TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

W Ełku powstanie Park Odkrywców Kolei
- Opublikowano: 21.02.2018 17:10:39
W Ełku powstał Park Odkrywców Kolei

W Ełku na Mazurach powstanie Park Odkrywców Kolei, który ma przybliżać zasady działania i zabytki kolejowej techniki. Warta 4 mln zł inwestycja będzie kolejnym etapem rewaloryzacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej, która jest działem tamtejszego Muzeum Historycznego.

Park Odkrywców Kolei ma być gotowy do sierpnia. Ełcki magistrat rozstrzygnął już przetarg na tę inwestycję i wkrótce ma podpisać umowę z wykonawcą. Wykonawca ma uporządkować i zagospodarować ok. 1 ha terenu i zainstalować w parku urządzenia, dzięki którym zwiedzający poznają zasady fizyki wykorzystywane w pracy wąskotorówki.

Zdaniem dyrektora Muzeum Historycznego w Ełku Kazimierza Bogusza, formuła parku edukacyjnego, czyli nauki przez zabawę, pozwoli w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżyć działanie i zabytki techniki kolejowej osobom, które wcześniej nie były pasjonatami tego środku transportu.

Jedną z atrakcji parku mają być wyścigi drezyn po co najmniej dwóch równoległych torach. Pojazdy przypominające małe lokomotywy będą wyposażone w urządzenia na wzór ręcznej pompki samochodowej i poruszane mechanizmem pneumatycznym lub elektrycznym.

W parku znajdzie się też "górka rozrządu" umożliwiająca praktyczna naukę planowania trasy kolejowej oraz "karuzela z przekładniami", która unaoczni jak przy pomocy kół zębatych można siłą ludzkich mięśni poruszać duże i ciężkie urządzenia. Będą też eksponaty wyjaśniające w prosty sposób działanie tłoków pneumatycznych czy silników parowych dawnych lokomotyw, a także wiele innych urządzeń związanych z technikami stosowanymi na kolei.

Inwestycja będzie kosztować ok. 4 mln zł, z czego 3,4 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

To kolejne przedsięwzięcie służące rewitalizacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej i jej dostosowaniu do potrzeb ełckiego muzeum. Wcześniej lokalny samorząd zdobył środki z UE m.in. na przebudowę budynku stacyjnego na potrzeby muzeum, remont parowozów i innego zabytkowego taboru.

Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1910-1913. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. Prowadzi sezonowe przejazdy turystyczne - tylko w ub. roku uruchomiła 139 takich kursów i przewiozła ponad 23 tys. pasażerów.

Trasa wąskotorówki liczy łącznie 48 km i prowadzi z Ełku przez Laski Małe do Turowa i Zawad. Letnie przejazdy "w stylu retro" są organizowane z Ełku do miejscowości Sypitki i z powrotem (ok. 30 km).

Ełcka wąskotorówka od 1991 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Miasto przejęło ją od PKP w 2002 r., a od blisko czterech lat jest ona działem Muzeum Historycznego w Ełku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
  • Daniel Kubiak – 21.02.2018

    "W Ełku powstał Park" "W Ełku na Mazurach powstanie" To tak naprawdę jak? Jest jeszcze w fazie projektowania?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....