TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Ruszyły pociągi do lotniska w Świdniku
PAP - Opublikowano: 14.12.2012 23:10:48 1 komentarz
Ruszyły pociągi do lotniska w Świdniku

Nowa zelektryfikowana linia kolejowa, dzięki której można dojechać z Lublina do nowego lotniska w Świdniku, została oddana w piątek do użytku. Inwestycja pochłonęła ponad 27 mln zł. Uroczyste otwarcie Portu Lotniczego Lublin odbędzie się w poniedziałek.

„To kolejny sukces związany z budową naszego lotniska. Ta linia stwarza możliwość bezpośredniego komfortowego dojazdu pasażerów od stacji Lublin wprost do terminala lotniska”- powiedział w piątek dyrektor projektu budowy Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Siczek.

Trasę do lotniska będzie obsługiwało pięć par pociągów dziennie. Będą to elektryczne zespoły trakcyjne, w których jest 176 miejsc siedzących. Pociągi będą wyjeżdżać z dworca głównego w Lublinie i zatrzymywać się na stacjach Lublin–Północ i Świdnik. Czas przejazdu z Lublina do lotniska to 15 minut.

Na potrzeby uruchomienia tego połączenia wybudowany został nowy tor kolejowy, o długości 2,2 km, łączący stację w Świdniku z terminalem lotniska. Zmodernizowano też przystanek kolejowy Lublin-Północ oraz stację w Świdniku. Na obu zmieniono układ torów, przebudowano perony i przejścia podziemne, powstały usprawnienia dla niepełnosprawnych. Zainstalowane zostały urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Następnie wybudowana została sieć trakcyjna.

Budowa nowego toru wraz z jego elektryfikacją oraz modernizacja stacji kolejowych kosztowały łącznie około 27,2 mln zł. 85 proc. tych kosztów stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Uroczyste otwarcie lotniska planowane jest na poniedziałek. Tego dnia w Porcie Lotniczym Lublin ma wylądować i wystartować pierwszy samolot rejsowy - z i do Londynu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) poinformowała w piątek, że jest gotowa do obsługi Portu Lotniczego Lublin. „PAŻP do pracy w kontroli zbliżania i kontroli lotniska oddeleguje 15 kontrolerów ruchu lotniczego”- głosi komunikat prasowy PAŻP, przesłany w piątek PAP. W 2013 r. PAŻP zbuduje na lubelskim lotnisku –za niespełna 3 mln zł - system ILS (wspomagający lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widzialności). Certyfikat potwierdzający, że lotnisko jest odpowiednio wyposażone i gotowe do przyjmowania samolotów rejsowych, wydał w środę Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dotychczas loty z Lublina zapowiedzieli dwaj przewoźnicy: Ryanair - do Londynu i Dublina, a od marca 2013 r. również do Liverpoolu, oraz Wizz Air –do Londynu i Oslo. Loty czarterowe do popularnych miejscowości turystycznych zapowiadają biura podróży. Budowa Portu Lotniczego Lublin trwała dwa lata. Inwestycja objęła przestrzeń 300 ha. Wszystkie prace przy budowie Portu zakończyły się w październiku 2012 r. Pas startowy ma 2,5 km długości. Terminal o powierzchni 11 tys. m.kw. przystosowany jest do obsługi 1 mln pasażerów rocznie. Według szacunków władz Portu, w pierwszym roku pracy obsłuży on ok. 300 tys. pasażerów. Budowa lotniska kosztowała około 400 mln zł. 144,5 mln zł pokryje dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Rozkład jazdy pociągów do lotniska w Świdniku można znaleźć tutaj. Bilet kosztuje 4 zł i 70 gr.  
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lublin
Świdnik
  • Piotr – 16.12.2012

    Pytanie, po co aż 5 par połączeń dziennie z lotniskiem skoro tyle przylotów nie będzie. I drugie pytanie dlaczego wybudowano lotnisko, które będzie potrafiło obsłużyć 1 mln pasażerów rocznie. Czy na prawdę było potrzebne tak duże lotnisko. Zaznaczam, że pytam z ciekawość, a jestem ze Szczecina. Chodzi o koszty utrzymania. Nasze Goleniowskie ledwo przędzie z tego co wiem to Łódzkie i Bydgoskie także.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....