Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wagony PKP IC ogrzewane węglem pojeżdżą do 2029 roku

inforail
27.03.2018 08:59
0 Komentarzy

PKP CARGO posiadajądwa budynki opalane koksem, zlokalizowane w Pyrzycach, a PKP Intercitywykorzystują na terenie kraju trzydzieści osiem wagonów osobowych ogrzewanychwęglem – poinformował wiceminister Andrzej Bittel.

Część z tych wagonów kursuje przez Warszawę. Na odcinkuWarszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia oraz w kierunkuprzeciwnym, kotły węglowe w wagonach osobowych z przyczyn techniczno-ruchowychsą wygaszane.

PKP S.A. poinformowała natomiast, że nie wykorzystuje dlawłasnych potrzeb kotłowni węglowych i nie prowadzi obsługi żadnej kotłowni. Naterenie Warszawy spółka posiada budynki z lokalami mieszkalnymi, w którychczęść lokatorów do ogrzewania mieszkań (około stu sześćdziesięciu) wykorzystujeogrzewanie etażowe lub elektryczne.

Z wyjaśnień przekazanych przez PKP Polskie Linie Kolejowewynika, że spółka posiada obecnie na terenie Warszawy dziewięć budynkówopalanych węglem i koksem. Budynki te zlokalizowane są w Warszawie przy ul.Brzeskiej 2a, w rejonie Warszawy Głównej Towarowej, na Odolanach, Włochach iJelonkach oraz w Wawrze. Jednocześnie spółka zależna od PKP Polskie LinieKolejowe S.A., tj. Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu Sp. z o.o.posiada przy ulicy Tunelowej w okolicy dworca Warszawa Zachodnia dwadzieściadwa wagony mieszkalne (w tym dziewiętnaście ogrzewanych) oraz ogrzewany wagontypu łaźnia. Powyższe wagony są zamieszkiwane przez czterdziestu pracownikówZRK – DOM. Z uwagi na konieczność zachowania mobilności wagonów nie jestmożliwe ich wpięcie do zewnętrznej sieci grzewczej, a do ich ogrzewania wykorzystywanesą kotły grzewcze zasilane węglem kamiennym. Zgodnie z przekazanymi przez PKPPolskie Linie kolejowe S.A. informacjami, użytkownicy wagonów zostaliprzeszkoleni w zakresie obsługi kotłów w celu eksploatacji urządzeń grzewczychw sposób ograniczający ewentualne zanieczyszczenie powietrza, a postójprzedmiotowych wagonów w sąsiedztwie stacji Warszawa Zachodnia jest sytuacjąprzejściową, wynikającą z prowadzenia przez ZRK – DOM prac na Warszawskim WęźleKolejowym.

W chwili obecnej ww. spółki kolejowe nie mają możliwościzastosowania alternatywnych systemów ogrzewania w budynkach zlokalizowanych naterenie Warszawy. W ramach planów inwestycyjnych spółek PKP CARGO i PKP PolskieLinie Kolejowe, w latach 2018-2022 zostaną przeprowadzone prace modernizacyjneobejmujące systemy ogrzewania we wszystkich obiektach, w których dotychczasowoużywa się węgla i koksu. Spółka PKP Intercity planuje eksploatację wagonówogrzewanych węglem do roku 2029, przy czym pierwsze z nich mają zostać wyłączonez eksploatacji w roku 2020.


Komentarze