Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pol Miedź Trans i Koleje Dolnośląskie będą pomagać w kształceniu kolejarzy

inforail
24.02.2018 11:14
0 Komentarzy

Firma Pol Miedź Transoraz Koleje Dolnośląskie utworzą w Zespole Szkół Technicznych iOgólnokształcących klasę kształcącej w zawodzie mechanik-monter maszyn iurządzeń taboru kolejowego.

23 lutego w legnickim Ratuszu porozumienie w tej sprawiepodpisali: prezydent Tadeusz Krzakowski, dyrektor ZSTiO Stella Święcińska,prezes zarządu firmy Pol-Miedź Trans Marcin Jankowski i członek jejzarządu Zbigniew Bytnar oraz PiotrMalepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

Dziewczęta w zawodachkolejarskich

Już od pierwszego września br. w Branżowej Szkole I Stopnianr 4 (ZSTiO) rozpocznie działanie klasa o profilu mechanika-montera maszyn iurządzeń taboru kolejowego. Zaplanowano do niej nabór 16 uczniów. – Wychodzimynaprzeciw potrzebom pracodawców z regionu – mówi dyrektor Stella Święcińska. -Mamy wyspecjalizowaną kadrę i wsparcie Pol-Miedź Transu oraz KoleiDolnośląskich. Nawet dziewczęta chcą się uczyć w zawodach kolejarskich – dodaje.

– Obie firmy są naszymi bardzo ważnymi i sprawdzonymi jużpartnerami – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Dzięki nim szeroko otwieramydrogę specjalistycznego kształcenia młodzieży zarówno z Legnicy, jak i zregionu. Proponujemy atrakcyjne zawody techniczne, z zastosowanieminteligentnych technologii, które przyniosą młodym satysfakcję zawodową ifinansową, z korzyścią dla gospodarki – dodaje.

Przedstawiciele Pol-Miedź Trans podkreślali, że współpracabędzie oczkiem w głowie firmy i samorządu, bo Zagłębie Miedziowe potrzebujespecjalistów, a luka w takich zawodach jest ogromna.

Piotr Malepszak z Kolei Dolnośląskich zwrócił uwagę nabardzo szybki rozwój tej samorządowej spółki, działającej w Legnicy.Wykwalifikowane kadry znajdą pracę w nowej hali przeglądów i remontównowoczesnego taboru. – Bardzo cenimy sobie intensywną współpracę z miastem –powiedział.

Klasy patronackie odszeregu lat

Przypomnijmy, że w lutym br. prezydent Tadeusz Krzakowskipodpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy (w ZSTiO) hutniczegokierunku kształcenia zawodowego pod patronatem KGHM Polska Miedź. Młodzieżkształcona będzie w zawodzie technika hutnika.

Zbliżenie nauczania zawodowego do pracodawców i klasypatronackie funkcjonują w Legnicy już od szeregu lat. Zaangażowane są m.in.firmy z LSSE. Tylko w 2017 roku miasto zawarło 4 porozumienia patronackie.Zdecydowanie wzrasta ilość absolwentów gimnazjów, którzy jako kierunekkształcenia wybierają technika i szkoły zawodowe. W ubiegłym roku postąpiło takponad 52 proc młodych ludzi. Obecnie legnicka oświata kształci uczniów w 48zawodach na poziomie technikum i szkół branżowych pierwszego stopnia.


Komentarze