TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Railjety nie dla Polski
INFORAIL Karol Wach - Opublikowano: 18.04.2013 09:14:33 13 komentarzy
Railjety nie dla Polski

Ani czeskie koleje CD, ani austriackie OBB nie planują w najbliższym czasie przedłużenia relacji pociągów obsługiwanych przez Railjety do Warszawy. Czesi dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi szybkimi połączeniami, Austriacy nie są zainteresowani wejściem na polski rynek. W Czechach regularne kursy Railjetów rozpoczną się dopiero w grudniu 2014 roku na trasie Praga –Brno –Wiedeń –Graz. Połączeń tych możemy Czechom pozazdrościć, Railjet oferuje bowiem bardzo wysoki komfort podróżowania w trzech klasach –business, first i economy. Składy Railjet, wyprodukowane przez Siemensa są obecne na rynku od 2009 roku. Obsługują bądź wkrótce obsługiwać będą połączenia: Budapeszt –Wiedeń –Salzburg –Monachium (Stuttgart –Frankfurt nad Menem), Wiedeń –Innsbruck –Bregenz –Zurich, Wiedeń –Klagenfurt –Villach oraz Wiedeń –Graz. Od przyszłego roku ta ostania relacja wydłuży się do Pragi przez Brno. Będzie to partnerska współpraca dwóch przewoźników (CD i OBB oraz Siemensa). 17 kwietnia Ceske Drahy, OBB oraz Siemens promowały to połączenie. Specjalny pociąg EC 30000 pojechał z Wiednia do Pragi, a następnie do Ostravy, w relacji na co dzień obsługiwanej przez SC Pendolino. I trzeba przyznać, że wzbudzał spore zainteresowanie, nie tylko pasażerów, ale i miłośników kolei czy przypadkowych przechodniów. Do prezentacji tej na łamach InfoRail jeszcze wrócimy. Składy Railjet są ciągnięte przez Taurusy Siemensa. Ceske drahy wzbogacą się o własne zestawy, mogące kursować z maksymalną prędkością 230 km/h. Ich długość bez lokomotywy to 185m, waga 350 ton. Jednorazowo na pokładzie Railjeta (w wersji dla CD) będzie mogło podróżować 442 pasażerów, z czego 6 w klasie business i 42 w klasie first. Pozostali pasażerowie będą mieli do dyspozycji miejsca w klasie ekonomicznej. Poza tym w składach dla CD wprowadzone zostaną lekkie modyfikacje, jednak generalnie będą one zbliżone do Railjetów austriackich- mówi Petr Žaluda z CD. Nie będzie obowiązkowej rezerwacji miejsc –dodaje.

Dla pasażera ważne są też czasy przejazdu pomiędzy poszczególnymi miastami. I tak podróż z Wiednia do Pragi ma trwać 4 godziny i 10 minut, z Pragi do Graz 6 godzin i 50 minut, z Brna do Wiednia półtorej godziny, zaś z Brna do Graz 4 godziny i 10 minut. Na większości odcinków pociąg będzie jechał z prędkością 160 km/h, niestety są jeszcze odcinki, gdzie będzie musiał zwolnić do 100 km/h. Przypomnijmy, że maksymalna prędkość składów Railjet to 230 km/h. Co jeszcze czeka na pasażerów w pociągach Siemensa? To, co dziś w europejskiej szybkiej kolei jest standardem, a więc klimatyzacja, restauracja pokładowa, WC z obiegiem zamkniętym, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, WiFi, pomoc personelu pokładowego, system informacji pasażerskiej wizyjno-głosowy, z monitorami, na których pojawia się będzie trasa przejazdu, kolejne stacje z godzinami odjazdu czy aktualna prędkość, z jaką pociąg się porusza. Wspominając o toalecie przystosowanej dla osób niepełnoprawnych należny dodać, że Railjet jest wyposażony w pomost dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Dlaczego Czesi nie chcą jeździć do Polski Railjetami? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o ponad stukilometrowy odcinek między granicą a CMK, którego pokonanie zajmuje pociągom dwie godziny. Moglibyśmy pojechać do Warszawy nawet naszym Pendolino, ale potrzebna jest reakcja strony polskiej, która musi zmodernizować linię kolejową na odcinku granica państwa –Katowice –mówi Petr Žaluda z CD. Jak wspomnieliśmy na wstępie tylko pozazdrościć. Już za rok Czesi będą mieli szybkie połączenia od granicy polskiej do granicy austriackiej i dalej do Austrii. Z Ostravy do Pragi kursują SC Pendolino, z Pragi do Wiednia pojadą Railjety.              
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Railjet
CD
OBB
Wiedeń
Praga
Austria
Czechy
 • PraetoR – 18.04.2013

