Polska kolej szykuje się na koronawirusa

inforail
28.02.2020 16:45
0 Komentarzy

PKP Polskie LinieKolejowe przygotowały wytyczne dot. postępowania w sytuacji zagrożeniakoronawirusem – poinformował PAP rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Określają one m.in. tryb powiadamiania służb ratowniczych iustalania miejsca zatrzymania pociągu, by zapewnić dojazd służbom ratowniczym.

Jak przekazał Siemieniec, Polskie Linie Kolejowezaktualizowały wytyczne w sprawie postępowania na wypadek podejrzenia zarażeniachorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną. Wszystkie działania sązgodne z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczącymi zachowaniaw sytuacji występowania możliwości zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

„Na sieci kolejowej obowiązują wytyczne przygotowaneprzez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o postępowaniu w sytuacji zagrożeniakoronawirusem. Dyżurni ruchu na bieżąco współpracują z obsługą podciągów.Drużyny konduktorskie posiadają wytyczne na temat postępowania przy stwierdzeniuobecności osoby podejrzanej o zarażenie koronawirusem” – przekazał wpiątek PAP Siemieniec.

Jak dodał, realizowane są zalecenia Głównego InspektoraSanitarnego.

„Na stacjach i przystankach przygranicznych umieszczonezostały ulotki Państwowej Inspekcji Sanitarnej, z informacjami – szczególniedla powracających z zagranicy – o postępowaniu przy stwierdzeniu objawówzachorowania. Podobne informacje są umieszczone w pociągach przekraczającychprzejścia graniczne” – przekazał.

Siemieniec zapewnił, że pracownicy związani z ruchemkolejowym znają zasady postępowania na wypadek zgłoszenia przez personelpociągów (drużyny konduktorskie) informacji o obecności osoby podejrzanej ozarażenie koronawirusem. „Powiadamiane są służby medyczne, sanitarne,porządkowe oraz właściwe centra zarządzania kryzysowego. Ustalana jest nabieżąco, w zależności od sytuacji, organizacja ruchu pociągów” -powiedział rzecznik PKP PLK. Dodał, że informacje są na bieżąco aktualizowanewedług danych Głównego Inspektora Sanitarnego.

PKP Intercity poinformowało w piątek PAP, że spółka stosujesię do wytycznych obowiązujących na sieci kolejowej zarządzanej przez PKPPolskie Linie Kolejowe S.A.

„Dokument określa sposób postępowania w przypadkuzaistnienia podejrzenia, że na obszarze kolejowym, w pociągu, na stacjikolejowej może znajdować się osoba, u której istnieje uzasadnione podejrzeniezachorowania na chorobą szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną zeszczególnym uwzględnieniem trybu powiadamiania. Procedura określa m.in. trybpowiadamiania służb ratowniczych i ustalania miejsca zatrzymania pociągu, byzapewnić dojazd służbom ratowniczym, oraz postępowanie pracowników drużynykonduktorskiej w celu ograniczenia przemieszczania się podróżnych po składziepociągu” – przekazało PAP PKP Intercity.

Ponadto, pracownikom drużyn konduktorskich, Centrum ObsługiKlienta, kas biletowych oraz pracownikom wykonującym czynności służbowe wpociągach przekazane zostały określone wytyczne dotyczące postępowania wprzypadku zaobserwowania, bądź zgłoszenia się osoby z podejrzeniem zakażeniakoronawirusem.

„Nasi pracownicy w takich sytuacjach są zobowiązani dopowiadomienia odpowiednich służb medycznych i stosowania się do ichpoleceń” – wskazano.

Jednocześnie, PKP Intercity systematycznie będzie takżedoposażać apteczki znajdujące się w pociągach w maseczki ochronne.”Pracownikom spółki przekazane zostały również podstawowe informacjedotyczące występującego zagrożenia oraz sposobów utrzymania higieny w celuograniczenia ryzyka zakażenia opublikowane przez Główny InspektoratSanitarny” – przekazano.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusaSARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Łącznie naświecie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusemzmarło 2 801 osób.

Resort zdrowia informuje, że wykonano ponad 350 badań podkątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 i nie potwierdziły one jego obecności wPolsce. Poinformował także, że w sumie hospitalizacją objęto 47 osób, 55 osóbjest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570 osób.


Komentarze