TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Prezydent Sosnowca apeluje do rządu ws. kolei metropolitalnej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.07.2017 06:25:21
Prezydent Sosnowca apeluje do rządu ws. kolei metropolitalnej

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zaapelował do rządu o przywrócenie odłożonej przez PKP PLK na kolejne lata rozbudowy linii kolejowych w centralnej części woj. śląskiego.

Jak ocenił, jeśli projekt nie zostanie zrealizowany, będzie to pierwsza porażka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Apel w tej sprawie prezydent Arkadiusz Chęciński skierował we wtorek do premier Beaty Szydło, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Przesłał go także do parlamentarzystów regionu oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów utworzonej 1 lipca metropolii - licząc na jego poparcie.

W czwartek premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Związek, który mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu zrzesza 41 tamtejszych samorządów, powstał z dniem 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

Zgodnie z założeniami ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, metropolia ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in. planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Jednym z głównych postulatów tworzących metropolię samorządów jest budowa w oparciu o to narzędzie kolei metropolitalnej.

Jednocześnie w kontekście pozyskania unijnego dofinansowania dla szacowanego wcześniej na 4 mld zł przedsięwzięcia, które ma objąć m.in. rozbudowę linii kolejowej E 65 przecinającej znaczną część regionu, zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP PLK poinformował ostatnio, że w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 zrealizuje jedynie prace szacowane na połowę tej kwoty - poza konurbacją katowicką. Odcinek Będzin – Katowice – Tychy miałby być przebudowywany w kolejnych latach.

W swoim liście do samorządowców i parlamentarzystów regionu Chęciński nazwał tę informację "druzgocącą - szczególnie w kontekście podstawowego zadania, jakie ma przed sobą Górnośląsko -Zagłębiowska Metropolia, a więc usprawnienia komunikacji". Zwrócił się do samorządowców i parlamentarzystów o wsparcie załączonego do listu "apelu (do rządu oraz centralnych instytucji – PAP) i starań dotyczących budowy kolei metropolitalnej".

W apelu Chęciński zwrócił uwagę, że jak wynika z ubiegłotygodniowej informacji PLK, "najważniejsza inwestycja w komunikację dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii została odłożona na bliżej nieokreślony czas".

Przypomniał, że najważniejszą obecnie drogą łączącą miasta Zagłębia i Śląska jest trzypasmowa trasa S86 – automatycznie korkująca się wobec kolizji czy awarii. Każdy z włodarzy miast regionu zmaga się też z problemem zbyt dużej liczby samochodów, które mieszkańcy wybierają jako środek transportu, kosztem komunikacji publicznej.

Według prezydenta Sosnowca odwrócenie tego trendu wymaga rozwoju transportu publicznego. Jak dodał, już teraz samorządowy przewoźnik Koleje Śląskie deklaruje, że w centralnej części regionu wykorzystuje praktycznie całą zapewnianą przez PLK przepustowość linii. "Budowa tzw. kolei metropolitalnej zdecydowanie usprawni transport i będzie impulsem, który – głęboko w to wierzę – sprawi, że mieszkańcy znów pokochają komunikację publiczną" - uznał Chęciński.

"W imieniu mieszkańców zwracam się do wszystkich, którym leży na sercu dobro komunikacji publicznej, o podjęcie działań, których efektem będzie przywrócenie funduszy potrzebnych na tę inwestycję. To priorytet dla utworzonej 1 lipca 2017 r. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dlatego apeluję, niezależnie od opcji politycznej i proszę o upomnienie się o metropolię – to szansa, by transport (w niej) funkcjonował na wysokim poziomie" - napisał.

"Jeśli wspólnie nie doprowadzimy do realizacji tego projektu, to będzie pierwsza porażka Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Deklarowana przez rząd kwota 280 mln zł na rozwój komunikacji, którą GZM ma otrzymać (jako przewidziany roczny udział w podatku PIT – PAP), jest tylko kroplą przy odebraniu 2 miliardów zł na budowę kolei metropolitalnej. Nie pozwólmy, by Metropolia już na starcie została z tyłu" - wezwał prezydent Sosnowca.

W ub. tygodniu spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że z funduszy na lata 2014-2020 zamierza wykonać tylko część przygotowywanych i projektowanych już prac dotyczących linii E 65 na terenie woj. śląskiego.

Z przygotowywanego w ostatnich latach, pierwotnie szacowanego na 4 mld zł projektu, na razie zrealizowane zostaną prace na odcinku Tychy – Zebrzydowice o zakładanej wartości ok. 2 mld zł. "Pozostały zakres projektu (północny) jest dla PKP PLK również bardzo ważny. Szykujemy dokumentację i będzie realizowany w kolejnej perspektywie" - przekazał PAP rzecznik spółki Mirosław Siemieniec.

Z ogłoszeń przetargowych dot. przygotowania dokumentacji wynikało np., że między Będzinem a Katowicami Szopienicami Płd. zaprojektowana miała zostać m.in. zmiana układu dwutorowego na czterotorowy na odcinku Będzin – Sosnowiec Główny oraz układu dwutorowego na pięciotorowy na odcinku Sosnowiec Gł. – Szopienice Płd.

Według wcześniejszych informacji PLK, na etapie prac koncepcyjnych poza rozbudową linii rozważano w tym rejonie m.in. budowę nowych peronów pod kątem ruchu aglomeracyjnego w Sosnowcu i Szopienicach Płd., a także budowę nowego przystanku Katowice Morawa.

Również ogłoszenie przetargowe dla odcinka Katowice Szopienice Płd. - Katowice – Katowice Piotrowice przewidywało, że "planowana przebudowa (...) obejmie wszystkie elementy infrastruktury kolejowej, a także zmianę układu dwutorowego na czterotorowy od Katowic Szopienic Płd. do Katowic Ligoty wraz z wyjazdem w kierunku Chorzowa Batorego". Obok rozbudowy linii analizy dotyczyły też nowego przystanku Katowice Damrota.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sosnowiec
PKP PLK

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....