TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Powstanie koncepcja rozwoju połączeń Polski z Niemcami
MIR - Opublikowano: 28.04.2015 09:00:47 2 komentarze
Powstanie koncepcja rozwoju połączeń Polski z Niemcami

W ramach odbywających się 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak spotkała się z federalnym ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem. Tematem rozmów były m.in. IV pakiet kolejowy oraz połączenia kolejowe między Polską a Brandenburgią. Delegacjom biorącym udział w trzynastych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych przewodniczyły: premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel.

- Polska jest otwarta na dyskusję na temat IV pakietu kolejowego - powiedziała minister Maria Wasiak. Jak dodała, w ostatnich miesiącach osiągnięto postępy w rozmowach na ten temat.

Pakiet opiera się na dwóch filarach: technicznym i politycznym. W ramach pierwszego z nich istotne jest ustalenie podziału kompetencji między Europejską Agencją Kolejową (ERA) a krajowymi władzami bezpieczeństwa (NSA). W odniesieniu do filaru politycznego minister Maria Wasiak podkreśliła, że istotne są ostatnie propozycje przedstawione przez prezydencję łotewską. Pojawiły się w nich rozwiązania w zakresie nieobligatoryjnego dostępu do taboru, czy też uwzględnienia regionów w definicji władzy lokalnej. Minister Wasiak zauważyła także, że regulacje IV pakietu kolejowego powinny uwzględniać nie tylko połączenia dalekobieżne, ale również zintegrowanie transportu kolejowego z transportem miejskim, co jest ważne w kontekście rozwoju systemów transportowych.

- W zakresie IV pakietu kolejowego wspólnie oceniamy, że obecny stan rozmów idzie w dobrym kierunku. Liczymy, że w najbliższym czasie uda się uzgodnić wspólne stanowisko w zakresie istniejących wątpliwości ? podsumowała minister Wasiak.

- Pozytywnie oceniamy współpracę między Polską i Niemcami na podstawie podpisanych umów międzynarodowych w zakresie transportu kolejowego ? poinformowała minister Wasiak. Zaproponowała również, by w zakresie połączeń kolejowych między Polską a Niemcami opracowana została wspólna koncepcja ich rozwoju. Byłoby to możliwe np. w formie dwustronnego porozumienia. Jak wskazał minister Alexander Dobrindt, współpraca taka powinna być rozwijana np. przy połączeniach kolejowych między Wrocławiem a Dreznem. Ustalono, że rekomendacje w tym zakresie zostaną przygotowane w najbliższym czasie.

Minister Wasiak dodała, że dzięki zakończonym w większości pracom modernizacyjnym po stronie polskiej i działaniom modernizacyjnym podejmowanym po stronie niemieckiej poprawi się komfort podróży oraz zostaną stworzone warunki do dalszego rozwoju przewozów kolejowych na tej trasie.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że transport kolejowy między Polską a Brandenburgią spełnia istotną rolę w procesie budowania spójności Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Dlatego istotna jest kontynuacja rozbudowy i modernizacji połączeń kolejowych między Polską a Niemcami.

Rozmawiano również o granicznych połączeniach kolejowych. Kwestia ta wymaga zaangażowania władz regionalnych. Strona polska zadeklarowała, że temat możliwości rozwoju takich połączeń będzie podjęty w rozmowach z przedstawicielami władz regionalnych.

- Głównym tematem jest znalezienie sposobu na większą kompatybilność w zakresie wspólnych połączeń kolejowych między Polską a Niemcami. Uzgodniliśmy wspólne stanowisko i liczymy, że w najbliższym czasie nastąpi zintensyfikowanie tych prac - podkreśliła minister Wasiak.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIR
Niemcy
  • gutek – 28.04.2015

    dwa przejścia graniczne na krzyż i trzeba zespół powołać żeby mieć koncepcje i wyssać pieniądze.

  • Obserwator – 28.04.2015

    gwoli ścisłości - Drezno leży w Saksonii, a nie Brandenburgii. Takie stwierdzenie nie pada w artykule, ale odniosłem wrażenie, że na tym polsko-niemieckim spotkaniu rozmawiano wyłącznie o połączeniach PL-Brandenburg, pomijając połączenia z Saksonią i Meklemburg-Vorpommern

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....