TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Pomorzanie najczęściej jeżdżą koleją
InfoRail.pl - Opublikowano: 01.08.2019 10:35:04
Pomorzanie najczęściej jeżdżą koleją

Kolejny rok z rzędu województwo pomorskie jest tym regionem, w którym statystyczny mieszkaniec najczęściej korzysta z kolejowych przewozów pasażerskich.

Średnio Pomorzanie jeżdżą trzy razy częściej niż statystyczny Polak. Region jest jedynym, który może się pochwalić wzrostem wykorzystania kolei w 2018 roku.

Z danych UTK wynika, że statystyczny Pomorzanin jechał w ubiegłym roku pociągiem 24,8 razy. Tak zwany "wskaźnik wykorzystania kolei" to średnia liczba przejazdów, jaką w danym roku wykonuje mieszkaniec danego województwa. Na tle reszty kraju wynik Pomorza jest bardzo wysoki. Drugie miejsce w zestawieniu osiągnęło województwo mazowieckie ze wskaźnikiem 18,2. Trzeci jest Dolny Śląsk (9,4) a czwarta Wielkopolska (8,4). Średni wskaźnik dla całej Polski to 7,9.

– Prawie 25 podróży pociągiem w ciągu roku to bardzo wysoki wynik również w skali europejskiej. Pomorzanie podróżują koleją chętniej niż Szwedzi, Francuzi czy Węgrzy, a prawie tak samo często, jak Brytyjczycy – cieszy się Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wszyscy przewoźnicy kolejowy w województwie pomorskim przewieźli 57,6 mln pasażerów.

Najwięcej pasażerów przewija się na dworcach w Gdańsku (33 proc. użytkowników kolei), Gdyni (23 proc.), Sopocie (9 proc.), Wejherowie (6 proc.) i w Rumi (6 proc.). Pozostałe stacje to łacznie 25 proc. pasażerów w województwie pomorskim. Z wyliczeń wynika, że udział przewozów regionalnych i aglomeracyjnych to znacząca większość – 93 proc. Natomiast 7 proc. to przewozy dalekobieżne.

Modernizacje torów i nowy tabor

Samorząd województwa pomorskiego już dawno postawił na kolej. – Konsekwentnie realizujemy wizję Pomorza, jako regionu pro-kolejowego. Te miliony pasażerów, którzy korzystają z pociągów, są najlepszym potwierdzeniem dobrze obranego kursu – mówi Mieczysław Struk. Kolejowe inwestycje prowadzone są dwutorowo. – Kupujemy nowy tabor. To dziewięć komfortowych elektrycznych składów Impuls. Część z nich już od grudnia 2018 r. wozi pasażerów pomiędzy Słupskiem a Elblągiem – dodaje marszałek.

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego finansowana jest modernizacja linii kolejowych. Prace prowadzone są na szlaku z Malborka do Kwidzyna i granicy województwa oraz na linii łączącej Ustkę ze Słupskiem i Miastkiem. Wszędzie tam remontowane są perony i mosty. Powstają nowe przystanki. – Dzięki modernizacji torów i systemów sterowania ruchem pociągi pojadą szybciej. Osiągną nawet 100 km/h – podkreśla Struk. Samorząd województwa wspiera też finansowo inne inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury, takie jak, np. przygotowanie dokumentacji projektowej i studiów wykonalności.

Sukces Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Kolejowa rewolucja na Pomorzu nie miałaby szans powodzenia, gdyby nie projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Okazało się że linia PKM nie tylko spowodowała znaczny wzrost liczby pasażerów, ale stała się generatorem wielkich zmian nie tylko w metropolii trójmiejskiej, ale w całym regionie Kaszub – zaznacza wicemarszałek Ryszard Świlski.

W pierwszym pełnym roku funkcjonowania (2016) linii pociągi przewiozły ponad 2 mln pasażerów, rok później było ich już ponad 3 mln. W kwietniu tego roku linią przejechał 10-milionowy pasażer.

Konkretne plany na przyszłość

Samorząd województwa nie zamierza zaprzestać na samym wybudowaniu linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Choć kursują nią pociągi spalinowe, to linia od początku była planowana do elektryfikacji. Brak elektryfikacji linii 201 z Gdyni do Kościerzyny powodował, że sieć trakcyjna kończyłaby się ślepo. Plan elektryfikacji linii PKM trzeba było odłożyć na później – informuje wicemarszałek Świlski.

– Obecnie PKP PLK przygotowuje taki projekt, więc inwestycje w elektryfikację będziemy prowadzić wspólnie, zarówno na odcinku zarządzanym przez nas, jak i przez PLK – dodaje.

Elektryczne składy powinny pojechać przez Kaszuby w 2023 roku. Wraz z elektryfikacją linii PKM i 201 powstanie też nowy ciąg komunikacyjny. To tak zwany bajpas kartuski, czyli linia kolejowa z gdańskich Kokoszek przez Starą Piłę do Glincza. Dzięki niej podczas modernizacji linii 201 pociągi do Kartuz będą mogły kursować. Co ważne, to nie będzie tylko tymczasowa trasa objazdowa. Stanie się ona stałym elementem pomorskiej sieci kolejowej. A w przyszłości może posłużyć np. pociągom jadącym z Sierakowic do Trójmiasta.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....