TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Rozpoczęcie przebudowy kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej
WWW.BIALYSTOK.UW.GOV.PL - Opublikowano: 02.03.2010 14:37:28
Rozpoczęcie przebudowy kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej

Wojewoda Podlaski Maciej Żywno wziął udział w uroczystym przekazaniu placu budowy wykonawcom, którzy wygrali przetarg na realizację inwestycji prowadzonej przez Podlaski Urząd Wojewódzki o nazwie „Dostosowanie kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej do wymogów porozumienia z Schengen Etap I –Infrastruktura”. Podlaski Urząd Wojewódzki, który jest inwestorem tego przedsięwzięcia, aplikował o środki na kolejny etap przebudowy wspomnianego przejścia do Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jesienią ub. r. norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało kwotę 5.014.195 euro, co stanowi 85 proc. kosztów projektu. Pozostała kwota, tj. 884.858 euro zostanie pokryta z rezerwy celowej budżetu państwa.

O godz. 10.30 na kolejowym przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej (peron dworca PKP) odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi.

- Cieszę się niezmiernie, że pomimo kryzysu kolejna potężna inwestycja warta ponad 20 mln zł powstanie w woj. podlaskim –powiedział Wojewoda Podlaski Maciej Żywno. –Inwestycja ta poprawi bezpieczeństwo podróżnych, bezpieczeństwo służb mundurowych pracujących na przejściu oraz bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców woj. podlaskiego, gdyż inwestycja ta również uszczelni granicę i utrudni przemyt materiałów niebezpiecznych na teren naszego województwa.

Inwestycja ma zostać zakończona w lutym 2011 r.

A oto szczegółowa informacja na temat inwestycji:

Norweski Mechanizm Finansowy –to bezzwrotna pomoc finansowa dla krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej. Wraz z Mechanizmem Finansowym Europejskiego Obszaru Gospodarczego stanowi dodatkowe źródło pomocy zagranicznej (poza Funduszem Strukturalnym i Funduszem Spójności).

Główne cele tego dofinansowania to:

- zmniejszenie różnic ekonomicznych i społecznych w ramach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej,

- wspieranie nowych członków UE w jej rynku wewnętrznym oraz wspieranie bilateralnej współpracy;

Środki te kierowane są do wszystkich instytucji sektora publicznego i prywatnego oraz instytucji pozarządowych danego kraju. Minimalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 250 000 euro.

W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego Wojewoda Podlaski realizuje projekt pn: „Dostosowanie kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej do wymogów porozumienia z Schengen Etap I –Infrastruktura”. Całkowity szacunkowy koszt projektu wynosi 5 899 053 euro z czego kwota dofinansowania przyznana przez Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wynosi 85% całkowitego ostatecznego kwalifikowanego kosztu zakończonego Projektu tj. kwotę 5 014 195 euro pozostałe środki tj. kwota 884 858 euro pokryta zostanie z rezerwy celowej budżetu państwa.

Kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej położone jest na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i jego sprawne i prawidłowe funkcjonowanie posiada kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli krajów Unii. Z uwagi na usytuowanie przez obszar ten przebiega ważny szlak komunikacyjny o znaczeniu międzynarodowym.

Realizacja projektu zapewni dostosowanie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej do wymogów porozumienia z Schengen, nastąpi wzmocnienie przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej oraz usprawnienie jego funkcjonowania. Projekt polegać będzie głównie na budowie systemu monitoringu dla obszarów wymagających specjalnego nadzoru, budowie kontenerowego zaplecza dla Straży Granicznej oraz przeniesieniu bramki do wykrywania skażeń radioaktywnych. W ramach projektu ujęte zostały również niezbędne prace związane z nadzorem inwestycyjnym, jak również przygotowanie mapy porealizacyjnej i promocja projektu.

Projekt realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”. Jest to system, który ma skracać czas realizacji inwestycji. Zakłada zastąpienie dwóch odrębnych przetargów na projektowanie i realizację inwestycji tylko jednym przetargiem na projekt i wykonanie łącznie. Wykonawca projektuje inwestycję, uzgadnia z inwestorem, a następnie realizuje.

Projekt „Dostosowanie kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej do wymogów porozumienia z Schengen Etap I –Infrastruktura”finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego to kontynuacja realizacji zadania finansowanego z Funduszu Schengen, które zakończone zostało w IV kwartale 2007 roku na kwotę 52.493.564 zł. Wykonane zostało wówczas m. in.:- budowa peronu Nr 1 przeznaczonego dla krajowego ruchu pasażerskiego;- budowę peronu wyspowego Nr 2 dla ruchu międzynarodowego pociągów dalekobieżnych i dla ruchu przygranicznego na trasie Kuźnica Białostocka –Grodno;- budowę przejścia podziemnego umożliwiającego podróżnym nie tylko bezpieczne dojście na odpowiednie perony, ale również rozdzielenie ruchu pasażerskiego krajowego od międzynarodowego;- budowę stanowiska do kontroli granicznej podróżnych na peronie Nr 2;- budowę dróg technologicznych i pożarowych oraz dróg inspekcyjnych dla potrzeb służb granicznych, wraz z ogrodzeniem wzdłuż torów szlakowych po obu ich stronach na około 4-ro km odcinku od granicy państwa do stacji Kuźnica Białostocka, zapobiegającym wyrzutom przez pasażerów przemycanych towarów w czasie biegu pociągów;

- przebudowa układu torowego stacji związana z budową tunelu i peronów;

- ogrodzenia wzdłuż dróg inspekcyjnych i terenu stacji;

- budowę kładki nad torami umożliwiającej służbom granicznym obserwację składów pociągowych z góry.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
podlaskie
Kuźnica Białostocka
Schengen
PKP
PKP PLK
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....