Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Studencka wystawa w Tarnowskich Górach. Także kolejowa

inforail
18.10.2017 07:46
0 Komentarzy

Fontanna z pary,kolejowy tor przeszkód, park geologiczny, górniczy park doświadczeń, szklanekładki nad eksponatami i wieża widokowa – to niektóre pomysły studentów zPolitechniki Śląskiej na rozwój Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej KopalniSrebra w Tarnowskich Górach.

Wystawę ich prac otwarto w środę w Zabytkowej KopalniSrebra, przy której jest usytuowany skansen. Zwiedzający mogą obejrzećkilkadziesiąt różnych wizji zagospodarowania tego miejsca, stworzonych przezponad 80 studentów architektury. Ich prace oceniało jury, w skład któregoweszli przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Śląskiej OkręgowejIzby Architektonicznej oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej(SMZT).

Dzięki stworzonym przez studentów wizualizacjom skansenzyskał zupełnie nowe oblicza – eksponaty schowano pod różnego rodzaju wiatami,powstał dworzec kolejki wąskotorowej, pawilony usługowe, park górniczy igeologiczny, kolejowy tor przeszkód, a także specjalne strefy: koncertowa,spacerowa, a także gastronomiczna i rozrywkowa.

Przedstawiciele SMZT liczą, że niektóre pomysły studentówuda się w przyszłości zrealizować. Dla autorów prac ważną inspiracją byłysugestie samych członków Stowarzyszenia, którzy przekazali swoje uwagi podczaswizji lokalnej. Według założeń skansen ma w przyszłości być miejscem nie tylkoedukacji, ale także rozrywki, kultury i wypoczynku.

Wcześniej wizualizacje można było oglądać w siedzibieWydziału Architektury w Gliwicach – teraz mogą się z nimi zapoznać wszyscyzwiedzający Tarnowskie Góry. Podczas wernisażu wystawy promowano książkę pt.”Wokół Dziedzictwa Poprzemysłowego Ziemi Tarnogórskiej”, napisaną wzwiązku z opracowanymi koncepcjami.

Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jednym z tarnogórskichzabytków, wpisanych w lipcu br. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyścizwiedzający kopalnię z reguły odwiedzają także skansen. Znajduje się w nimokoło 30 eksponatów, m.in. zabytkowych parowozów, maszyn wyciągowych, pomp ikotłów.

Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii górnictwa na tychziemiach, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XIX w. byłowprowadzenie nowoczesnej techniki parowej. W latach 1788-1804 sprowadzono doTarnowskich Gór osiem maszyn parowych, które do 1834 roku pompowały wodę z 17szybów.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada. Prace można oglądać wGalerii pod Kopułą.


Komentarze