TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Sieć kolejowa do CPK wpłynie na rozwój … Podlasia
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.03.2019 14:43:27 1 komentarz
Sieć kolejowa do CPK wpłynie na rozwój … Podlasia

Inwestycje w sieć kolejową związane z planami powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego wpłyną na rozwój województwa podlaskiego - przekonuje podlaski poseł Porozumienia Jacek Żalek.

W jego ocenie, pomysł budowy CPK nie kolidowałby z ewentualnym powstaniem lotniska regionalnego w tym regionie. Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną. Port ma być węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. Umożliwią one przejazd pomiędzy Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie poniżej trzech godzin. Koszty związane z realizacją inwestycji szacowane są na poziomie do 35 mld zł, w tym 16-19 mld zł na realizację części lotniskowej, 8-9 mld zł – kolejowej i 7 mld zł – drogowej.

W ramach tego projektu 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do przepustowości ok. 100 mln ludzi. Do końca 2019 r. mają się zakończyć prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

"CPK ma łączyć wszystkie elementy komunikacji publicznej w miejscu, które umożliwi optymalizację komunikacji nie tylko w Polsce, ale i międzynarodowej" - mówił poseł Żalek we wtorek na konferencji prasowej. Pokazywał mapę planowanej rozbudowy sieci kolejowej, według której pociąg z Białegostoku miałby dojeżdżać do Warszawy w 1 godz. 15 minut (obecnie zajmuje to ok. 2,5 godz.). "To będą już koleje w miarę dużych prędkości" - podkreślił polityk.

Region miałby też zyskać m.in. połączenia z Łomży, która obecnie nie ma osobowej komunikacji kolejowej. Poseł zapewnił, że takie inwestycje w sieć transportową wpłyną na rozwój regionu. Mówił np. o możliwości szybkich weekendowych wyjazdów z Warszawy, by skorzystać z walorów przyrodniczych i rekreacyjnych województwa podlaskiego. "Chcemy zerwać z podziałem komunikacyjnym, który był od okresu zaborów" - dodał Żalek.

Poseł Porozumienia zapewnił, że mimo planów stworzenia CPK z komunikacją zapewniającą dojazd do stolicy województwa w niespełna 2 godz. (według założeń, o których mówił Żalek, dojazd CPK-Białystok miałby zająć 1 godz. 37 min.), Podlaskiemu nadal potrzebne jest lotnisko regionalne. To pomysł forsowany w kampanii samorządowej PiS w regionie; kilkakrotnie mówił o nich również sam Jacek Żalek, wówczas kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku.

"Przy budowie tego typu portów liczy się po prostu ekonomia" - podkreślił. Powtórzył swój argument z kampanii wyborczej, że takie regionalne lotnisko mogłoby przejąć pasażerów zza wschodniej granicy (głównie z Białorusi) korzystających obecnie z lotniska w Wilnie na Litwie, jako najbliższego im portu lotniczego w UE.

W ocenie podlaskiego posła, przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej budowie samorząd województwa musi jednak brać pod uwagę stosunki polityczne z Białorusią. "Co z tego, że my zbudujemy port lotniczy, który zostanie następnie obłożony embargiem w ten sposób, że Białorusini będą mieli utrudnioną możliwość poruszania się i komunikowania. Musimy najpierw +otworzyć to okno+ poprzez stosunki dyplomatyczne" - dodał Jacek Żalek.

"Nasze województwo może z lotniska zbudować swoją główną oś rozwoju" - przekonywał, podając przykład portu lotniczego Rzeszów-Jasionka w województwie podkarpackim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
Podlaskie
  • kolejFAN – 13.03.2019

    skończcie z tymi farmazonami, miejmy nadzieję że cała ta idea szklanych domów upadnie bo to druga Wenezuela.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....