TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Unijna kasa na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, m.in. do lotniska w Jesionce
InfoRail.pl - Opublikowano: 19.07.2018 15:13:07
Unijna kasa na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, m.in. do lotniska w Jesionce

Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstanie między innymi połączenie kolejowe Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce – informuje CUPT.

Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego podpisali 19 lipca umowę na unijne dofinansowanie projektu "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej". Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 301 milionów złotych, w tym ponad 208 milionów złotych pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Inwestycja zakłada szereg działań mających na celu rozwój transportu kolejowego w aglomeracji rzeszowskiej. Najważniejszym jest budowa połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka o długości 4,96 km oraz budowa nowych przystanków osobowych/peronów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, węzłów przesiadkowych, mijanek, wiaduktu kolejowego oraz parkingów typu "park&ride". W ramach projektu beneficjent przewidział również prace punktowe na liniach kolejowych nr 71, 91 i 106.

Realizacja projektu będzie kolejnym krokiem na drodze do powstania i uzyskania pełnej funkcjonalności przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, która połączy gminy zlokalizowane w obrębie linii kolejowych biegnących od Dębicy do Przeworska i od Kolbuszowej po Strzyżów.

Inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa pomiędzy Województwem Podkarpackim, 16 gminami oraz Spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Partnerem wiodącym (beneficjentem projektu) jest Województwo Podkarpackie, które ponosić będzie pełną odpowiedzialność za przygotowanie, realizację, nadzór i końcowe rozliczenie projektu.

"Bardzo się cieszę, że dzięki podpisanej dzisiaj umowie mieszkańcy Województwa Podkarpackiego będą mogli korzystać z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Dotychczasowe doświadczenia z funkcjonowania kolei aglomeracyjnych w Polsce wskazują, że jest to kolej nowoczesna, bezpieczna, punktualna oraz dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ten ostatni aspekt nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przyjęcia przez Radę Ministrów uchwały w sprawie ustanowienia programu Dostępność Plus" – napisał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w liście odczytanym przez szefa Gabinetu Politycznego Łukasza Smółkę.

"Dzisiejsza umowa na budowę połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka jest kolejnym dużym krokiem w kierunku rozwoju kolei metropolitalnej w Rzeszowie. Inwestycja ta idealnie uzupełnia projekt zakupu 10 pociągów dedykowanych obsłudze kolei metropolitalnych, dla którego w maju br. podpisana została umowa o dofinasowanie. Łącznie, w ramach tych dwóch projektów, na rozwój kolei miejskiej w Rzeszowie przeznaczono prawie 325 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

W ostatnich kilkunastu tygodniach dofinansowaliśmy tego typu inwestycje także w Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu, a wkrótce dofinansujemy też odbudowę linii, która połączy Katowice z lotniskiem w Pyrzowicach" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Wiceminister dodał, że 29 lipca rusza nabór w ramach kolejnego konkursu, w którym będzie można pozyskać na ten cel 500 milionów złotych. "Oprócz infrastruktury będziemy mogli dofinansować też wydatki związane z systemami biletowymi" – poinformował Słowik.

"Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej to projekt o kluczowym znaczeniu dla rozwoju transportu kolejowego w województwie podkarpackim. Dzięki PKA zwiększy się dostępność połączeń kolejowych dla mieszkańców aglomeracji rzeszowskiej oraz poprawi się jakość podróży pasażerów korzystających z pociągów. Ważne jest również to, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego w regionie" - podkreślił Przemysław Gorgol, Dyrektor CUPT.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CUPT
Unia Europejska
Podkarpackie
  • Rafał Pytko – 19.07.2018

    W tytule jest błąd, lotnisko jest w jAsionce.

  • Filip Bobulski – 20.07.2018

    budowanie kolei na lotnisko, z którego raz dziennie wylatuje samolot do UK i warszawy. Rozumiem, że wspieranie inwestycji prawdziwie potrzebnych mieszkańcom Rzeszowa jest passe i liczy się tzw. "innowacyjność"

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....