TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Posłowie Lewicy deklarują wsparcie dla Kolei Metropolitalnej na ternie GZM
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 18.12.2019 09:45:33
Posłowie Lewicy deklarują wsparcie dla Kolei Metropolitalnej na ternie GZM

Starania o centralne finansowanie kolejowych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zadeklarowali we wtorek posłowie Lewicy Wojciech Konieczny i Rafał Adamczyk. Chodzi o budowę osobnych torów dla Kolei Metropolitalnej.

Na wtorkowym spotkaniu prasowym w Będzinie Konieczny (Razem) nawiązał do swojej przedwyborczej obietnicy działań na rzecz rozwoju transportu kolejowego i szynowego w regionie. Jak przypomniał, dotyczą one koncepcji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), zakładającej tworzenie Kolei Metropolitalnej.

"Już zabrałem głos w tej sprawie w Sejmie, osoby z mojego biura będą na czwartkowym posiedzeniu zgromadzenia GZM. Mogę obiecać, że się dzieje – w kwestii, abyśmy powalczyli w Warszawie o finansowanie na ten projekt" - zadeklarował poseł.

Jak argumentował, niektóre odcinki metra warszawskiego były nawet w połowie finansowane z budżetu centralnego. "Jeżeli Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest największą aglomeracją w kraju, powinna liczyć co najmniej na równie dobre traktowanie z centrali. Będziemy nie tylko w Sejmie chodzić, upominać się i zabiegać o to, aby to centralne finansowanie na rozwój transportu na Śląsku i w Zagłębiu było" - mówił Konieczny.

Rafał Adamczyk z SLD dodał, że wsparcie dla transportu kolejowego będzie wspólnym celem posłów Lewicy z regionu. "Będziemy walczyć w Zagłębiu o trzeci i czwarty tor w Dąbrowie, Będzinie i Sosnowcu" - zapowiedział.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest transport publiczny.

Od początku tworzenia GZM jej przedstawiciele akcentowali, że podstawą transportu publicznego powinien być transport szynowy, który przez ostatnich 30 lat tracił tam jednak na znaczeniu. Deklarując wolę odwrócenia tendencji, samorządowcy w ub. roku zamówili opracowanie koncepcji tzw. Kolei Metropolitalnej. Koncepcja przygotowana przez naukowców Politechniki Śląskiej zawiera cztery warianty, rozumiane też jako etapy tworzenia Kolei Metropolitalnej.

W wariancie zerowym ma ona ograniczać ma do istniejących relacji Gliwice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Tarnowskie Góry – Tychy Miasto. Zakładane działania obejmują zakupy taboru przez GZM i modyfikacje rozkładów jazdy, które zapewniłyby – szczególnie na trasie Gliwice – Ząbkowice, kursowanie pociągów np. co 15 minut w szczycie.

Wariant pierwszy zakłada wykorzystanie tych samych przebiegów linii (jednak z wydzielonymi dla Kolei Metropolitalnej torowiskami) oraz wydłużenie jej południowej trasy do stacji Nowy Bieruń (wymaga to odbudowy linii z Tychów).

Kluczowym problemem – poruszanym także przez organizujący obecnie ruch kolejowy o charakterze regionalnym, w tym metropolitalnym, urząd marszałkowski woj. śląskiego – jest wyczerpana przepustowość głównych linii kolejowych, szczególnie na przebiegu Dąbrowa Górn. - Katowice – Tychy.

Odpowiedź na to wyzwanie już kilka lat temu przedstawił zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, przygotowując projekt "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice", pod kątem unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę (CEF – Connecting Europe Facility).

Projekt ten, dzięki zwiększeniu przepustowości między Będzinem a Tychami, miał umożliwić tworzenie w GZM Kolei Metropolitalnej. Ze względu na brak wystarczającego finansowania z CEF, PLK poinformowały jednak w 2017 r. o odłożeniu realizacji kluczowej części inwestycji w centralnej części regionu na kolejne lata (teraz powstaje dokumentacja dla całości prac, fizycznie wykonane zostaną tylko w rejonie Czechowic-Dziedzic na południu województwa).

Zgodnie z zamówioną dokumentacją, pod kątem zwiększenia przepustowości linii dla Kolei Metropolitalnej założono m.in. zaprojektowanie zmiany układu dwutorowego na czterotorowy na odcinku Będzin – Sosnowiec Główny, zmianę układu dwutorowego na pięciotorowy na odcinku Sosnowiec Gł. – Szopienice Płd, a także zmianę układu dwutorowego na czterotorowy od Katowic Szopienic Płd. do Katowic Ligoty. Przewidziano też budowę nowych peronów i przystanków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM
koleje metropolitalna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....