie pociągów powrotnych.

? Koleje Małopolskie wyznaczają nowe standardy obsługi pasażera ? mówi marszałek Małopolski Marek Sowa. ? Nasze pociągi są nowoczesne, punktualne, dopasowane do potrzeb pasażerów. W ciągu zaledwie 9 miesięcy funkcjonowania spółki, na trasie z Wieliczki do Krakowa odnieśliśmy ogromny sukces: 22 września Koleje Małopolskie przewiozły swojego milionowego pasażera. A z nowym połączeniem do Balic w przyszłym roku spodziewamy się trzech milionów ? dodaje marszałek Sowa.

Pociągi Kolei Małopolskich kursować będą co 30 minut. Odjazdy z Krakowa Głównego będą odbywać się w cyklu 5? i 35? po każdej pełnej godzinie, natomiast ze stacji Kraków Lotnisko 16? i 46? po każdej pełnej godzinie (wyjątek stanowić będzie kilka wieczornych kursów po godz. 21:00, które ze względów technicznych odjadą ze stacji Kraków Lotnisko 11? i 41? po pełnej godzinie). Pierwszy w dobie pociąg będzie odjeżdżał z Krakowa Głównego o godz. 4:05. W kierunku przeciwnym ostatni pociąg ze stacji Kraków Lotnisko wyruszy o godz. 0:15.

Cena biletu według taryfy normalnej na trasie Kraków Główny ? Kraków Lotnisko wynosi 8 zł, od ceny tej stosowane będą ulgi ustawowe przysługujące przykładowo dzieciom i młodzieży szkolnej (5,04 zł), studentom (3,92 zł), nauczycielom (5,36 zł), osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny (5,04 zł). Ci, którzy zdecydują się na jednoczesny zakup biletu ?tam i powrót? mogą liczyć na tańsze bilety w cenie 14 zł zamiast 16 zł. Bilet miesięczny na tej trasie kosztuje 65 zł. Natomiast na trasie Wieliczka Rynek - Kopalnia ? Kraków Lotnisko bilet normalny kosztuje 11 zł, a bilet ?tam i powrót? ? 20 zł. Cena biletu miesięcznego to 130 zł.

Wewnątrz odcinka Kraków Główny ? Kraków Lotnisko (gdzie będą funkcjonować przystanki kolejowe ? Kraków: Łobzów, Młynówka, Zakliki i Olszanica) obowiązywać będą ceny zbliżone do cen stosowanych w komunikacji miejskiej: 3 zł za bilet jednorazowy i 65 zł za bilet miesięczny. W ofercie cenowej Kolei Małopolskich są także dostępne bilety łączone, ważne na przejazd komunikacją miejską w Krakowie i pociągami Kolei Małopolskich. Ceny biletów na trasie Kraków Główny ? Wieliczka Rynek - Kopalnia pozostają bez zmian.

Z myślą o pasażerach z kraju i zagranicy Koleje Małopolskie uruchomiły profesjonalną, dwujęzyczną (j. polski, j. angielski) całodobową infolinię pod numerem telefonu 703 20 20 25. Klienci Kolei Małopolskich nie będą ponosić opłat za czas oczekiwania na zgłoszenie konsultanta, a opłata za minutę połączenia wyniesie 1,29 zł brutto. Usługę dla Kolei Małopolskich będzie świadczyć firma Teroplan S.A. ? właściciel serwisu e-podróżnik.pl.



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Kraków
lotnisko
  • tp – 29.09.2015

    Nie dołączyła tylko powróciła Kraków miał to połączenie już 10 lat temu jako pierwsze miasto w Polsce. Połączenie było tylko tylko zawieszone na czas maodernizacji

  • M. – 29.09.2015

    jak rozumiem trwa wprowadzanie na mapie nowych przystanków i przez to nie działa "wyświetlanie" lokalizacji pociągów na http://rozklad.plk-sa.pl/Mapa dla całej Małej Polszy... a znalezienie lokalizacji nowych przystanków na stronie przewoźnika też graniczy z cudem... ja go nie dostąpiłem

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....