TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Transport kolejowy w budżecie Zachodniopomorskiego
PAP InfoRail - Opublikowano: 22.12.2016 08:21:49 1 komentarz
Transport kolejowy w budżecie Zachodniopomorskiego

Budżet Pomorza Zachodniego na 2017 r. przewiduje największe w historii wydatki na inwestycje - podkreślają władze województwa. Opozycja w sejmiku wskazuje na opóźnienia w wydatkowaniu pieniędzy na inwestycje i duży, jej zdaniem, deficyt.

W uchwalonym budżecie wydatki zaplanowano na poziomie 933,3 mln zł, a dochody 855,4 mln zł. Za jego przyjęciem głosowało 20 radnych, pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Blisko 365 mln zł to dotacje i płatności z UE, będące podstawowym źródłem dochodów budżetu. Kolejne pod względem wysokości dochodu są udziały w podatkach z budżetu państwa (182 mln zł) i część oświatowa i wyrównawcza subwencji (111,5 mln zł).

Według zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza, budżet jest "historyczny" i "proinwestycyjny". "To historycznie największy budżet Pomorza Zachodniego. Wydatki zaplanowano na poziomie ponad 933 mln zł, z czego wydzielono historycznie największą kwotę wydatków inwestycyjnych, czyli 438 mln zł" - poinformował Geblewicz.

Budżet jest bezpieczny, bo zdecydowana większość inwestycji oparta jest o fundusze unijne - podkreślał marszałek. "Pomimo dużego deficytu w wysokości 78 mln zł, 42 mln stanowią przychody z planowanej nadwyżki z 2016 r. Zatem to, co zaoszczędziliśmy, przeznaczamy na rozwój województwa w kolejnych latach. Pozostałe środki pochodzić będą co prawda z kredytu, ale nie zadłużamy województwa nadmiernie" - mówił.

"Budżet jest ambitny w celach inwestycyjnych, ale porównując budżety z br. i 2017 r. widać, że w nową perspektywę finansową wchodzimy bardzo powoli" - powiedział PAP w środę przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku Paweł Mucha. "Nadwyżka budżetowa z 2016 r. to niewydatkowane środki. Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, że w terminie nie udaje się zrealizować inwestycji i to przechodzi, jako naddatek, w perspektywie budżetu kolejnego roku" - dodał Mucha.

"Bardzo nas niepokoi deficyt w wysokości prawie 80 mln zł, a także dług utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie ponad 270 mln zł" - podkreślał Mucha. "Zaskakuje także bardzo wysoki spadek wydatków, jeżeli chodzi o sferę opieki społecznej i ochrony zdrowia, ale także bardzo znaczący spadek wydatków na sferę rolnictwa" - dodał.

Wydatki majątkowe stanowią ogółem 47 proc. wydatków budżetu. Dominują w nich projekty inwestycyjne (ponad 43 proc. wydatków budżetu) ujęte w wieloletniej prognozie finansowej samorządu województwa. Najwięcej inwestycji zaplanowano w obszarze infrastruktury transportowej, to zakup taboru kolejowego i poprawa stanu technicznego dróg wojewódzkich.

Główną pozycją wydatków budżetu jest transport i łączność. To łącznie 560 mln zł, z czego przebudowa i utrzymanie dróg wojewódzkich stanowi blisko 250 mln zł, a dotacja dla Przewozów Regionalnych na pasażerskie przewozy kolejowe - 81 mln zł.

Nadwyżkę operacyjną w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na poziomie 36 mln zł, co ma pozwolić obsłużyć roczne zobowiązania województwa. Te mają zamknąć się kwotą 272,3 mln zł (blisko 32 proc. dochodów budżetu planowanych na 2017 r.)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zachodniopomorskie
  • good – 23.12.2016

    Marszałek dokupi,PR też obiecują, planowali to już zanim dotację dostali więc to już pewne że niedługo pojedziemy nowymi pociągami

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....