TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Rządowe wsparcie dla kolei
Karol Wach - Opublikowano: 12.06.2006 12:50:24
Rządowe wsparcie dla kolei

Dzień 2 czerwca 2006 roku przejdzie do historii polskiej kolei. To właśnie wtedy Minister Transportu Jerzy Polaczek podpisał z przewoźnikami kolejowymi –PKP Intercity sp. z o.o. i PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o. pierwsze umowy na organizowanie, wykonywanie i dotowanie międzywojewódzkich i międzynarodowych połączeń kolejowych w ramach usług publicznych na terenie RP. Oprócz wskazanych wyżej porozumień zawarta została także umowa z zarządcą dróg kolejowych –spółką PKP Polskie Linie Kolejowe na dofinansowanie utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej. Jak poinformował Michał Wrzosek –rzecznik prasowy PKP S.A. Umowy te stanowią wykonanie przepisów znowelizowanej w dniu 16 grudnia 2005 r. ustawy o transporcie kolejowym, które umożliwiają dofinansowanie tych zadań ze środków budżetu państwa. W ustawie budżetowej na rok 2006 zaplanowano kwotę 260 mln zł na dofinansowanie utrzymania i remontów powszechnie dostępnej infrastruktury kolejowej, którą zarządza spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dzięki temu wsparciu zmniejszą się stawki dostępu, które za korzystanie ze szlaków kolejowych muszą płacić przewoźnicy. Kwotę 250,059 mln zł przeznaczono natomiast na dofinansowanie nierentownych pasażerskich przewozów kolejowych międzywojewódzkich i międzynarodowych wykonywanych na obszarze RP w ramach usług publicznych. Od dwóch lat obowiązują w Polsce unijne przepisy,  dotyczące działania Państwa w zakresie obowiązków służby publicznej w transporcie kolejowym i innych gałęziach transportu. Chodzi tu mianowicie o rozporządzenie nr 1191/69. Zgodnie z nimi przewoźnik świadczący usługi o charakterze użyteczności publicznej wyzbywa się prawa do dyktowania cen komercyjnych za swoje usługi i przyjmuje taryfikator cenowy na bilety poniżej rzeczywistego poziomu kosztów. Różnicę pomiędzy wpływami z biletów a kosztami funkcjonowania przewoźnika pokrywa organizator transportu kolejowego (samorząd województwa w przypadku ruchu regionalnego i Państwo w przypadku ruchu międzywojewódzkiego i międzynarodowego). Przewoźnik wykonuje rozkład jazdy i z tego tytułu otrzymuje rekompensatę. Podpisanie umów umożliwi rozpoczęcie przekazywania tych środków zarządcy infrastruktury i przewoźnikom kolejowym. Pieniądze te będą wypłacane przewoźnikom z budżetu na podstawie przedstawianych przez nich rozliczeń.

Minister Transportu Jerzy Polaczek  określił podpisanie pomiędzy resortem a spółkami grupy PKP –Polskimi Liniami Kolejowymi, Przewozami Regionalnymi oraz Intercity - trzyletniej umowy o dofinansowanie utrzymania i remontów infrastruktury oraz trzyletnich umów ramowych i umów rocznych na 2006 rok o dofinansowanie kolejowych pasażerskich przewozów międzywojewódzkich i międzynarodowych wykonywanych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej w ramach usług publicznych jako decyzję o znaczeniu historycznym. Dodał, iż po raz pierwszy działalność ta jest wspierana przez budżet państwa.

Dlaczego podpisanie tych umów określiliśmy mianem „historycznych”? Otóż nigdy w historii polskiej kolei nierentowne połączenia nie były dofinansowywane z budżetu państwa. Czyniły to jedynie władze samorządowe. 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PR
PKP Intercity
PKP PLK
Ministerstwo Transportu
kolej
umowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....