Remonty i rozbudowa odcinków linii kolejowych, które samorządy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) chcą wykorzystać do tworzenia tzw. kolei metropolitalnej, będą możliwe po 2020 r., w kolejnej unijnej perspektywie finansowej – wskazuje spółka PKP PLK.
Chodzi o przedsięwzięcie zarządcy kolejowej infrastruktury: "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich na obszarze Śląska, etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice". Zostało ono pierwotnie przygotowane pod kątem unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę (CEF – Connecting Europe Facility), jednak finansowanie z tego źródła wesprze tylko część prac w południowej części województwa.
Jak poinformował w piątek w Katowicach członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Włodzimierz Żmuda, przyznane już fundusze z trzeciego naboru CEF (wraz ze środkami krajowymi) zasilą prace w rejonie Czechowic-Dziedzic.
Do przewidywanego czwartego naboru CEF w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 PLK chcą zgłosić jeszcze prace na odcinkach Tychy - Czechowice-Dziedzice oraz Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice, dla których projekty będą gotowe w pierwszej kolejności. "Te projekty z woj. śląskiego będą jedynymi, które będą tam składane" - zaznaczył Żmuda.
Przypomniał, że dla całego zakresu przedsięwzięcia opracowywana jest obecnie dokumentacja projektowa. Pytany o plany realizacji robót na odcinkach między Będzinem, Katowicami i Tychami, wskazał, że "to musi być następna perspektywa z tego względu, że ta dokumentacja tam się opóźniła". Nawiązał przy tym do zamówienia uzupełniających prac projektowych, uwzględniających przeprowadzkę Kolei Śląskich do katowickiej bazy taborowej, o zamiarze czego przewoźnik informował już po ogłoszeniu przetargów na pierwotną dokumentację.
W ostatnich miesiącach o zabezpieczenie środków z oszczędności przetargowych na budowę tzw. kolei metropolitalnej w centralnej części woj. śląskiego apelowały do ministra infrastruktury i szefa spółki PKP PLK władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
"W związku z tym, że takie oszczędności się pojawiły, zwracamy się z apelem o realizację kręgosłupa kolei metropolitalnej, czyli dobudowę torów na odcinku Będzin–Katowice Ligota" - pisali na początku lutego br. przedstawiciele GZM.
Akcentowali, że tworzenie kolei metropolitalnej ma tam głębokie uzasadnienie, w kontekście konieczności rozwijania transportu zbiorowego wobec ograniczonej przepustowości dróg i już teraz zbyt dużej liczby samochodów w miastach. Podkreślali, że GZM ma w planach zakup pod tym kątem nowych pociągów, jednak realizacja zamierzenia nie jest możliwa bez nowej infrastruktury kolejowej.
Według przekazanych PAP w połowie stycznia br. informacji PLK spółka ma dysponować całością dokumentacji rozbudowy linii E65 w centralnej części woj. śląskiego, pod kątem m.in. tworzenia tam kolei metropolitalnej, w 2020 r. (część tych projektów PLK mają mieć w połowie 2019 r.).
Zakończenie prac projektowych wraz z uzyskaniem zgód dla odcinka Będzin – Katowice Szopienice Południowe planowane jest w czerwcu 2019 r., natomiast dla odcinka Katowice Szopienice Południowe – Katowice – Katowice Piotrowice (wraz z wprowadzanymi zmianami dotyczącymi stacji Katowice) - w 2020 r. Zakończenie prac projektowych dla odcinków: Tychy - Most Wisła, Most Wisła – Czechowice Dziedzice – Zabrzeg oraz Zabrzeg – Zebrzydowice zarządca kolejowej infrastruktury przewiduje we wrześniu br.
Zgodnie ze specyfikacją przetargów, na podstawie których powstaje obecnie dokumentacja, pod kątem zwiększenia przepustowości między Będzinem a Katowicami Szopienicami Płd. zaprojektowana ma zostać zmiana układu dwutorowego na czterotorowy na odcinku Będzin – Sosnowiec Główny oraz układu dwutorowego na pięciotorowy na odcinku Sosnowiec Gł. – Szopienice Płd.
Według wcześniejszych informacji PLK na etapie prac koncepcyjnych poza rozbudową linii rozważano tam m.in. budowę nowych peronów pod kątem ruchu aglomeracyjnego w Sosnowcu i Szopienicach Płd., a także budowę nowego przystanku Katowice Morawa.
Ogłoszenie przetargowe dla odcinka Katowice Szopienice Płd. - Katowice – Katowice Piotrowice przewidywało, że "planowana przebudowa (...) obejmie wszystkie elementy infrastruktury kolejowej, a także zmianę układu dwutorowego na czterotorowy od Katowic Szopienic Płd. do Katowic Ligoty wraz z wyjazdem w kierunku Chorzowa Batorego". Obok rozbudowy linii analizy dotyczyły też nowego przystanku Katowice Damrota.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Za PO nie zrobiono nic na terenach obecnej aglomeracji. Obecnie rządzący wynajdują kolejne preteksty żeby nic nie robić. Czas podziękować POPIS-ującym się posłom z naszego regionu!!!!!
Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.