TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pociągi wróciły do Buska-Zdroju [FILM]
InfoRail.pl - Opublikowano: 03.07.2018 16:40:08
Pociągi wróciły do Buska-Zdroju (foto: UMWŚ)

W sobotę, 30 czerwca, punktualnie o godzinie 11.04 ze stacji Kielce odjechał do Buska pierwszy "Pociąg do Zdroju".

Po 13 latach powrócił ruch na tej trasie. Na razie tylko w weekendy, ale jest szansa, że to połączenie na stałe zagości w rozkładzie jazdy świętokrzyskich pociągów. Było to możliwe dzięki wspólnym staraniom i współpracy samorządu województwa, Buska-Zdroju, Uzdrowiska, PKP i Wojewódzkiego Zarządu Transportu. – Bardzo chętnie włączyliśmy się w tę inicjatywę, ponieważ kolejni pasażerowie, goście naszego Uzdrowiska zyskali nowy kanał komunikacyjny – mówi Wojciech Legawiec, prezes Uzdrowiska Busko – Zdrój.

Pierwszy kurs i pierwszy sukces – pociąg z Kielc odjeżdżał "wypełniony po brzegi".

– To bardzo dobry prognostyk – mówi Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału POLREGIO.

Wśród pasażerów był Ryszard Stępień z Kielc ze swoim synem Bartkiem: Jeździliśmy już pociągiem do Sandomierza, więc gdy usłyszałem, że jest kolejne wakacyjne połączenie do Buska, od razu się zdecydowaliśmy.

To był wyjątkowy kurs, bo na pasażerów czekało wiele atrakcji, a podróżnym towarzyszył Koziołek Matołek. Dla 3,5- letniego Adasia to była pierwsza podróż pociągiem. – Nie mógł spać od kilku dni. Mieliśmy jechać samochodem, ale zdecydowała cena, bo bilet na ten pociąg jest o połowę tańczy, niż na autobus – stwierdziła pani Adrianna, mama chłopca.

Na pasażerów każdego wakacyjnego kursu czeka niespodzianka – ukryty w pociągu kupon konkursowy. Do wygrania są między innymi kosmetyki firmowane przez Uzdrowisko.

– Najpierw trzeba przyjść do jednego z czterech wyznaczonych miejsc, czyli sanatorium "Marconi", "Mikołaj" lub szpital "Krystyna" i "Górka. Żeby otrzymać nagrodę w recepcji trzeba odpowiedzieć na proste pytanie. Ma to być taka nutka zachęty, żeby pasażerowie przyszli też do Uzdrowiska – mówi Wojciech Legawiec.

Koszt biletu z Kielc do Buska to 6,20 zł. W tej cenie jest także przejazd z dworca kolejowego do centrum miasta lub Uzdrowiska. Ten transport zapewnia gmina.

– Dla nas koszty były niewielkie, bo tylko uporządkowaliśmy teren i położyliśmy asfalt na drodze łączącej miasto z dworcem kolejowym, zapewniliśmy też komunikację do centrum. W zamian zyskujemy super promocję. Dajemy też mieszkańcom naszego województwa szansę, aby mogli odwiedzić Busko, wyjątkowe miasto, gdzie jest doskonały klimat, gdzie można odpocząć i się zregenerować – mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Pasażerowie pociągu mogą też poczuć się jak kuracjusze.

– Można na miejscu wykupić zabiegi, które nie wymagają konsultacji lekarskiej i z tego wszystkiego skorzystać w Uzdrowisku – zachęca Grzegorz Gałuszka, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, dyrektor Szpitala Uzdrowiskowego "Krystyna" – Do tego wiele atrakcji, koncertów, spotkań z ciekawymi ludźmi. Busko gwarantuje wypoczynek, relaks i zdrowie.

To jedna z najlepszych decyzji – twierdzi Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – Busko odwiedza rocznie około 100 tysięcy osób. Kuracjusze spędzają tu średnio trzy tygodnie. Szukają dodatkowych atrakcji i korzystają z ofert biur podróży. Być może teraz będą chcieli skorzystać z tego połączenia i zobaczyć Kielce. Mam nadzieję, że część kuracjuszy odwiedzi stolicę regionu.

Pociąg POLREGIO to nowoczesny skład przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, można też zabrać rowery. Na razie pociąg relacji Kielce – Busko i z powrotem będzie miał po dwa kursy w soboty i niedziele.

– Mam nadzieję, że to połączenie będzie się rozwijało w najbliższych latach. W pierwszą podróż wybrało się dwa razy więcej pasażerów niż pierwszym wakacyjnym pociągiem do Sandomierza, to bardzo dobry prognostyk – mówi Robert Zaborski.

– Już w tej chwili mam przekonanie, że był to dobry pomysł i wierzę, że pociąg turystyczny, wakacyjny i weekendowy to tylko pierwsza faza, a efektem docelowym będzie stałe kursowanie pociągu w dobrym rozkładzie. W założeniach strategicznych komunikacyjnych województwa jest, aby linia kolejowa przez Busko i Żabno na południe w kierunku Tarnowa i Małopolski była w miarę szybko uzupełniona o brakujący odcinek, zrewitalizowana i służyła mieszkańcom – mówi Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
świętokrzyskie
Busko-Zdrój
Kielce

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....