TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Są akty oskarżenia za taborowe nieprawidłowości w Kolejach Śląskich
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 18.12.2018 14:48:09
Są akty oskarżenia za taborowe nieprawidłowości w Kolejach Śląskich (foto: GPW)

Za udział w zmowach przetargowych na dostawę taboru kolejowego i wielomilionową niegospodarność odpowiedzą wkrótce przed katowickim sądem oskarżeni w sprawie o nieprawidłowości w Kolejach Śląskich. Na ławie oskarżonych zasiądzie pięć osób.

O przesłaniu do sąd aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Wśród oskarżonych są były prezes i były wiceprezes oraz były pracownik spółki Koleje Śląskie (KŚ), a także były prezes firmy Inteko. Aktem oskarżenia objęto także prezesa firmy, która była kontrahentem regionalnego przewoźnika kolejowego.

"Wszyscy oskarżeni odpowiedzą za przestępstwo polegające na udziale w zmowach przetargowych na dostawę taboru kolejowego. Nadto byłym członkom zarządu KŚ zarzucono przestępstwo niegospodarności, związane z wyrządzeniem szkody w kwocie 43 mln zł w mieniu takich podmiotów jak: Koleje Śląskie, Inteko, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i GPW Dystrybucja - przekazała Zawada-Dybek.

Były prezes spółki Inteko odpowie także za niegospodarność, w tym przypadku kwota szkody oszacowana została na 51 mln złotych. Został też oskarżony o przywłaszczenie mienia o wartości 7 mln zł w postaci czterech spalinowych zespołów trakcyjnych.

GPW to kluczowy dostawca wody dla aglomeracji katowickiej. W październiku 2013 r. stanowisko stracił prezes tej spółki. Miało to związek m.in. z poręczeniem przez GPW obligacji należącej do KŚ firmy Inteko, która miała zbudować dla przewoźnika system sprzedaży biletów i dostarczyć kilka pociągów. W tym celu m.in. zaciągnęła kredyt poręczony przez inną spółkę należącą do samorządu wojewódzkiego - właśnie GPW.

Chaos towarzyszący przejęciu przez regionalny samorząd przewozów kolejowych w regionie w 2012 r. doprowadził do dymisji marszałka woj. śląskiego i prezesa KŚ. Według ocen przedstawicieli Kolei oraz samorządu woj. śląskiego ze spółki Inteko, nad którą w pewnym momencie KŚ straciły kontrolę, wyprowadzono kilkadziesiąt milionów złotych publicznych środków - w większości ostatecznie na szkodę GPW.

Jak przekazała rzeczniczka prokuratury, zarzuty aktu oskarżenia mają związek głównie z przetargami organizowanymi przez KŚ jesienią 2012 r. na dostawę taboru kolejowego. Dochodziło wtedy do licznych nieprawidłowości. "Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, że oskarżeni jeszcze przed ogłoszeniem przetargu ustalili między sobą, jakie mają być parametry pojazdów będących przedmiotem przetargu. Ustalili je w taki sposób, aby preferować firmę zewnętrzną biorącą udział w zmowie przetargowej" - podała prok. Zawada-Dybek.

Według ustaleń śledztwa oskarżeni zawarli niezgodne z prawem pozorne umowy pozwalające na pozyskanie źródeł finansowania dla firmy zewnętrznej będącej dostawcą taboru kolejowego. Uzyskanie tych pieniędzy było niezbędne, aby późniejszy dostawca taboru mógł stanąć w przetargu, tzn. po pierwsze, by miał środki niezbędne do nabycia i modernizacji pojazdów, a po drugie uregulował zaległości wobec ZUS i urzędu skarbowego - wyjaśnia prokuratura.

Zarzuty niegospodarnością wiążą się z kolei z podejmowanych niekorzystnymi i nieekonomicznymi decyzjami w związku z prowadzoną procedurą zamówień publicznych. "Przykładowo dotyczą one świadomego nabycia wagonów bez stosownych atestów, co doprowadziło do sytuacji, że nie można było użytkować tych wagonów, a mimo tego spółka Koleje Śląskie płaciła czynsz za te urządzenia, jak również nieuzasadnionego podpisania umowy kredytowej przez spółkę Inteko z przeznaczeniem na sfinansowanie udziału firmy zewnętrznej w przetargu" - wskazała prok. Zawada-Dybek.

Oskarżeni nie przyznali się do postawionych im zarzutów, wyjątkiem jest jeden z byłych pracowników KŚ. Wobec części oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 20 tys. do 200 tys. zł i dozoru policji.

Akt oskarżenia został przesłany do Sądu Okręgowego w Katowicach. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Koleje Śląskie
tabor
  • Sławomir Jaworski – 20.12.2018

    I po co było kujawiaczyć? Wpadli jak śliwka w gówno.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....