TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali lokomotywę
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 03.12.2019 12:45:28
Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali lokomotywę

Studenci Politechniki Poznańskiej zaprezentowali w piątek model lokomotywy, którą sami zaprojektowali i zbudowali. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę na szereg rozwiązań innowacyjnych, które zastosowano podczas budowy pojazdu.

Półtonowy model lokomotywy PUTrain został zbudowany w skali 1:5,5 i stanął w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Jak wyjaśnili przedstawiciele zespołu, prace rozpoczęły się dwa lata temu. Wyjątkowość pojazdu polega na zastosowaniu do budowy materiałów kompozytowych, które dotąd w przemyśle kolejowym były pomijane, m.in. zastosowano profile aluminiowe zamiast stali przy budowie szkieletu nadwozia, innowacyjne rozwiązania wprowadzono przy budowie wózków czy przy poszyciu lokomotywy.

Projekt studentów politechniki wziął udział w konkursie Railway Challenge, który odbywa się regularnie w angielskim Stapleford. W tych zawodach bierze udział ponad 20 wyższych uczelni z całego świata oraz przedstawiciele przemysłu kolejowego. Poznańska lokomotywa zyskała wiele wysokich ocen w różnych kategoriach - drugie miejsca w konkurencji innowacji i postera technicznego, trzecią lokatę w zakresie komfortu przejazdu i czwartą w prezentacji biznesowej. Dodatkowo wyróżniono model za wykorzystane materiały wdrożone w projekcie.

Obecna na prezentacji pojazdu Emilewicz pogratulowała poznańskim studentom sukcesu i doceniła ogromną pracę, jaką wykonali. Podkreśliła też, że rozwój kolei jest ważnym elementem polityki transportowej kraju.

"Przyjechałam pociągiem do Poznania, ale nie jechał on tak szybko, jak bym sobie tego życzyła. Mam nadzieję, że to będzie miało miejsce w przyszłości dzięki właśnie takim lokomotywom, którą widzieliśmy na prezentacji" - powiedziała minister. "Dzisiaj, jeśli mówimy o nowej technologii w kolejnictwie, to mamy do czynienia z drugą, a może już trzecią młodością tego środka transportu. Nie muszę mówić o tym, jak duże nakłady będą przekazane w najbliższych latach nie tylko na nowe tory, ale także na nowy tabor. A Poznań, powiat poznański jest dobrym przykładem, jak mieszkańcy polubili poruszanie się tym środkiem transportu" - mówiła. Emilewicz zwróciła uwagę na szereg rozwiązań innowacyjnych, które zastosowano podczas budowy pojazdu.

"To ważny element z mojej perspektyw, bowiem jednym ze znaków jakości naszego ministerstwa było poszukiwanie innowacji w zakresie czystych technologii – tych w energetyce, ale także i w transporcie. Jednym z podstawowych źródeł zanieczyszczenia powietrza jest transport, dlatego celem naszej polityki jest nie tylko przenoszenie tirów na tory, ale także pasażerów z samochodów do wagonów" - dodała.

Mateusz Motyl, opiekun Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego, które pracował nad tym projektem przyznał, że są już pomysły na nowe techniczne rozwiązania. Zaznaczył jednak, że raczej trudno sobie wyobrazić, by pojazd w takiej postaci pojawił się kiedyś na prawdziwych torach.

"Chcemy zmienić trochę napęd, a także myślimy o nowym źródle napędzania. Mam na myśli alternatywne paliwa, ale nie chcę zdradzić, jakie to mogą być. Współpracujemy z przewoźnikami i z producentami. Pokazujemy im, jakie mamy możliwości, i zachęcamy ich do wprowadzania nowych innowacji" - powiedział PAP Motyl. Zwrócił jednak uwagę, że w kolejnictwie wszystko powoli się wdraża.

"Ten model jest bardzo innowacyjny, stąd też nagroda specjalna, natomiast pewne elementy, rozwiązania jak najbardziej mogą być w przyszłości zastosowane przez koncerny budujące lokomotywy" - dodał.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lokomotywa
Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....