TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Sukces połączeń do Buska, całorocznych kursów nie będzie
InfoRail.pl - Opublikowano: 17.09.2018 10:19:37 1 komentarz
Sukces połączeń do Buska, całorocznych kursów nie będzie (foto: UMWŚ)

"Pociąg do Zdroju", czyli weekendowe połączenie kolejowe Kielce – Busko-Zdrój można uznać za sukces – poinformował Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. W ciągu dwóch miesięcy skorzystało z niego prawie 5 tysięcy pasażerów i blisko 200 rowerzystów.

To pokazuje, że należy podjąć starania, by uruchomić to połączenie na stałe – mówił Waldemar Sikora, burmistrz Buska Zdroju. W piątek, 14 września partnerzy tego projektu spotkali się w Busku, aby podsumować dotychczasowe działania i rozmawiać o możliwości wpisania połączenia Kielce – Busko w całoroczny rozkład jazdy PKP.

Pociąg relacji Kielce – Busko po raz pierwszy wyruszył w trasę 30 czerwca. Od tego czasu, do 2 września w każdą sobotę i niedzielę realizowane były po dwa połączenia ze stolicy województwa do Uzdrowiska i z powrotem. Było to możliwe dzięki współpracy samorządów: województwa i Buska-Zdroju, Uzdrowiska oraz Świętokrzyskiego Oddziału PKP PLK i Przewozów Regionalnych.

5 tysięcy pasażerów to jest bardzo dobry wynik – stwierdził Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. To między innymi zasługa Biletu Świętokrzyskiego, który dawał pasażerom możliwość dojazdu ze stacji kolejowej do Uzdrowiska lub centrum miasta bez dodatkowych opłat. A było to możliwe dzięki samorządowi Buska, który te przejazdy organizował. Nie bez znaczenia była także współpraca w zakresie promocji tych kursów prowadzona przez miasto i Uzdrowisko – dodał.

Żeby to połączenie uruchomić, najpierw trzeba było zmodernizować nieczynną przez lata linię kolejową. Jak twierdzi Grzegorz Łukasik, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PKP PLK trzeba było wyremontować tory, ale także uzupełnić rozkradzioną elektryczną trakcję. Był to koszt 650 tysięcy złotych.

Cieszę się, że została podjęta próba reaktywacji tego połączenia i udało się przywrócić do właściwych parametrów linię numer 73. Liczymy na to, że będzie to dopiero początek współpracy, która przyczyni się do rozwoju tych połączeń – powiedział dyrektor Łukasik.

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego tak ocenił przedsięwzięcie: Po pierwsze – linia między Kielcami a Buskiem jest potrzebna. Po drugie – deklarujemy współpracę, aby docelowo to połączenie mogło być połączeniem codziennym, aby nie tylko turystycznym. Po trzecie – stoją przed nami różne bariery natury infrastrukturalnej, organizacyjnej i finansowej, które musimy pokonać, aby to połączenie miało sens, żeby pociąg zatrzymywał się na stacjach, na których powinien się zatrzymywać i jechał odpowiednio szybko. Będziemy w najbliższym czasie nad tym pracować.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego zabezpieczono około 9 milionów złotych na opracowanie dokumentacji dotyczącej przystosowania linii Kielce – Busko dla potrzeb codziennych kursów. To oznacza remont lub budowę stacji kolejowych w miejscowościach na tej trasie. Na razie brane są pod uwagę trzy miejscowości: Kije, Brzeziny i Włoszczowice. Choć jak zapewnia Grzegorz Łukasik, lista nie jest jeszcze zamknięta.

Bardzo się cieszę, że gmina Kije znajdzie się w tym projekcie. Ludzie patrzą z nadzieją na to, że połączenie zostanie reaktywowane. Jestem przekonany, że przywrócenie transportu klejowego znacznie poprawi jakość życia mieszkańców, którzy żyją w miejscowościach bardziej odsuniętych od drogi – powiedział Krzysztof Słonina, wójt gminy Kije.

Projekt zakłada też wybudowanie około półtora kilometra torów od stacji Busko do centrum miasta w okolicy dworca PKS.

Prace nad przygotowaniem dokumentacji technicznej rozpoczną się w przyszłym roku – zapowiada Jan Maćkowiak.

Na razie trudno jest przewidzieć kiedy linia Kielce – Busko na stałe znajdzie się w rozkładzie jazdy. Wiadomo natomiast, że w przyszłym sezonie wakacyjnym to połączenie znów zostanie uruchomione, być może także w piątki.

W tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego kontynuuje również wakacyjne połączenia kolejowe z Kielc do Sandomierza. Tylko w tym roku skorzystało z niego ponad 16 tysięcy pasażerów. Dlatego zdecydowano, że kursowanie tego pociągu zostanie przedłużone do końca września tego roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Busko-Zdrój
Kielce
świętokrzyskie
  • kolejFAN – 18.09.2018

    jakie to polskie - jest popyt,ludzie chcieliby jezdzić - nie damy, bo po co, jeszcze by się nauczyli koleją jezdzic i busiki by pustawe jezdziły

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....