  České dráhy tez chcą zakupić więcej Railjetow, ze by jeździły na trasie Praga-Brno-Bratysława-Budapest. To by znaczyło na trasie Praga-Brno Railjet co godzinę + 3x2 D1 Expresy z nowymi wagonami po ranu i wieczorem.

 • – 18.04.2013

  dwa sasiednie panstwa z podobna historia na przestrzeni ostatnich 50-ciu lat a jaka roznca w podejsciu do kolei (na korzysc Czech oczywiscie)

 • Jerzy_CZ – 18.04.2013

  Zdjęcie Railjeta nie pochodzi z Pragi, a z Brna (drobiazg :) ). Polacy też mogli mięć Railjety - Czesi ostatnio zamówili tylko siedem z piętnastu składów, które zostały odrzucone przez ÖBB oraz oferowane przez Siemensa (ciekawe dlaczego Siemens nie oferował te składy komuś innemu). W Czechach natomiast nikt nie ma pojęcia, co to cacko pociągnie, bo Koleje Czeskie nie mają Taurusy i z czeską serią 380 Railjet nie komunikuje... W Polscę byłoby lepiej - Railjet i Husarz to przecież idealna kombinacja :)

 • – 18.04.2013

  A co naszym wybitnym spółkom ma się pałętać po torach jakiś czeski pociąg?! I jeszcze mu linię dopasowywać? NIedoczekanie. Będziemy się tłuc busami i samochodami w imię honoru!

 • K – 18.04.2013

  A ja zazdroszcze Czechom jeszcze tego, że nie mają miejscówek.

 • kierowca bombowca – 19.04.2013

  do K: dzięki czemu przychodzisz na peron o ... kicha!

 • cezari – 19.04.2013

  A na czym polega WC z obiegiem zamkniętym? Z kranu tam co leci?

 • Jerzy_CZ – 19.04.2013

  Z kranu leci woda, jak zwykłe. Tylko nie cieknie na tory, tylko do specjalnego pojemnika, który jest na stacjach postojowych wypróżniany przez specjalny sprzęt.

 • jatal. – 19.04.2013

  @ Jerzy_CZ: Nie zrozumiałeś "niuansu". Piszesz o WC w układzie zamkniętym, a w artykule piszą wyraźnie że Railjety mają WC o obiegu zamkniętym, a obieg zamknięty charakteryzuje się tym że... to co w misce to i w spłuczce. :D

 • PratoR – 19.04.2013

  Jerzy, maja pojęcia. Czesi dodają 7 Railjetow i Austriacy 3 Railjety i 10 Taurusow. 7 Taurusow bidzie w farbie ČD ze by do niebieskich Railjetow dopasowały.

 • Oticon – 20.04.2013

  Czy w przyszłości będzie modernizowana ta linia kolejowa na odcinku granica państwa - Katowice? Są może jakieś plany?

 • Brac – 21.04.2013

  My jak zwykle ....w "ogonie" !

 • Meteor. – 02.05.2013

  A do tego wszystkiego jeszcze Czesi mają LEO Express ;-) Tylko możemy im pozazdrościć, niestety...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....