TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Praga: Pendolinem do Warszawy?
Ryszard Piech - Opublikowano: 22.05.2007 12:28:55
Praga: Pendolinem do Warszawy?

Jeszcze kilka lat temu polskie koleje broniły się przed wjazdem zagranicznych wagonów na teren Polski. Przez długie lata pociąg Ex Praha był złożony z czeskich wagonów drugiej klasy, oraz polskiej jedynki. Wagon barowy jeździł jedynie do Petrovic u Karvine, gdzie był odpinany i czekał na pociąg powrotny. Jednak w pierwszym roku kursowania tego pociągu jako EC sytuacja się zmieniła, cały skład był złożony z polskich wagonów, a wars dojeżdżał do Pragi. Już wydawało się, że PKP ostatecznie wygrały wojnę, aż następnego roku pociąg zaczęły obsługiwać wagony czeskie, włącznie z wagonem restauracyjnym. Jednak na horyzoncie szykuje się kolejny przełomowy moment. Mowa tu o pociągach Pendolino. Jak dobrze wiadomo w podobnym okresie zarówno PKP jak i ČD zamówiły pociągi z wychylnymi pudłami. W Polsce sprawa skończyła się w prokuraturze, a Czesi po latach opóźnień, bankructwie dostawcy oraz wyłonieniu nowego ostatecznie zakupili 7 jednostek typu Pendolino. Już na wstępie było jasne, że PKP nie będą chciały wpuścić do Polski tych zespołów, tłumacząc to oficjalnie zbyt małą ich pojemnością. Jednak po latach „sukcesów”pociągi międzynarodowe drastycznie się skurczyły i obecnie czeskie Pendolino ma nawet za dużo miejsc w stosunku do potrzeb. Mimo tego polska strona (zapewne w euforii po wygranej o Euro 2012) nagle zainteresowała się tymi składami.

 

Jak donosi ŽelPage trwają rozmowy z PKP w sprawie wjazdu tych jednostek do Polski, na trasie Praga –Warszawa. Miałby to być pociąg wyjeżdżający rano z Warszawy i umożliwiający jednodniowe wyjazdy w interesach do Pragi. Pociąg powrotny byłby w Warszawie na wieczór. Najprawdopodobniej chodziłoby o przedłużenie połączeń SC 511 oraz SC 502. Jednak przed szybkim wprowadzeniem połączeń stoi konieczność dokonania legalizacji tych jednostek w Polsce.

 

Zważywszy, że Pendolino jest kompletnie nowym pociągiem, tak więc konieczne będzie całkowite badanie tych składów, co może zając nawet dwa lata. Druga sprawa to konieczność wprowadzenia zmian, aby dostosować zespół do poruszania się po Polsce. Jednak całe przedsięwzięcie wydaje się być nieco zbyt optymistyczne również z powodu czasów jazdy. O ile Czesi już prawie zakończyli modernizację swojej części trasy, o tyle w Polsce nadal modernizuje się CMK z prędkości 160 km/h do ... 160 km/h. Projekt dostosowania tej trasy do wyższych prędkości został przesunięty na okres ... po 2012 roku. Również na drugiej części trasy z Katowic do granicy państwowej sprawa wygląda blado. Odcinek Katowice –Czechowice będzie obecnie modernizowany już trzeci raz, natomiast pozostała część trasy po modernizacji miała takie same parametry jak przed, a dzięki zaniedbaniom w utrzymaniu torowiska oraz kradzieżom części infrastruktury pojawiły się ponownie ograniczenia czasowe. W związku z tym pociągi Pendolino w Polsce nigdzie nie ukażą swoich zalet. Ani prędkości na CMK, ani wychyłu pudła na pozostałych odcinkach. Dlatego też jedyne skrócenie czasu jazdy uzyska się dzięki eliminacji zmiany lokomotywy na granicy. Tak więc na dzień dzisiejszy nie ma możliwości skonstruowania rozkładowego czasu jazdy umożliwiającego jednodniowe wyjazdy w interesach do Pragi. Z drugiej strony ilość jednostek jest bardzo mała, dlatego występuje w związku z tym obawa o dotychczasowe połączenia SC Pendolino, których część prawdopodobnie musiałaby zostać zastąpiona tradycyjnymi składami. W związku z tym rodzi się pytanie, czy nie lepiej byłoby poczekać na zespoły PKP IC, które podobno w ilości 20 sztuk pojawią się do 3 lat w Polsce i wówczas zastąpić składy wagonowe na trasach międzynarodowych. A do tego czasu poprostu zalegalizować lokomotywy PKP w Czechach lub lepiej Czeskie lokomotywy zalegalizować w Polsce? Wszak od Warszawy do Pragi sieć trakcyjna jest pod napięciem 3kV prądu stałego, a już w przeszłości EU 05 na zmianę z czeskim odpowiednikiem pokonywały tą trasę bez zmiany lokomotywy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Czechy
Polska
PKP
PKP IC
CD
Pendolino

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....