TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Unijne pieniądze na kolej nie będą wykorzystane
PAP - Opublikowano: 03.12.2012 08:54:03 2 komentarze
Unijne pieniądze na kolej nie będą wykorzystane

Jestem pewna, że unijne pieniądze na lata 2007-13 będą w całości wykorzystane. Niestety, pula przeznaczona na kolej raczej nie będzie w pełni zagospodarowana - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. W unijnym programie Infrastruktura i Środowisko na dofinansowanie inwestycji kolejowych w latach 2007-2013 przeznaczono 4,8 mld euro (ok. 20 mld zł). Pieniądze można wydawać do końca 2015 r., ale podpisać umowy na dofinansowanie inwestycji należy do końca przyszłego roku. Kolejarze powinni zbliżać się do końca kontraktowania tych środków, a są mniej więcej w połowie.

Mamy w tej chwili zakontraktowanych ok. 50 proc. środków na kolej. To jest oczywiście nieporównanie mniej niż w innych sektorach, ale z drugiej strony w porównaniu z mniej niż 20%, jakie mieliśmy dwa lata temu, widać duży postęp - oceniła w rozmowie z PAP Bieńkowska. Oczywiście w tej chwili, wspólnie z ministerstwem transportu, spółkami kolejowymi i Komisją Europejską, robimy wszystko co się da, by tych pieniędzy wykorzystać jak najwięcej - dodała. Jej zdaniem trudno teraz w pełni ocenić, czy część puli dla kolei zostanie niewykorzystana. Jeśli tak by było, to mówię całkiem uczciwie, że w 2014 r. będziemy musieli część tych pieniędzy przesunąć na inne cele - powiedziała szefowa resortu rozwoju regionalnego.

 

Polski rząd próbował już raz przesunąć pieniądze z inwestycji kolejowych na drogowe: na początku zeszłego roku zdecydował, że 1,2 mld euro - czyli jedna czwarta przeznaczonej dla kolejarzy puli - zostanie przesunięta na inwestycje drogowe. Komisja Europejska dotąd nie wydała oficjalnego stanowiska w tej sprawie, jednak ministerstwo transportu zaproponowało nowe projekty, na które mogłyby być wydawane unijne pieniądze. Są to np. rewitalizacje linii kolejowych, czyli przywrócenie im parametrów, do jakich zostały zaprojektowane - jest to tańsze i szybsze niż modernizacje. Do dofinansowania unijnego zaproponowano też liczne inwestycje w tabor, przykładowo PKP Intercity chce uzyskać z funduszy unijnych ok. 2 mld zł do 2015 r.

Zdaniem minister Bieńkowskiej, jeśli polski rząd kolejny raz zwróci się do KE o przesunięcie części pieniędzy z kolei na inny cel, to tym razem Komisja się zgodzi. Jeśli będzie widziała, że już zrobiliśmy wszystko co było możliwe, by wykorzystać te pieniądze, a jednak część z nich nadal zostaje, to myślę, że wyda zgodę, by przeznaczyć je na inny cel - wyjaśniła. Uratujemy te pieniądze, ale mam nadzieję, że to co się działo przez ostatnie lata z kolejami, to jest nauka na przyszłość, a także dobre przygotowanie do tego, co nas czeka, bo - powtarzam to po raz kolejny - w odniesieniu do inwestycji transportowych następny budżet unijny to będzie dla Polski budżet kolejowy. Pieniędzy na kolej może być znacznie więcej niż teraz - dodała.

 Szefowa resortu rozwoju regionalnego przyznała jednak, że choć na zewnątrz tego nie widać, to na kolei przez ostatnie półtora roku została wykonana ogromna praca, żeby zwiększyć możliwości wykorzystania pieniędzy z UE.

To co teraz kolejarze robią, to jest także przygotowywanie się do wykorzystywania pieniędzy z nowego budżetu. Wprawdzie teraz są skupieni głównie na realizowaniu bieżących inwestycji, ale część tej energii powinna być wykorzystana na przygotowanie nowych projektów na przyszłość. Mamy jeszcze około dwóch lat, zanim ruszy wydawanie pieniędzy na kolej z nowego budżetu. Niby jeszcze trochę czasu jest, ale trzeba zacząć przygotowywać się jak najszybciej - powiedziała minister.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Unia Europejska
PKP Intercity
  • projektant – 04.12.2012

    jeżeli urzędy wydają decyzje np lokalizacyjne na istniejącą linie kolejową 4 miesiące a na nową 2 lata to o czym my rozmawiamy bo gdzie pozostałe dokumenty

  • Krakus – 04.12.2012

    Jak można dostać pieniądze i ich nie umiec wykorzystać, gdy gołym okiem widać, że tych pieniędzy jest aż za mało, że to kropla w morzu potrzeb ?? A jakaś idiotka będzie mówić, ze to postęp bo dwa lata temu wydali jeszcze mniej... Oto Polska właśnie....

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....