W PKP powstanie dywizja autobusowa? Dla ratowania PKS-ów

inforail
29.06.2020 10:45
0 Komentarzy

W MinisterstwieAktywów Państwowych powstała koncepcja ratowania państwowych PKS-ów.Przewoźnicy utworzyliby dywizję autobusową w ramach grupy PKP – informujeponiedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Koronawirus znacznie pogłębił problemy przewoźnikówautobusowych. Zwłaszcza tych, którzy dowożą pasażerów do miast. Jednym z nichjest PKS Częstochowa, który od 1 lipca przestanie jeździć” – czytamy w”DGP”.

Jako ustalono, „według likwidatora spółki, która od latbyła w coraz gorszej sytuacji i kasowała kolejne kursy, autobusy mogłyby dalejjeździć, gdyby kierowcy przystali na nowe warunki – założyliby firmy idzierżawiliby pojazdy od spółki”. „Ich zarobek zależałby m.in. od liczbysprzedanych biletów. Pracownicy nie chcą się na to zgodzić. Częstochowskaspółka to jeden z kilkunastu PKS-ów, który nadal należy do Skarbu Państwa ipodlega Ministerstwu Aktywów Państwowych. Dlatego lokalni samorządowcy zwrócilisię do resortu o ratowanie przewoźnika” – napisano.

Zdaniem „DGP”, „są na to pewne szanse”.”Powstaje właśnie koncepcja, która ma pomóc ostatnim państwowym PKS-om, wtym przewoźnikowi z Częstochowy. Pomysł w skrócie polega na integracjikilkunastu przewoźników, którzy stworzyliby grupę spółek przewozowych. Procesemłączenia działalności zajęłaby się firma, która radzi sobie najlepiej. Towarszawski PKS Polonus, który realizuje przewozy dalekobieżne i wybrane kursypodmiejskie koło stolicy. Zarządza też największym dworcem autobusowym w Polsce– Warszawa Zachodnia. Państwowe spółki autobusowe weszłyby też w ścisłąwspółpracę z PKP” – informuje dziennik.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski powiedział”DGP”, że jest „zwolennikiem zintegrowania spółek PKS-owych podprzewodnictwem Polonusa i stworzenia dywizji autobusowej, która działałaby wewspółpracy lub w ramach Grupy PKP”.

„Autorzy koncepcji liczą na synergię państwowych spółekw obszarze transportu. Autobusy pełniłyby m.in. funkcję dowozową do dworców PKPw poszczególnych miastach. Dla pasażerów atrakcyjny miałby być m.in. wspólnybilet na pociągi i autobusy” – czytamy.

Według gazety, „integrację przewoźników ma ułatwićtworzone przez Ministerstwo Aktywów Państwowych prawo holdingowe”.”Nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie ten pomysł może wejść w życie, ale jakusłyszeliśmy nieoficjalnie, w obliczu pandemii i kłopotów przewoźników jestpresja na szybkie jego wdrożenie” – napisano. (PAP)

Komentarze