TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

We wtorek (1 października) na wielkopolskie tory wyjadą Koleje wolności
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 30.09.2019 22:51:49
We wtorek na wielkopolskie tory wyjadą Koleje wolności (źródło: Muzeum Gniezno)

We wtorek na wielkopolskie tory wyjadą "Koleje wolności". Pasażerowie specjalnego edukacyjnego pociągu retro prowadzonego przez parowóz będą mogli poznać losy Wielkopolan w pierwszych tygodniach II wojny światowej.

Unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym przygotowano w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny. Zabytkowy skład będzie kursował przez cztery pierwsze dni października po szlakach kolejowych Wielkopolski - codziennie inną trasą. Pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w "żywej" lekcji historii.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przypomniał w poniedziałek na konferencji prasowej, że "Koleje wolności" ruszyły po raz pierwszy w ub. roku z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego. Tamto przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd – jak wskazał Woźniak - decyzja o jego ponowieniu w tym roku.

"Ubiegłoroczną akcję oceniam jako duży sukces. To dla mnie też bardzo ciekawe zjawisko, że młodzi ludzie są skłonni bardziej chłonąć historię i opowieści jadąc pociągiem, zwłaszcza takim retro, który niesie ze sobą też pewien klimat, bo rzeczywiście nawet te wagony same w sobie są urokliwe, a ciągnięte przez lokomotywę tym bardziej" – mówił.

"Dzięki takiemu rozwiązaniu jest szansa żeby z tym przekazem historycznym dotrzeć głębiej, wywołać więcej emocji i myślę, że o to chodzi. Dzisiaj edukowanie we wszystkich dziedzinach, a w historii szczególnie, musi mieć pewien element innowacyjności, niezwykłości, żeby zainteresowało to tych, którzy niekoniecznie muszą być pasjonatami historii" – podkreślił Woźniak.

"Koleje wolności" wyruszą na wielkopolskie tory we wtorek. Odwiedzą m.in. Wolsztyn, Leszno, Kalisz, Jarocin, Gniezno, Poznań, Piłę, Złotów i Oborniki. Pomiędzy poszczególnymi przystankami, podczas biegu pociągu przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżą uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat.

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dr Michał Bogacki, "pociąg jedzie, w pociągu są prowadzone lekcje – niby nic takiego, ale trzeba sobie uświadomić, że dotychczas żadne województwo w naszym kraju nigdy takiej atrakcji nie organizowało".

"W tym roku skupimy się na Kampanii Wrześniowej, przede wszystkim na udziale Wielkopolan w Kampanii Wrześniowej, oraz we wszystkich wydarzeniach roku 1939. Podobnie jak w ubiegłym roku skupiać się będziemy też na tych mniej znanych postaciach. W podręcznikach zawsze się mówi o dowódcach, o politykach – a zapomina się o tych, którzy budują te narrację, budują tę historię, czyli o zwykłych ludziach" – powiedział Bogacki.

Projekt przygotowany został głównie z myślą o uczniach szkół, ale w podróż mogą ruszyć także inne grupy zorganizowane.

Projekt "Koleje wolności 1939-2019. Wielkopolanie w kampanii wrześniowej 1939 r." jest realizowany dzięki współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wielkopolska
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....