TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Udany rok dla GKW. Są dalsze plany rozwoju
InfoRail.pl - Opublikowano: 20.01.2020 12:15:06
Udany rok dla GKW. Są dalsze plany rozwoju (foto: GKW)

Rok 2019 był udany dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Pociągi cieszyły się dużą popularnością, a dzięki wsparciu samorządów oraz zaangażowaniu wolontariuszy udało się przeprowadzić wiele bardzo istotnych napraw.

Istotne jest, że liczba podróżnych korzystających z usług GKW rośnie. W roku 2019 wzrost ten był imponujący. O ile w roku 2018 przewieziono 15 100 podróżnych, to w roku 2019 było to już 21 300 osób! To o 40 procent więcej! Takim wynikiem nie może pochwalić się żadna inna kolej wąskotorowa w Polsce.

Miniony sezon tradycyjnie rozpoczęła Industriada (8 czerwca), a już następnego dnia, wcześniej niż w latach poprzednich, wyruszyły na szlak pociągi rozkładowe do Miasteczka Śląskiego. Kursowały one w każdą sobotę i niedzielę do 8 września włącznie. Już niecałe trzy tygodnie później na miłośników podróży wąskim torem czekały kolejne atrakcje: 28 września pociągi, tym razem prowadzone przez najprawdziwszy parowóz, uświetniły obchody Święta Pary zorganizowanego przez Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, a dzień później były główną atrakcją zorganizowanego w Bytomiu Dnia Pary na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych. 5 października nie lada atrakcja spotkała miłośników fotografii kolejowej i industrialnej. Zorganizowano dla nich specjalną nocną imprezę zatytułowaną “Nocna Szychta", podczas której pociąg wielokrotnie zatrzymywał się i pozował do zdjęć. Gwiazdą wieczoru ponownie był parowóz. Ale to nie wszystko. Następnego dnia, 6 października, na tory po raz czwarty wyruszył Srebrny Pociąg – wspólne przedsięwzięcie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Kolei Śląskich. Dzięki udanej współpracy z partnerami turyści mogli na jednym bilecie odbyć podróż pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia, w Bytomiu przesiąść się na pociąg kolei wąskotorowej, dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra, zwiedzić ją i wrócić do Katowic. Impreza, jak zwykle, cieszyła się dużą popularnością, a bilety schodziły na pniu.

Żeby to wszystko mogło dojść do skutku o kolej trzeba cały czas dbać. Naprawiać tory, remontować budynki na stacji w Bytomiu Karbiu, wagony i lokomotywy. W ubiegłym roku, prócz codziennych prac utrzymaniowych i drobnych napraw, udało zrealizować kilka większych rzeczy:

- wydłużono skład o dwa kolejne wagony pasażerskie, tym razem zamknięte, z drzwiami, ok-nami i oświetleniem, doskonałe na dni chłodniejsze, czy deszczowe

- przeprowadzono remonty rozjazdów na głównej stacji naszej kolei – na stacji Bytom Karb Wąskotorowy

- wyremontowano ważny przejazd kolejowy w Tarnowskich Górach

- dzięki niesamowitemu zaangażowaniu wolontariuszy (niektórzy z nich przyjeżdżają aż z Krakowa czy Warszawy!) zakończony został kolejny etap remontu nastawni. Miejsce, które jeszcze kilka lat temu było niemalże ruiną odzyskuje blask i stanie się przestrzenią, gdzie już wkrótce będzie można zobaczyć działające urządzenia sterowania ruchem kolejowym, na własne oczy zobaczyć coś, co normalnie dla osób postronnych jest zupełnie niedostępne. Co więcej – jest to jedyny taki obiekt na kolejach wąskotorowych w Polsce!

- udało się pozyskać parowóz typu T49 Ryś z roku 1950, unikatową cysternę zbudowaną w roku 1927 oraz interesujący okaz węglarki z lat 40. XX wieku.

Plany na rok 2020

Już na początku czerwca GKW zapraszają na stację Bytom Karb na imprezę z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADY. Jak zwykle szykuje się moc atrakcji. Rzecz jasna będzie też można podróżować wąskotorowymi pociągami. 7 czerwca wyruszą na szlak rozkładowe pociągi z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Będą kursowały w soboty, niedziele i święta do 13 września włącznie. W każdą niedzielę od 4 października do 13 grudnia wyruszy na szlak Srebrny Pociąg. GKW planuje oddać do użytku kolejny wagon pasażerski. Dłuższy pociąg to więcej miejsca. W planach jest także uruchomienie parowozu T49 Ryś.

Bliższe informacje o planowanych wydarzeniach oraz rozkłady jazdy będą publikowane na profilu GKW na Facebooku: https://www.facebook.com/GKWBytom/ oraz na stronie internetowej: http://sgkw.eu. Pytania do GKW można też kierować na adres poczty internetowej in-fo@sgkw.eu.

Rok 2019 w liczbach

Liczba przewiezionych podróżnych

21 292

Wzrost względem roku 2018

40,7%

Liczba przewiezionych rowerów

>3 000

Liczba uruchomionych pociągów

202

Liczba odwołanych pociągów

0

Liczba kilometrów przejechanych przez nasze pociągi

4 500

Liczba dni kursowania pociągów

50Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wąskotorówka
Bytom
GKW

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....