Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W sobotę pociągi wracają na linię Oborniki Wlkp – Piła

inforail
12.10.2018 08:27
0 Komentarzy

W sobotę przywróconyma być ruch pociągów między Obornikami Wielkopolskimi a Piłą na remontowanejlinii Poznań – Piła.

Od maja pasażerów na tym odcinku woziły autobusy, pierwotnieprzerwa w ruchu pociągów miała potrwać do września. W 2019 roku podróż zPoznania do Piły ma skrócić się o ok. 40 minut i potrwać ok. 80 minut. Odcinekmiędzy Piłą a Obornikami jest linią jednotorową. Od maja trwała jej przebudowapołączona z wstrzymaniem ruchu pociągów. Wykonawca prowadził wymianę torów isieci trakcyjnej. Przebudowane zostały przejazdy kolejowo-drogowe izmodernizowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Pasażerowie składówdalekobieżnych jeździli w tym czasie objazdami przez Krzyż lub Stargard.

Zasadnicze prace na linii kolejowej Poznań – Piła na60-kilometrowym odcinku Oborniki Wielkopolskie – Piła zostały już zakończone. Koniecznośćdokładnego sprawdzenia prawidłowej pracy urządzeń sterowania ruchem kolejowymzainstalowanych na linii pomiędzy Piłą a Poznaniem wymagało dodatkowego czasu.To bardzo ważny aspekt przed oddaniem linii do użytku, gdyż od sprawności iniezawodności tych urządzeń zależy bezpieczeństwo podróży – podały PKP PLK.

Współfinansowana ze środków unijnych modernizacja liniiPoznań – Piła o długości 94 kilometrów kosztować ma 500 mln zł. Inwestycjaskróci wcześniejszy, ok. dwugodzinny czas przejazdu między Poznaniem a Piłą ook. 40 minut. Poprawi się też przepustowość linii.

Wcześniej, w zależności od danego odcinka, prędkość pociągówwynosiła od 50 do 100 km/h, a w niektórych miejscach zaledwie 30 km/h. Pozakończeniu inwestycji pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km nagodzinę.

85 proc. środków na przebudowę linii pochodzi zdofinansowania ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego nalata 2014-2020.


Komentarze