TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Studencka wystawa w Tarnowskich Górach. Także kolejowa
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 18.10.2017 09:46:32
Studencka wystawa w Tarnowskich Górach. Także kolejowa

Fontanna z pary, kolejowy tor przeszkód, park geologiczny, górniczy park doświadczeń, szklane kładki nad eksponatami i wieża widokowa – to niektóre pomysły studentów z Politechniki Śląskiej na rozwój Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Wystawę ich prac otwarto w środę w Zabytkowej Kopalni Srebra, przy której jest usytuowany skansen. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkadziesiąt różnych wizji zagospodarowania tego miejsca, stworzonych przez ponad 80 studentów architektury. Ich prace oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Śląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

Dzięki stworzonym przez studentów wizualizacjom skansen zyskał zupełnie nowe oblicza - eksponaty schowano pod różnego rodzaju wiatami, powstał dworzec kolejki wąskotorowej, pawilony usługowe, park górniczy i geologiczny, kolejowy tor przeszkód, a także specjalne strefy: koncertowa, spacerowa, a także gastronomiczna i rozrywkowa.

Przedstawiciele SMZT liczą, że niektóre pomysły studentów uda się w przyszłości zrealizować. Dla autorów prac ważną inspiracją były sugestie samych członków Stowarzyszenia, którzy przekazali swoje uwagi podczas wizji lokalnej. Według założeń skansen ma w przyszłości być miejscem nie tylko edukacji, ale także rozrywki, kultury i wypoczynku.

Wcześniej wizualizacje można było oglądać w siedzibie Wydziału Architektury w Gliwicach – teraz mogą się z nimi zapoznać wszyscy zwiedzający Tarnowskie Góry. Podczas wernisażu wystawy promowano książkę pt. "Wokół Dziedzictwa Poprzemysłowego Ziemi Tarnogórskiej", napisaną w związku z opracowanymi koncepcjami.

Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jednym z tarnogórskich zabytków, wpisanych w lipcu br. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści zwiedzający kopalnię z reguły odwiedzają także skansen. Znajduje się w nim około 30 eksponatów, m.in. zabytkowych parowozów, maszyn wyciągowych, pomp i kotłów.

Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii górnictwa na tych ziemiach, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XIX w. było wprowadzenie nowoczesnej techniki parowej. W latach 1788-1804 sprowadzono do Tarnowskich Gór osiem maszyn parowych, które do 1834 roku pompowały wodę z 17 szybów.

Wystawa będzie czynna do 30 listopada. Prace można oglądać w Galerii pod Kopułą.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tarnowskie Góry
stacja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....