TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Powstaje Podhalańska Kolej Regionalna!
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 16.05.2017 12:38:15 8 komentarzy
Powstaje Podhalańska Kolej Regionalna!

Porozumienie o utworzeniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej podpisali samorządowcy z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego z marszałkiem województwa małopolskiego. Pierwsze połączenie na trasie Zakopane – Nowy Targ ma ruszyć w grudniu bieżącego roku.

Chcemy jak najwięcej podróżujących przenieść z samochodów na tory. Chcemy, aby kolejowa rewolucja dotarła także na Podhale i poprzez uruchomienie wahadła między Nowym Targiem a Zakopanem rozładować wieczny korek na popularnej Zakopiance. Jeżeli uruchomimy Podhalańską Kolej Regionalną, to sytuacja ulegnie znacznej poprawie – mówił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Po dokonaniu wstępnych analiz, które uwzględniły liczbę zainteresowanych pasażerów, potencjał związany z rozwojem ruchu turystycznego oraz odpowiedni stan infrastruktury oszacowano, że wysokość dopłat do przewozów na trasie Nowy Targ – Zakopane przy docelowych 15 połączeniach w każdą stronę wyniesie ok. 5 mln zł rocznie. Zgodnie z wstępnym założeniem 2/3 kosztów pokryje województwo małopolskie, natomiast pozostałą część zainteresowane samorządy.

Na mocy zawartego porozumienia, Urząd Marszałkowski ma zakupić pociągi, a gminy, przez które przebiega trasa, mają zadbać o wybudowanie dodatkowych przystanków, parkingów i tras rowerowych doprowadzających do stacji kolejowych. W projekt zaangażowane są miasta Zakopane, Nowy Targ i Rabka-Zdrój oraz gminy: Poronin, Biały Dunajec, Szaflary i Raba Wyżna.

Docelowo pasażerowie Podhalańskiej Kolei Regionalnej mają korzystać z funkcjonującego w Małopolsce systemu biletów aglomeracyjnych. Bilety będzie można kupować w formie mobilnej. W przyszłości Podhalańska Kolej Regionalna ma objąć trasę od Rabki-Zdroju do Zakopanego. Dotychczas w Małopolsce uruchomiono trzy koleje aglomeracyjne, które cieszą się dużym powodzeniem. W ubiegłym roku z tych połączeń skorzystało ponad 5 mln pasażerów.

Zdaniem burmistrza Zakopanego Leszka Doruli, uruchomienie tej kolei będzie miało duże znaczenie dla całego Podhala. Musimy walczyć o rozwój komunikacji na naszym terenie. Alternatywą dla zatłoczonej Zakopianki jest właśnie kolej, którą można dotrzeć do pracy czy szkoły, a turyści mogą docierać do atrakcji – zaznaczył Dorula.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Nowy Targ
Zakopane
Koleje Małopolskie
Małopolska
 • Tomek – 16.05.2017

  Dwa zasadnicze pytania:1. czemu szynobusy (szynobus = SZT jedno lub dwu członowy, na potrzeby naszej dyskusji) a nie EZT-y, przecież na całej ww. trasie trakcja?2. jaki przewoźnik będzie obsługiwał tą regionalną kolejkę? :) KMŁ czy PR?

 • InfoRail.pl – 16.05.2017

  Koleje Małopolskie - to na pewno. Szynobusy? Chyba przejęzyczenie, będą to najprawdopodobniej ezty. Jeszcze tę kwestię zbadamy.

 • As – 16.05.2017

  Kolej karpacka potrzebna. Od Bieszczad do Beskidów.

 • Szu – 17.05.2017

  Zakopane Rabka ma sens. Ale na początek tylko Nowy Targ więc marnie widzę. A te szynobusy nazywają się EN81. Nikt nowych w tym czasie nie zrobi.

 • kolejFAN – 17.05.2017

  Co za bzdury, jaki sens rozczłonkowywania relacji? Puścic osobówki Kraków-Zakopane co godzinę od rana do wieczora i po sprawie bez wymyślania szumnych nazw i fetowania (ach jak władza to lubi, szampany,fety i konferencje).

 • Tomek – 17.05.2017

  @kolejFAN,szampany, fety i konferencje to jedno... Mnie bardziej ciekawi inna sprawa. Czy wraz z powstaniem tej PIKO kolejki ;) jednocześnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nie powstanie jakiś stołek albo kilka stołków dla krewnych i znajomych, którzy mają najlepsze w kraju predyspozycje do bycia dyrektorem, zastępcą dyrektora, drugim zastępcą dyrektora itp. itd. (+ oczywiście obowiązkowo jakiś rzecznik prasowy) ;) wszak przerost zatrudnienia w samorządowych spółeczkach jest wręcz standardem.

 • tp – 17.05.2017

  Ciekawe kiedy ktoś się obudzi i przyzna że błędem było przerobienie linii Nowy Targ - Podczerwone na ścieżkę rowerową. Na potrzeby takiej kolejki to byłaby super linia.

 • aqq – 18.05.2017

  @tp;Oczywiście. Tym bardziej, że w połączeniu ze Słowacją, byłaby to super trasa nie tylko dla turystów.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....