TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

We wtorek (1 października) na wielkopolskie tory wyjadą Koleje wolności
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 30.09.2019 22:51:49
We wtorek na wielkopolskie tory wyjadą Koleje wolności (źródło: Muzeum Gniezno)

We wtorek na wielkopolskie tory wyjadą "Koleje wolności". Pasażerowie specjalnego edukacyjnego pociągu retro prowadzonego przez parowóz będą mogli poznać losy Wielkopolan w pierwszych tygodniach II wojny światowej.

Unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny. Zabytkowy skład będzie kursował przez cztery pierwsze dni października po szlakach kolejowych Wielkopolski - codziennie inną trasą. Pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w "żywej" lekcji historii.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej, że "Koleje wolności" ruszyły po raz pierwszy w ub. roku z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego. Tamto przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd – jak wskazał Woźniak - decyzja o jego ponowieniu w tym roku.

"Ubiegłoroczną akcję oceniam jako duży sukces. To dla mnie też bardzo ciekawe zjawisko, że młodzi ludzie są skłonni bardziej chłonąć historię i opowieści jadąc pociągiem, zwłaszcza takim retro, który niesie ze sobą też pewien klimat, bo rzeczywiście nawet te wagony same w sobie są urokliwe, a ciągnięte przez lokomotywę tym bardziej" – mówił.

"Dzięki takiemu rozwiązaniu jest szansa żeby z tym przekazem historycznym dotrzeć głębiej, wywołać więcej emocji i myślę, że o to chodzi. Dzisiaj edukowanie we wszystkich dziedzinach, a w historii szczególnie, musi mieć pewien element innowacyjności, niezwykłości, żeby zainteresowało to tych, którzy niekoniecznie muszą być pasjonatami historii" – podkreślił Woźniak.

"Koleje wolności" wyruszą na wielkopolskie tory we wtorek. Odwiedzą m.in. Wolsztyn, Leszno, Kalisz, Jarocin, Gniezno, Poznań, Piłę, Złotów i Oborniki. Pomiędzy poszczególnymi przystankami, podczas biegu pociągu przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżą uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dr Michał Bogacki, "pociąg jedzie, w pociągu są prowadzone lekcje – niby nic takiego, ale trzeba sobie uświadomić, że dotychczas żadne województwo w naszym kraju nigdy takiej atrakcji nie organizowało".

"W tym roku skupimy się na Kampanii Wrześniowej, przede wszystkim na udziale Wielkopolan w Kampanii Wrześniowej, oraz we wszystkich wydarzeniach roku 1939. Podobnie jak w ubiegłym roku skupiać się będziemy też na tych mniej znanych postaciach. W podręcznikach zawsze się mówi o dowódcach, o politykach – a zapomina się o tych, którzy budują te narrację, budują tę historię, czyli o zwykłych ludziach" – powiedział Bogacki.

Projekt przygotowany został głównie z myślą o uczniach szkół, ale w podróż mogą ruszyć także inne grupy zorganizowane.

Projekt "Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 r." jest realizowany dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wielkopolska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....