TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Poseł chciałby bezpośredniego połączenia Szczecin – Grodno
InfoRail.pl - Opublikowano: 07.12.2017 15:23:26 7 komentarzy
Poseł chciałby bezpośredniego połączenia Szczecin – Grodno

Bezpośrednie połączenie kolejowe jest kluczowym elementem dla rozwoju Państwa w postępującej globalizacji gospodarczej – pisze w interpelacji do Ministra Rozwoju poseł Mieczysław Kazimierz Baszko.

I dalej stwierdza, że bezpośrednie połączenie kolejowe to nie tylko rozwój kolei, ale również szybszy i wygodny przejazd pasażerów krajowych i zagranicznych. Jeżeli już jesteśmy przy pasażerach zagranicznych, wiąże się to z również z rozwojem turystyki.

Obecnie, aby dojechać koleją z Grodna do Szczecina należy dokonać co najmniej trzech przesiadek: z Grodna do Białegostoku (podróż trwa około 2h 43 min), następnie należy poczekać około 52 min na pociąg Białystok – Warszawa Wschodnia (podróż trwa około 2h 7 min), kolejny raz należy poczekać około 56 min na pociąg Warszawa Wschodnia – Szczecin Główny (podróż trwa około 8h 58 min). Łączny czas podróży z Grodna (Republika Białoruś) do Szczecina wynosi 15 h 36 min, a łączny czas oczekiwania wynosi 1 h 48 min. Powyższy schemat nie uwzględnia nieprzewidzianych opóźnień, które mogą towarzyszyć w trakcie podróży koleją i znacząco wydłużyć ten czas opisany powyżej.

W związku z powyższym poseł zwrócił się do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego z zapytaniem jakie działania przewiduje podjąć w celu skrócenia czasu podróży pociągiem z Grodna do Szczecina oraz jakie działania będą podjęte dla utworzenia bezpośredniego połączenia kolejowego z Grodna do Szczecina? Dodajmy, o ile takowe w ogóle zostaną podjęte. Dalej poseł zwracam się o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do rozwiązania tego problemu. Prosi też o podjęcie jak najszybszych działań, zmierzających do ustanowienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Grodna do Szczecina.

Argumentuje, że to byłoby najlepsze rozwiązanie i miałoby wymiar międzynarodowy, szczególnie istotny ze względu na Polaków zamieszkałych w Republice Białoruś, których po II wojnie światowej oddzieliła granica państwa. Utrzymanie kontaktów z państwem należy do szczególnych działań państwa polskiego. W związku, z tym że Sejm Rzeczypospolitej Polski podejmuje dobre kierunki w łączeniu Polaków z zagranicą, co dowodem jest m. in. przyjęcie ustawy o Karcie Polaka, uruchomienie bezwizowego ruchu na obszarze Puszczy Białowieskiej w 2015 roku oraz dalsze praca nad otwarciem ruchu bezwizowego w obrębie Kanału Augustowskiego.

Ponadto poseł wspomina o wiekowych powiązaniach historycznych, etnicznych, kulturowych a ostatnio od wielu lat wymiany biznesowej. Utworzenie wyżej wymienionego połączenia będzie bardzo dobrym elementem do dalszego rozwoju gospodarczego Polski i polskiej kolei – stwierdza poseł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Szczecin
Grodno
Białoruś
 • kolejFAN – 08.12.2017

  No to odjechał...może najpierw niech złoży prośbę o pociąg Szczecin-Suwałki przez Olecko a o takich kosmicznych pomysłach pomyślmy jak Białoruś będzie w UE..

 • Łukaszenka – 08.12.2017

  Baszko familiu w Grodnie ma, a ? Baszko, a paczemu nie do Berdyczowa albo Husiatynia ?

 • fromex – 08.12.2017

  E tam, udziały przewoźnika pewnie gdzieś są w "w rodzinie" :PCzy w tych (lub nieopodal) miastach są porty lotnicze? Przy tak porąbanej siatce dróg kolejowych jak na wschodzie naszego kraju, to chyba jedyna alternatywa. Na pewno czasowa, a może i cenowo-biletowa.

 • D – 10.12.2017

  A dlaczego nie do Kowna? Albo od razu: Berlin - Szczecin - Olecko - Kowno

 • T – 10.12.2017

  Nie mówiąc że poseł z czasami też odleciał. te 9h szczecin warszawa to jest najwolniejsze połączenie, większość jedzie ok 6:30

 • xtrain – 11.12.2017

  Dobry pomysł, ale są też inne, a np. pociąg Mikołajki-Berlin - to bardzo korzystna inicjatywa integracji sąsiedzkiej szczególnie w aspekcie turystycznym. Czyż nie? ... Może pan poseł Kossakowski oraz pani senator Kopiczko zajęliby się ta ideą? Wszak pochodzą oboje z tego regionu!

 • elwu – 05.01.2018

  @kolejFan: To jest wizjoner vel jasnowidz. Gdy Polska znajdzie się w EUG (wraz z Białorusią) - będzie jak znalazł.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....