TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

W hołdzie Janowi Pawłowi II – Pociąg papieski
Karol Wach - Opublikowano: 19.06.2006 15:30:53 1 komentarz
W hołdzie Janowi Pawłowi II – Pociąg papieski

W dniu 31 maja 2006 roku po raz pierwszy szlak między Krakowem a Wadowicami przemierzył Pociąg papieski. Jest to hołd złożony Janowi Pawłowi II przez polskich kolejarzy, a jednocześnie wyraz ich wdzięczności za 27 lat pontyfikatu Wielkiego Polaka. Chcielibyśmy przybliżyć naszym Czytelnikom ten jedyny w swoim rodzaju pociąg i tym samym zachęcić do korzystania z jego usług.

 

Idea Pociągu papieskiego

 

Idea Pociągu papieskiego zrodziła się we wrześniu ubiegłego roku podczas pielgrzymki polskich kolejarzy do Łagiewnik. To właśnie wtedy postanowili oni, że w ten sposób podziękują Papieżowi Janowi Pawłowi II za Jego pontyfikat. Dzięki tej szlachetnej inicjatywie Polacy mają możliwość odwiedzić wszystkie miejsca szczególnie ważne w życiu ich wielkiego Rodaka, chociażby Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej czy wreszcie rodzinne miasto Papieża –Wadowice. W zamyśle kolejarzy inicjatywa ta ma przyczynić się do szerzenia i propagowania nauki Jana Pawła II.

 

27 i 31 maja 2006 roku –dwie najważniejsze daty w historii pociągu

 

Dnia 27 maja 2006 roku pojazd został poświęcony przez Benedykta XVI, który przyjął także dar od kolejarzy w postaci modelu, będącego wierną kopią pociągu papieskiego. Znalazła się na nim inskrypcja \'Polscy kolejarze na pamiątkę pierwszej wizyty Papieża Benedykta XVI w ojczyźnie Jana Pawła Wielkiego Maj A.D. 2006 - Polska\'.

Kilka dni później –31 maja skład wyjechał na trasę, co prawda był to przejazd zamknięty, ale można rzec, że to właśnie wtedy po raz pierwszy połączył dwa najbardziej bliskie Janowi Pawłowi II miasta –Kraków i Wadowice. Także tego dnia odbyła się uroczysta prezentacja pociągu na Dworcu Głównym. Regularne jazdy z pasażerami rozpoczęły się 3 czerwca.

 

Trasa pociągu papieskiego

 

Jak wspominaliśmy już wyżej trasa przejazdu pociągu papieskiego została ułożona w taki sposób, aby korzystający z niego podróżni mogli dotrzeć do miejsc szczególnie związanych i bliskich Ojcu Świętemu. Kursuje on zatem miedzy Krakowem Głównym, a Wadowicami, zatrzymując się na stacjach: Kraków Płaszów, Kraków Łagiewniki, Skawina, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska. W ciągu dnia pociąg wykonuje trzy kursy tam i z powrotem, odjeżdżając z Krakowa o godz. 8:55, 12:55 i 16:55, z Wadowic natomiast o godz. 10.30, 14.30 i 18.30 . Pokonanie całej trasy zajmuje godzinę i 13 minut. Rozkład jazdy jest skonstruowany w taki sposób, aby podróżni mogli odwiedzić kilka miejsc w jednym dniu. Poniżej prezentujemy przykładowe plany podróży, przygotowane przez PKP Przewozy Regionalne:

 

Wadowice 10:30 (o) –Kraków Łagiewniki 11:17 (p)

Kraków Łagiewniki 13:11 (o) –Kalwaria Zebrzydowska 13:47 (p)

Kalwaria Zebrzydowska (o) 17:49 –Wadowice 18:08 (p)

 

Kraków Główny 8:55 (o) –Kraków Łagiewniki 9:09 (p)

Kraków Łagiewniki 13:11 (o) –Wadowice (p) 14:08

Wadowice 18:30 (o) –Kraków Główny 19:43 (p)

 

Tabor

 

  

Pociąg papieski jest obsługiwany przez skład 14WE –07. Został on specjalnie zaprojektowany pod kątem kursowania na papieskiej linii przez krakowską firmę EC Engineering należącą do grupy ENERGOCONTROL. Wykonanie natomiast zostało powierzone zakładom NEWAG S.A. z Nowego Sącza. Pojazd został pomalowany w papieskie, biało-żółte barwy. Na jego burtach znalazł się herb Jana Pawła II. Jest on wyposażony w 152 fotele, monitoring wnętrza oraz klimatyzację. Przystosowano go także do przewozu osób niepełnoprawnych –każdorazowo może podróżować nim 8 osób na wózkach inwalidzkich. Także dla nich dostosowano toalety i przejścia. W pociągu zamontowane zostały urządzenia multimedialne, przy pomocy których można będzie oglądać materiały na temat pontyfikatu Papieża (także w wersjach obcojęzycznych).

 

Infrastruktura

 

Gruntownej modernizacji została poddana linia kolejowe, po której kursuje Pociąg papieski. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zadbała o nowy wizerunek dworców i przystanków na papieskim szlaku. W ich pobliżu zorganizowane zostały miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autokarów.

 

Bilety

 

  

PKP Przewozy Regionalne sprzedają bilety na przejazd pociągiem w punktach obsługi pasażerów na dworcach Kraków Główny, Kraków Płaszów, Kraków Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i Wadowice. Za przejazd w jedną stronę trzeba zapłacić 11,50 zł , w dwie natomiast 18 zł . Dla powyższych cen stosowane są ulgi ustawowe. Bilet ważny jeden dzień zgodnie z planem podróży.

Opłata za wynajęcie całego pociągu wynosi 1050 zł w jedną stronę. Ponadto przygotowano zniżki dla grup powyżej 10 osób.

 

Pociąg papieski to bardzo interesująca inicjatywa PKP Przewozy Regionalne. Daje on okazję do zapoznania się z miejscami szczególnie bliskimi Janowi Pawłowi II. Warty podkreślenia jest fakt, iż podróż można odbyć jednym z najnowocześniejszych polskich pojazdów szynowych. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko zachęcić do przejażdżki Pociągiem papieskim.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
pociąg
Kraków
Jan Paweł II
Newag
Wadowice
pociąg papieski
  • Chris – 20.06.2006

    PR to juz tylko modlitwa zostala, bo te dlugi to juz tylko sily nieziemskie moga zlikwidowac ;p

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....