TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Rewalska wąskotorówka lekarstwem na problemy komunikacyjne
InfoRail.pl - Opublikowano: 20.10.2017 11:00:43 1 komentarz
Rewalska wąskotorówka lekarstwem na problemy komunikacyjne (foto: UMWZ)

Rewalski pomysł na połączenie kolei wąskotorowej z turystyką rowerową oraz integrowanie oferty turystycznej poprzez system transportowy – to zdaniem uczestników projektu LAST MILE - jeden z ciekawszych sposobów na rozwiązanie problemów komunikacyjnych nadmorskich miejscowości.

Podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim, nie zabrakło dyskusji i pomysłów, które przybliżą nas do nowoczesnych rozwiązań transportowych.

Kiedyś niedoceniana, dziś jedno z kół napędowych regionu. Turystyka, odgrywa coraz większe znaczenie dla gospodarki Pomorza Zachodniego, dlatego konsekwentnie staramy się ją wspierać. Oczywiście jednym z głównych wyzwań jest wydłużanie sezonu, stawiamy więc m.in. na turystykę aktywną i inwestujemy w Zachodniopomorski Szlak Żeglarski czy Trasy Rowerowe. Nie zapominamy jednak o tych najprostszych problemach jak np. komunikacja. Projekty takie jak "Ostatnia Mila", to przyczynki do zmian systemowych. Wierzę, że wypracowane przez ekspertów rozwiązania będą zachęcały także kolejne samorządy do pójścia tym śladem – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nadmorski autobus turystyczny, systemowe parkingi połączone z wypożyczalniami rowerów, a nawet transport wodny. To tylko niektóre z pomysłów jak dowieźć mieszkańców i turystów na ich ostatnim etapie podróży nad morze. Tzw. "ostatnia mila", nie musi bowiem być pokonywana w samochodzie. Po ponad rocznych analizach i ocenie sytuacji w dziedzinie transportu na terenie gmin Międzyzdroje, Wolin, Kamień Pomorski i Dziwnów, Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego przystąpiło do opracowania tzw. planu działania. Instytucja wskaże jak pomóc w opracowaniu elastycznych systemów transportowych na obszarze czterech gmin. Wskazane będą niezbędne zmiany organizacyjne i legislacyjne, potencjalne źródła ich finansowania.

Wstępne koncepcje wskazywały, że najbardziej efektywnym dla nadmorskich gmin rozwiązaniem mogło by być uruchomienie turystycznej linii autobusowej, dodatkowo wzmocniona przez parkingi typu Park&Ride czy Park&Bike umiejscowione w pobliżu linii kolejowych. M.in. dyskusji na temat tych rozwiązań służyła wizyta w naszym regionie partnerów projektu LAST MILE z Austrii, Bułgarii, Luksemburga, Słowacji i Hiszpanii, którego organizatorem było Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, reprezentujące w projekcie Województwo Zachodniopomorskie. Spotkanie służyło także poznaniu uwarunkowań turystycznych i transportowych regionu, prezentacji przykładów dobrych praktyk systemów transportowych oraz wymianie doświadczeń. Wizyty studyjne obejmowały takie gminy nadmorskie jak Rewal, Dziwnów, Kamień Pomorski, Wolin i Międzyzdroje. Uczestnicy projektu docenili Nadmorską Kolej Wąskotorową w Rewalu i podkreślali, że całościowe podejście do tworzenia produktów turystycznych powinno być powielanym przykładem nie tylko regionalnie, lecz we wszystkich krajach partnerów projektu LAST MILE.

Istotną częścią wizyty na Pomorzu Zachodnim było spotkanie i rozmowa z samorządowcami, którzy w bezpośredniej rozmowie przybliżyli uczestnikom projektu problem sezonowości w turystyce i transporcie, fluktuacji sezonowej oraz problemów infrastrukturalnych, z jakimi muszą się borykać gminy turystyczne pasa nadmorskiego.

Projekt Last Mile rozpoczął się w kwietniu 2016 r. od dogłębnych analiz i możliwości wdrożenia projektu. Opracowanie planu działania powinno się zakończyć we wrześniu przyszłego roku. Do końca 2020 r. przewiduje się realizację planu działań, a także monitorowanie, nadzór i ocenę rezultatów. Oprócz walorów stricte transportowych, projekt ma olbrzymi potencjał ekologiczny czy ekonomiczny.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rewal
wąskotorówka
zachodniopomorskie
  • Ze Szczecina – 25.10.2017

    Wystarczy remont linii D29-420 na odcinku Wysoka-Płoty, i wtedy możnaby puścić nadmorski pociąg bezpośredni Swinoujście-Kołobrzeg :) Idą wybory, może politycy coś ustalą i obiecają :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....