TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Poznań o planach PKP dot. dworca: Minimalistyczne, nie przyniosą efektów
- Opublikowano: 14.02.2019 13:46:31 2 komentarze
Poznań o planach PKP dot. dworca: Minimalistyczne, nie przyniosą efektów (foto: PKP SA)

Wojewoda wielkopolski i władze PKP zapowiadają znaczące ułatwienia w rejonie dworca w postaci dodatkowego peronu i tunelu pod nim. W rzeczywistości jednak działania te nie przyniosą znacznych korzyści pasażerom i utrwalą chaos panujący na poznańskim dworcu kolejowym – twierdzi poznański ratusz.

Według pierwotnych planów i założeń zespołu wojewody wielkopolskiego obecny tunel miał zostać przedłużony i przebiegać pod Centrum Handlowym Avenida. Miało powstać połączenie od wejścia przy Dworcu Zachodnim do wejścia od strony wschodniej, przy Wolnych Torach. Nie zadbano o to na etapie projektu i budowy samego centrum, a teraz tłumaczy się, że takie rozwiązanie jest już niemożliwe do zrealizowania.

Jak informuje PKP, tunel ma zostać przedłużony o całe 47 metrów, ale tylko do murów galerii. Dalej ma skręcać w lewo i przebiegać pod nowym peronem aż do obecnego dworca autobusowego. Istnieć więc będą niejako dwa tunele: jeden - od Dworca Zachodniego do murów CH Avenida, z którego będzie można wychodzić na perony oraz drugi - pod nowym peronem 3a, z którego nie będzie wyjść poprzecznych. Oprócz funkcjonalności, rozwiązanie takie budzi także zastrzeżenia pod względem bezpieczeństwa.

- W przyszłości dworzec PKS ma być przeniesiony na wschodnią stronę galerii w okolice alei Króla Przemysła II i ul. ks. Wujka. Wynika to z koncepcji planu zagospodarowania dla Wolnych Torów, znanej PKP PLK. Kolejowa spółka nie myśli perspektywicznie. Tunel pod galerią handlową na wschód ułatwiłby komunikację pasażerom i mieszkańcom - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tymczasem tunel, który chce zbudować PKP pod nowym peronem, po przeprowadzce dworca autobusowego, będzie prowadził donikąd.

- Niestety niektóre pomysły PKP, bez konsultacji z samorządem Miasta i Województwa, budzą poważne wątpliwości w zakresie utrwalania niekorzystnych rozwiązań dla pasażerów, a nawet bezpieczeństwa - zaznacza Mariusz Wiśniewski. - Prezydent Jacek Jaśkowiak zwracał się wielokrotnie, a ostatni raz w styczniu tego roku, z oficjalnym pismem do wojewody wielkopolskiego o podjęcie stosownej interwencji, jednocześnie zapewniając o pełnej woli współpracy w tej sprawie - kontynuuje zastępca prezydenta.

Nowy stary dworzec

PKP deklarowało co prawda chęć modernizacji dworca, ale brak było w tej sprawie jakichkolwiek konkretów i wiarygodnych terminów. 31 grudnia 2017 roku upłynął czas na wykonanie postanowienia umowy partycypacyjnej z marca 2011 roku. Zgodnie z nią miała zostać wybudowana kładka dla pieszych biegnąca od centrum handlowego, wzdłuż istniejącego budynku dworca kolejowego, aż do ul. Głogowskiej (koło Dworca Zachodniego). Do dziś PKP nie zrealizowało tej umowy, choć inwestycja ta miała m.in. ułatwić dostęp do znajdujących się, w sporej odległości od nowego dworca, peronów 4-6. Miasto Poznań wielokrotnie postulowało także przywrócenie w starym budynku Dworca Głównego przestrzeni do obsługi podróżnych oraz konieczność zmian na placu Dworcowym. Do dziś nie ma konkretnych planów przedstawionych przez PKP.

Oznacza to, że przez kolejnych kilka lat pasażerowie i mieszkańcy będą musieli się męczyć w obecnych niefunkcjonalnych przestrzeniach. Pasażerowie nie rozumieją chaosu, jaki panuje na stacji oraz niemożności stworzenia nowego dworca, który byłby odpowiedni dla drugiego węzła kolejowego w kraju.

Od przeszło roku do władz miasta nie były kierowane zaproszenia do udziału w posiedzeniach Zespołu Wojewody Wielkopolskiego ds. Poznańskiego Węzła Kolejowego, a korespondencja wysyłana przez władze miasta do różnych decydentów w strukturze PKP pozostawała bez odpowiedzi.

- Działanie to jest niezrozumiałe i budzi uzasadnione obawy. Nie można się spodziewać dobrych i funkcjonalnych rozwiązań przeznaczonych dla mieszkańców, jeśli powstają one bez udziału samorządu terytorialnego i organizacji społecznych od lat najaktywniej zabiegających o poprawę sytuacji - dodaje Wiśniewski.

Miasto oczekuje, co zaznacza prezydent Jaśkowiak we wspomnianym już piśmie do wojewody, przygotowania master planu obejmującego kompleksowe podejście do wszystkich rozwiązań transportowych i funkcjonalnych na stacji kolejowej Poznań Główny. "Brak całościowego podejścia do powiązań funkcjonalnych może skutkować podjęciem nietrafnych decyzji, a nawet prowadzić do niewłaściwego wydatkowania środków publicznych".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
dworzec
PKP SA
  • 66wg – 14.02.2019

    A po co zaproszenie dla Urzędników z Miasta ? Oni nawet nie wiedzą jak spółka czym zarządza. Np. co to jest PKP TLK ?

  • kolejFAN – 15.02.2019

    wyremontować i otworzyć z powrotem stary dworzec wyspowy!! takie proste i jest to JEDYNE wyjście z sytuacji!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....