TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pociągiem do lotniska Ławica? Jest taki pomysł
InfoRail.pl - Opublikowano: 29.10.2019 14:15:23
Pociągiem do lotniska Ławica? Jest taki pomysł (foto: PKP PLK)

Ma być więcej pociągów, wyższy komfort podróży i przywrócenie połączeń na nieczynnych obecnie liniach – wstępne studium wykonalności określi nowe możliwości Poznańskiego Węzła Kolejowego.

W tym celu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji rozbudowy infrastruktury w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej. Według Spółki umożliwi to sprawny i efektywny rozwój jednego z największych węzłów kolejowych w Polsce.

Wstępne studium wykonalności ułatwi planowanie inwestycji kolejowych w obrębie aglomeracji poznańskiej w najbliższych latach. Określi możliwości dostosowania Poznańskiego Węzła Kolejowego do rosnącego natężenia ruchu pociągów i zapewnienia najlepszej dostępności kolei w Poznaniu oraz w okolicznych miejscowościach. Analiza wskaże także wstępne rozwiązania techniczne, usprawniające połączenia pasażerskie oraz transport po torach.

W ramach studium rozpatrywana będzie m.in. możliwość zaprojektowania nowej linii kolejowej ze stacji Poznań Główny do lotniska Poznań Ławica oraz reaktywacja linii do Śremu i Międzychodu. Dokładnie zbadane zostanie zapotrzebowanie na budowę dodatkowej pary torów ze stolicy Wielkopolski w stronę Gniezna, Kościana, Szamotuł i Środy Wielkopolskiej. Przy rosnącej liczbie połączeń metropolitalnych pozwoli to na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wykonawca analizować będzie rozwiązania w zakresie lokalizacji stacji i przystanków, które pozwolą na integrację kolei z innymi i środkami transportu zbiorowego. Wstępnie planowane jest dostosowanie linii z Poznania do Bydgoszczy do prędkości 200 km/h, co zapewni sprawny ruch większej liczby pociągów. Analizowana będzie przebudowa układów torowych na stacjach Poznań Główny, Poznań Wschód, Poznań Starołęka, Luboń oraz dostosowanie kolejowej obwodnicy towarowej do ruchu pasażerskiego, przy zachowaniu płynności przewozów cargo.

Niezawodność przewozu ładunków zwiększy rozważane przystosowanie sieci do obsługi pociągów towarowych o długości przekraczającej 750 m wraz z budową nowych torów między stacjami Poznań Franowo, Luboń, Poznań Górczyn, wykorzystywanych do transportu towarów.

Opracowane w ramach studium wstępne propozycje zostaną skonsultowane z przewoźnikami, którzy realizują lub zamierzają realizować połączenia kolejowe w Poznaniu oraz na terenie aglomeracji poznańskiej. Pozwoli to uwzględnić potrzeby prognozowanego ruchu pasażerskiego i towarowego przy ustalaniu koncepcji wariantów inwestycyjnych.

Opracowanie "Wstępnego Studium Wykonalności Poznańskiego Węzła Kolejowego" zostanie zrealizowane w ramach projektu "Prace przygotowawcze dla wybranych projektów". Prace będą finansowane ze środków własnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Otwarcie ofert w ogłoszonym przetargu nastąpi 21 listopada br. Wybrany w postępowaniu wykonawca przygotuje 4 scenariusze zawierające minimum 8 wariantów inwestycji, które będą podstawą do dalszych analiz. Wstępna dokumentacja ma być gotowa do połowy 2023r.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Poznań
lotnisko

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....