TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Stadler: Chętnie dostarczymy PKP Intercity kolejne pojazdy
Karol Wach - Opublikowano: 12.07.2018 10:48:19
Stadler: Chętnie dostarczymy PKP Intercity kolejne pojazdy

Ze Stanisławem Skalskim, członkiem Zarządu Stadlera, rozmawiamy o perspektywach dla producenta m.in. na rynku polskim oraz możliwościach produkcyjnych zakładu w Siedlcach.

InfoRail.pl: Jak wygląda obecnie rynek polski z perspektywy Stadlera.

Stanisław Skalski: W ramach bieżącej perspektywy finansowej polscy przewoźnicy ogłaszają wiele przetargów na zakup pojazdów szynowych różnego typu. Stadler interesuje się wszystkimi postepowaniami, bez względu na wielkość zamówienia. Startujemy w przetargach, w których jesteśmy w stanie złożyć ofertę zgodną z oczekiwaniami przewoźnika.

W przetargu dla województwa pomorskiego składaliście Państwo odwołanie, kwestionujące czas dostawy, dlaczego?

Zdarza się, że istotnym kryterium oceny oferty jest krótki termin dostawy pojazdów. Proszę zwrócić uwagę, że okres eksploatacji pojazdów szynowych wynosi ponad 30 lat, a proces przygotowania przetargu na ich zakup trwa nawet kilka. Staranne zaprojektowanie przez producenta pojazdu dostosowanego do indywidulanych potrzeb i wymagań zamawiającego przekłada się na jego optymalną koncepcję, wysoką niezawodność i funkcjonalność. Nadmierny pośpiech na tym etapie postepowania nie sprzyja realizacji takich założeń. Zakupy taboru to inwestycja na 30 lat i dwa miesiące różnicy w dostawie nie mają z tej perspektywy żadnego znaczenia. Dłuższy czas pozwala na dopracowanie konstrukcji pojazdu. Dla nas bardzo istotne jest zachowanie najwyższej jakości i niezawodności dostarczanych pojazdów, co przekłada się na gwarancję efektywnej działalności przewozowej przewoźnika i zadowolenia pasażerów.

Czy zauważył Pan zmianę w podejściu do organizowania przetargów taborowych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawił się widoczny trend zakupu taboru wraz z usługą jego utrzymania. Przewoźnicy dostrzegli, że optymalnym rozwiązaniem jest model, w którym to producent dba o niezawodność i dostępność dostarczonych pojazdów. Uważam, że to racjonalne rozwiązanie. Przykładem są Koleje Mazowieckie, które kupiły pojazdy wraz z usługa 18-letniego utrzymania. Dzięki temu przez kolejne lata przewoźnik nie musi martwić się o serwis floty i może się skupić na prowadzeniu działalności przewozowej. Uważam, że to właściwy kierunek i już wkrótce większość przetargów na zakup taboru będzie rozpisywana właśnie w ten sposób.

Jesteśmy przed wielkimi zakupami PKP Intercity. Na początek 12 ezt-ów. Czy jest to intersujący przetarg dla Stadlera?

Oczywiście przeanalizujemy ten przetarg bardzo uważnie, tym bardziej, że mamy za sobą już jedno zrealizowane zamówienie na pociągi dla PKP Intercity. Pojazdy są w eksploatacji od grudnia 2015 roku i mogą się poszczycić świetnymi wskaźnikami niezawodności. Chętnie dostarczymy PKP Intercity kolejne pojazdy.

Ostatnio sporo mówiło się o produkcji metra i lokomotyw w Siedlcach. Czy jest to realny scenariusz dla polskiej fabryki?

Złożyliśmy ofertę w przetargu na zakup pociągów dla Metra Warszawskiego. Aktualnie KIO rozpatruje odwołania od wyniku tego przetargu. Czekamy na rozwój sytuacji.

Czyli gdybając, gdyby to Stadler wygrał przetarg na dostawę lokomotyw czy pociągów metra dla polskiego przewoźnika, wówczas takie pojazdy powstawałyby w Siedlcach?

Jeśli wygralibyśmy przetarg na dostawę metra czy lokomotyw w Polsce, pojazdy byłyby produkowane w naszym siedleckim zakładzie. Zakład produkcyjny w pobliżu klienta to łatwiejszy kontakt, łatwiejszy serwis. Proces budowy pojazdów szynowych to intensywny czas współpracy z klientem, kiedy odbywają się liczne spotkania, więc bliskość geograficzna jest korzystna dla obu stron.

Czy siedlecką fabrykę można łatwo przystosować do budowy lokomotyw czy metra?

Jeśli chodzi o aspekty produkcyjne nie stanowi to większego wyzwania. Nasze zakłady produkcyjne są przygotowane w taki sposób, aby w każdym można było budować różne typy pojazdów. W halach w Siedlcach mamy różne rozstawy torów. Mimo, że lokomotywy i metro to nieco inne pojazdy niż np. ezty, proces ich produkcji jest zbliżony.

Siedlce produkują już tramwaje. Jak to wygląda w tym przypadku?

Jeśli chodzi o tramwaje – produkcja pudeł odbywa się w zakładzie Solaris Tram w Środzie Wielkopolskiej. Gotowe pudła są transportowane do Siedlec, gdzie są zabudowywane. W Siedlcach powstają także wózki jezdne do tego typu pojazdów . Bardzo się cieszymy, że mogliśmy rozszerzyć siedlecką produkcję o kolejny typ pojazdów. Zakład radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, a pierwsze efekty możemy już obserwować. W czerwcu, podczas Czech Raildays, zaprezentowaliśmy nasz pierwszy tramwaj dla Ostrawy, a niebawem rusza także produkcja tramwajów dla Krakowa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Stadler

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....