TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Powstanie nowa spółka kolejowa. Albo dwie
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 21.06.2018 14:37:46 1 komentarz
Powstanie nowa spółka kolejowa. Albo dwie

Budowa nowych szlaków kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) będzie koordynowana przez spółkę powołaną w najbliższym miesiącu - mówił w czwartek pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Dodał, że jeżeli będzie taka potrzeba, to zostanie też powołana spółka do realizacji budowy.

W czwartek Wild odpowiadał na Twitterze na pytania czytelników Rzeczpospolitej. Poinformował, że budowa nowych szlaków kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie koordynowana przez "spółkę powołaną w ciągu najbliższego miesiąca". "Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, powołamy nowa spółką przeznaczoną do realizacji budowy. W razie potrzeby nie wykluczamy zmian ustawowych" - podkreślił Wild.

Przypomniał, że inwestycje kolejowe będą współfinansowane ze środków publicznych oraz funduszy europejskich w ramach nowej perspektywy. Z kolei, jak mówił, decyzja co do źródła finansowania węzła CPK nie została jeszcze podjęta.

"Konkretne plany, lista inwestycji, będzie sporządzona jeszcze w tym roku" - wskazał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Wild dodał, że czas potrzebny studium wykonalności to około 1,5 roku. "W studium wykonalności znajdą się kosztorysy, niezależnie od tego jeszcze w tym roku zostanie przedstawiony program CPK, w którym omówione zostaną inwestycje wchodzące w jego skład" - zaznaczył.

"Jestem pewien, że inwestycja jest potrzebna" - podsumował Wild.

Ustawa o Centralnym porcie Komunikacyjnym weszła w życie w czwartek. Spółka celowa będzie ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa i ma odpowiadać za przygotowanie, realizację programu inwestycyjnego, koordynację oraz kontrolę realizacji przedsięwzięć związanych z CPK.

Kapitał zakładowy spółki celowej ma wynieść co najmniej 10 mln zł i może zostać objęty w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne. Ponadto, spółka celowa może zostać przekształcona w spółkę akcyjną. Zarząd tej spółki ma składać się z nie więcej niż pięciu osób, a rada nadzorcza z nie więcej niż siedmiu osób. Pełnomocnik ma być przewodniczącym rady nadzorczej spółki celowej. Skarb Państwa ma rozwiązać spółkę po zrealizowaniu celu, dla którego została utworzona. Może ją również rozwiązać w przypadku niewykonywania lub nienależytego wykonywania zadań.

Centralny Port Komunikacyjny ma być usytuowany między Łodzią a Warszawą, na jego lokalizację wskazywany jest Stanisławów w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, do końca 2027 r.

Rząd przekonuje, że budowa nowego portu jest konieczna w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie, w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć. W 2017 r. port obsłużył 15,72 mln pasażerów, o 22 proc. więcej niż w 2016 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
budowa
 • Adalbertus Kresowy – 21.06.2018

  A nie lepiej wszystkie spółki PKP scalić znów w jedną?

 • Sebbastian Pioro – 21.06.2018

  Kolejne spólki i spóleczki do wyprowadzania publicznej kasy i by poobsadzac "znajomych królika" na dobrze platnych stolkach...

 • Maciek Cała – 21.06.2018

  Kiedyś to było... Ah, kurła, kiedyś to było... jedne PKP, a nie jakieś spółki się namnożyły jak mrówki

 • Łukasz Bieniasz – 21.06.2018

  To będzie taka super spółka jak ta co się zajmuje budowa elektrowni atomowej w Polsce. Dla przypomnienia jak do tej nie wyznaczono nawet miejsca budowy.

 • Kaszebe – 22.06.2018

  No tak bo P.L.K.-a nie jest w stanie zbudować linii kolejowej na lotnisko !To po ch..j jest ta firma,żeby zbudować nową linię trzeba powołać kolejną?!?!?Absurd rodem z bananowej republiki!!!!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....