TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

W weekend parada parowozów w Wolsztynie
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 26.04.2017 08:40:33 4 komentarze
W weekend parada parowozów w Wolsztynie

Dziesięć zabytkowych lokomotyw zostanie zaprezentowanych w sobotę podczas XXIV Parady Parowozów w Wolsztynie. Widzowie zobaczą czynne lokomotywy z Polski, Niemiec i Czech.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Parada Parowozów jest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei, podczas którego prezentowane są zabytkowe lokomotywy parowe. Co roku do Wolsztyna przyjeżdża ok. 20 tys. miłośników kolei nie tylko z Europy, ale także m.in. Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych.

Święto parowozów rozpocznie się już w piątek, ale główna atrakcja, czyli parada zabytkowych lokomotyw zaplanowana jest tradycyjnie na sobotę. Wtedy, o godz. 13.30 można będzie zobaczyć wszystkie parowozy, które wspólnie wezmą udział w tym widowisku.

"Podczas tegorocznej parady zaprezentowanych zostanie dziesięć parowozów: dwa ze zbiorów wolsztyńskiej parowozowni: Pt47-65 i OI49-59, a także OKz32-2 i TKt48-191 ze skansenu PKP Cargo S.A. z Chabówki, TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, i TKh05353 z wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei. Na paradzie pojawią się też parowozy z Czech i z Niemiec, w tym 18 201, czyli najszybszy obecnie eksploatowany parowóz na świecie" ? powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Poznaniu dyrektor Parowozowni Wolsztyn Andrzej Jabłoński.

Jak dodał, podczas parady parowozy będą jeździły w różnych układach, zaprezentują się m.in. w przejeździe indywidualnym, czy przejeździe w parach. "Stacja Wolsztyn jest wyjątkową stacją, na terenie której mamy długi odcinek torów równoległych, tak że parowozy mogą jechać parami. Ale największa atrakcja, moim zdaniem, to pokaz finałowy kiedy wszystkie parowozy jadą razem połączone ? to naprawdę robi bardzo duże wrażenie" ? podkreślił Jabłoński.

Organizatorem tegorocznej parady jest po raz pierwszy utworzona w sierpniu 2016 r. Parowozownia Wolsztyn ? instytucja kultury samorządu województwa wielkopolskiego. Instytucję powołało województwo wielkopolskie, gmina Wolsztyn, powiat wolsztyński oraz spółka PKP Cargo S.A.

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, zapowiedział, że od 15 mają, po dwuletniej przerwie, parowozy wrócą do regularnego kursowania. "Będzie to regularna trakcja na odcinku pomiędzy Wolsztynem a Lesznem codziennie. Natomiast w weekendy będzie to połączenie między Wolsztynem a Poznaniem" ? mówił Jankowiak. Dodał, że początkowo kursować będzie jedna para pociągów, natomiast jeżeli zainteresowanie takimi przejazdami okaże się duże, niewykluczone jest uruchomienie dodatkowej pary pociągów prowadzonych przez parowozy.

Parowozownia Wolsztyn jest ostatnią czynną parowozownią na świecie. Jej historia sięga 1907 r., kiedy to została wybudowana na terenie 3 tys. m. kw. Parowozownia posiada obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 r. oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 m sześc. Najstarszy znajdujący się w Wolsztynie czynny parowóz Ok1, o nr 359, wyprodukowany został w 1917 r.

Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest jednak "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2 z 1937 r. zbudowany przed wojną do prowadzenia lekkich pociągów ekspresowych i rozwijający prędkość do 130 km/godz. Niestety cały czas niesprawny. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni znajduje się 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parada
parowóz
Wolsztyn
 • wdr – 26.04.2017

  Ok1, Ok22, Pm36 wszystko zimne, czym tu się chwalić. I jeszcze to kłamstwo o ostatniej parowozowni na świecie. Ostatnio byłem w kilku innych ostatnich parowozowniach na świecie np w takim Zittau, czy Dresden. Ta ostatnia ma dwa razy więcej czynnych maszyn niż przechwalony Wolsztyn. I częściej wyjezdza na szlak.

 • yy – 26.04.2017

  Dokładnie tak, bida z nędzą. Nawet powojennych maszyn nie można zobaczyć w ruchu np ty45czy 51, o wojennej serii ty2 /42/43 nie wspominając.

 • yy – 26.04.2017

  Przepraszam powinno być Ty.

 • sdfrgth – 27.04.2017

  wow

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....