TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Powstanie koncepcja rozwoju połączeń Polski z Niemcami
MIR - Opublikowano: 28.04.2015 09:00:47 2 komentarze
Powstanie koncepcja rozwoju połączeń Polski z Niemcami

W ramach odbywających się 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak spotkała się z federalnym ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem. Tematem rozmów były m.in. IV pakiet kolejowy oraz połączenia kolejowe między Polską a Brandenburgią. Delegacjom biorącym udział w trzynastych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych przewodniczyły: premier Ewa Kopacz i kanclerz Angela Merkel.

- Polska jest otwarta na dyskusję na temat IV pakietu kolejowego - powiedziała minister Maria Wasiak. Jak dodała, w ostatnich miesiącach osiągnięto postępy w rozmowach na ten temat.

Pakiet opiera się na dwóch filarach: technicznym i politycznym. W ramach pierwszego z nich istotne jest ustalenie podziału kompetencji między Europejską Agencją Kolejową (ERA) a krajowymi władzami bezpieczeństwa (NSA). W odniesieniu do filaru politycznego minister Maria Wasiak podkreśliła, że istotne są ostatnie propozycje przedstawione przez prezydencję łotewską. Pojawiły się w nich rozwiązania w zakresie nieobligatoryjnego dostępu do taboru, czy też uwzględnienia regionów w definicji władzy lokalnej. Minister Wasiak zauważyła także, że regulacje IV pakietu kolejowego powinny uwzględniać nie tylko połączenia dalekobieżne, ale również zintegrowanie transportu kolejowego z transportem miejskim, co jest ważne w kontekście rozwoju systemów transportowych.

- W zakresie IV pakietu kolejowego wspólnie oceniamy, że obecny stan rozmów idzie w dobrym kierunku. Liczymy, że w najbliższym czasie uda się uzgodnić wspólne stanowisko w zakresie istniejących wątpliwości ? podsumowała minister Wasiak.

- Pozytywnie oceniamy współpracę między Polską i Niemcami na podstawie podpisanych umów międzynarodowych w zakresie transportu kolejowego ? poinformowała minister Wasiak. Zaproponowała również, by w zakresie połączeń kolejowych między Polską a Niemcami opracowana została wspólna koncepcja ich rozwoju. Byłoby to możliwe np. w formie dwustronnego porozumienia. Jak wskazał minister Alexander Dobrindt, współpraca taka powinna być rozwijana np. przy połączeniach kolejowych między Wrocławiem a Dreznem. Ustalono, że rekomendacje w tym zakresie zostaną przygotowane w najbliższym czasie.

Minister Wasiak dodała, że dzięki zakończonym w większości pracom modernizacyjnym po stronie polskiej i działaniom modernizacyjnym podejmowanym po stronie niemieckiej poprawi się komfort podróży oraz zostaną stworzone warunki do dalszego rozwoju przewozów kolejowych na tej trasie.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że transport kolejowy między Polską a Brandenburgią spełnia istotną rolę w procesie budowania spójności Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Dlatego istotna jest kontynuacja rozbudowy i modernizacji połączeń kolejowych między Polską a Niemcami.

Rozmawiano również o granicznych połączeniach kolejowych. Kwestia ta wymaga zaangażowania władz regionalnych. Strona polska zadeklarowała, że temat możliwości rozwoju takich połączeń będzie podjęty w rozmowach z przedstawicielami władz regionalnych.

- Głównym tematem jest znalezienie sposobu na większą kompatybilność w zakresie wspólnych połączeń kolejowych między Polską a Niemcami. Uzgodniliśmy wspólne stanowisko i liczymy, że w najbliższym czasie nastąpi zintensyfikowanie tych prac - podkreśliła minister Wasiak.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MIR
Niemcy
  • gutek – 28.04.2015

    dwa przejścia graniczne na krzyż i trzeba zespół powołać żeby mieć koncepcje i wyssać pieniądze.

  • Obserwator – 28.04.2015

    gwoli ścisłości - Drezno leży w Saksonii, a nie Brandenburgii. Takie stwierdzenie nie pada w artykule, ale odniosłem wrażenie, że na tym polsko-niemieckim spotkaniu rozmawiano wyłącznie o połączeniach PL-Brandenburg, pomijając połączenia z Saksonią i Meklemburg-Vorpommern

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....