TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Przewozy Regionalne i Arriva naruszyły przepisy
UTK InfoRail.pl - Opublikowano: 02.12.2019 11:45:26
Przewozy Regionalne i Arriva naruszyły przepisy (źródło: Wikipedia/Mateuszgdynia, lic. CC BY-SA 4.0)

Prezes UTK stwierdził, że Przewozy Regionalne sp. z o. o. oraz Arriva RP sp. z o.o. naruszyły przepisy z zakresu kolejnictwa korzystając bez zawartej umowy z dworca kolejowego Toruń Główny zarządzanego przez Urbitor sp. z o.o. – podał UTK.

Urbitor udostępnia przewoźnikom dworzec kolejowy Toruń Główny, zapewniając na nim m.in. powierzchnię przeznaczoną do odprawy podróżnych. Przykładem takiej powierzchni jest poczekalnia, gdzie pasażerowie mogą oczekiwać na pociąg. Ustawa o transporcie kolejowym wyraźnie wskazuje, że powierzchnia taka jest udostępniana na zasadach przewidzianych dla obiektów infrastruktury usługowej co oznacza, że przewoźnicy kolejowi są zobowiązani do podpisania z operatorem obiektu umowy określającej m.in. prawa i obowiązki stron. Dopiero po podpisaniu umowy przewoźnik nabywa prawo do korzystania z usług świadczonych przez operatora w obiekcie. Przepisy ustawy o transporcie kolejowym uprawniają także operatora do ustalania i pobierania od przewoźników kolejowych opłat za dostęp do stacji pasażerskiej.

Przewozy Regionalne oraz Arriva RP nie zawarły ze spółką Urbitor takiej umowy, odmawiając tym samym uiszczania należnych opłat. Prezes UTK podkreśla, że partycypacja w kosztach udostępnienia obiektu wynika z przepisów prawa, a w praktyce przyczynia się do zapewnienia wysokiego standardu obsługi podróżnych, a więc wzrostu jakości usług świadczonych w pasażerskim transporcie kolejowym. Przewoźnicy uchylający się od podpisania umów nie tylko nie pokrywają części kosztów udostępnienia obiektów, ale również korzystają z usług współfinansowanych przez innych przewoźników, którzy podpisali wymagane umowy. W związku z tym Prezes UTK zobowiązał strony do usunięcia naruszenia przepisów.

Zdecydowana większość przewoźników pasażerskich zawarła wymagane przez ustawę o transporcie kolejowym umowy z operatorami dworców. Prezes UTK bada przypadki naruszeń przepisów w tym zakresie, mając na względzie konieczność zapewnienia konkurencyjnych warunków świadczenia usług przewozowych.

W stosunku do Przewozów Regionalnych, Arrivy RP i Kolei Dolnośląskich Prezes UTK wydał podobne decyzje w sprawie bezumownego korzystania ze stacji pasażerskich PKP.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
Arriva
Przewozy Regionalne
dworzec
Toruń

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....